Sarıkamış’ın 101. yılı Elazığ’da anıldı

Sarıkamış harekatının 101. yılında şehitler düzenlenen yürüyüşle anıldı.  

Sarıkamış’ın 101. yılı Elazığ’da anıldı Güncel

Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ'da da Sarıkamış şehitlerini anmak için program yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığının koordinesinde Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen anma programına Vali Yardımcısı Zekeriya Göker, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sedat Acar ile gençler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Türk bayrağı ve Türk bayraklı berelerin dağıtılmasının ardından toplanan kalabalık yürüyüşe geçti. İstasyon Caddesinde başlayan yürüyüşe katılanlar Gazi Caddesi üzerinden öğretmen evi önüne geldi. Saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi.

1914’ün Aralık ayında, 3. Ordu'nun yaklaşık 110 bin civarında askerle Sarıkamış'a hareket ettiğini belirten Vali Yardımcısı Göker, "Donanımsızdılar, açtılar ama içlerindeki vatan aşkı onları o mücadeleden geriye bırakmadı. Orada bizim için vatan ve  millet için şehit düştüler. Bu bizim tarihimiz için büyük bir felaket ve kapanmayan bir yaradır. Aynı zamanda büyük bir destandır. Bir milletin topyekun neler yapabileceğini, aç ve susuz,  yazlık kıyafetiyle de olsa ayakta durmanın mümkün olmadığı bir coğrafyada vatan ve millet için gözünü kırpmadan ölebileceğini gösterdiler" dedi. 

Sarıkamış şehitleri anma etkinliğinin 81 ilde yapıldığını aktaran Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Sedat Acar ise, "Bir vefa yürüyüşü yaparak o günü, bu ülkenin ne zorluklar yaşayarak bu güne geldiğini hatırlamak, gençlerimize göstermek istedik. O gün o zor şartlar altında yaşadıklarını bugün dikkat edin az bir mesafede yürüdük neredeyse çoğumuz çok üşüdüğümüzü söyledik. Ama işte o gün orada Sarıkamış’ta yaşananları bugün anlamamız için bu yürüyüşün ne kadar önemli olduğunu gördük. Bizim tarihimizde zaferler ne kadar çok olsa da, acılarımızın da olduğu dönem olmuştur" diye konuştu. 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom