Gazeteciler Günü kutlu olsun

10 Ocak. 212 sayılı basın sektöründe çalışanların haklarının yasallaştırıldığı kanunun kabul edildiği tarihin yıl dönümü. Bu tarih 1961 yılından itibaren gazeteciler tarafından kutlanmaktadır.

Gazeteciler Günü kutlu olsun Güncel

Sondakika23.com ailesi olarak tüm çalışan arkadaşlarımızın ve bütün gazeteci arkadaşların Gazeteciler Günü'nü kutlarız.

KUTLAMA MESAJLARI

MİLLİ SAVUNMA BAKAN YARDIMCISI ŞUAY ALPAY:
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay;
Gücünü kamuoyu ve maşeri vicdandan alan, özgür ve objektif basının varlığı demokrasimizin en önemli teminatlarından ve kazanımlarındandır.

Gücünü toplumdan alan basının kamuoyunu doğru ve hızlı bilgilendirme gibi sorumluluğu vardır.

Bu görev ve sorumluluk anlayışı içinde zor şartlar altında,fedakarca ve özveri ile haber peşinde koşan,haber yapan,gazetecilik faaliyeti yürüten değerli basın mensuplarının 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyor başarı,sağlık ve esenlikler diliyorum.


AK PARTİ ELAZIĞ MİLLETVEKİLİ ÖMER SERDAR:
10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilmiştir.

Toplumun  haber alma ihtiyacını karşılamak için çalışan, vatandaşların çıkarlarını savunan, bilgilendiren ve önemli konularda kamuoyu oluşturan bağımsız ve güçlü bir basın, demokratik ilerlemenin tesisi için yaşamsal öneme sahiptir. İletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. 

Gazetecilik mesleği; özü itibariyle zor fakat özel niteliklere sahip saygın mesleklerden biridir. Tarafsız, özgür ve basın meslek ilkeleri doğrultusunda hareket eden gazeteci arkadaşlarımız, hem demokrasimizin gelişmesine ve güçlenmesine katkı sağlamakta hem de kamuoyunun sesi olmaktadırlar. Bu önemli misyonu yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerin, zor şartlar altında ve fedakarca verdiği mücadele ise her türlü takdirin üzerindedir. 

Basın mensuplarımızın, her konuda yapıcı, toplumu doğru bilgilendirme amaçlı olarak, sorumluluk bilinciyle hareket edeceklerine olan inancımız tamdır. 

Bu vesile ile başta yerelde çalışan gazetecilerimiz olmak üzere tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar ve meslek hayatlarında başarılar dilerim.


ELAZIĞ VALİSİ MURAT ZORLUOĞLU:
Halkın süratli, tarafsız, eksiksiz ve doğru haber akışıyla bilgilendirilmesi, çağdaş ve demokratik bir toplum olmanın vazgeçilmez şartlarındandır. 

Habere ve bilgi kaynağına hızlıca ulaşma, elde ettiği bilgi ve haberleri kamuoyuna, okurlara ya da izleyicilere tarafsızca sunma işini üstlenen medya çalışanları, farkındalık, kamuoyu ve gündem oluşturabilme yönleriyle de çok önemli bir mesleğin uygulayıcılarıdır.

Medya çalışanlarımızın, kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirme konusundaki çabaları takdire şayandır. Şüphesiz bu zorlu görevi yerine getirirken, maddi - manevi birçok güçlükle karşılaşmakta, mesai kavramından uzak bu mesleği büyük özveri ve emek sarf ederek yürütmektedirler.

Böylesine zor ve meşakkatli bir mesleğin mensubu olan yazılı ve görsel medya mensuplarımızın 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, ebediyete intikal eden gazetecilerimizi rahmetle yâd ediyor, tüm basın çalışanlarımıza sağlık ve afiyetler diliyorum. 


ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI MÜCAHİT YANILMAZ: 
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Başkan Yanılmaz, “Demokratik kültürün vazgeçilmez unsurlarının başında özgür, tarafsız ve ilkeli basın kuruluşları gelir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak her geçen gün etkinliği daha da artan basın organları, toplumların gelişim ve değişiminde son derece etkin ve aktif bir rol oynamaktadırlar. Toplumsal yaşamda enformasyonun sağlanmasında anahtar rolünde bulunan basınımızın değerli mensupları, her zaman son derece zorlu ve bir o kadar önemli bir görev üstlenmişlerdir. Doğru, tarafsız, basın ahlak ve ilkeleri doğrultusunda vatandaşlarımızın gören gözü, işiten kulağı ve sesi olan basın mensuplarımız, toplumsal sorunların çözüme ulaşmasında da etkin bir rol sahibidirler.

Değerli basın mensuplarımıza özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi. 


BASIN İLAN KURUMU ELAZIĞ ŞUBE MÜDÜRÜ MURAT YÜREKLİ:
10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, gazetecilik mesleğine emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel gün her bakımdan büyük anlam ifade etmektedir. 

Ülkemizin kalkınmasında ve gelişmesinde hiç şüphesiz Yerel Basınımızın da büyük katkısı vardır. Büyük bir özveri göstererek gecesini gündüzüne katan ve yaşadığı şehrin sıkıntılarını dile getirmek adına önemli bir görev üstlenen basın mensuplarımızın gayreti takdire şayandır. 

Herhangi bir mesai mefhumu gözetmeksizin, her anını ‘haber’ olarak yaşayan ve yaşadığı şehrin sorumluluğunu üzerinde taşıyarak tek gayesi kamuoyunu bilgilendirmek olan değerli gazeteci camiamızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, aileleri ile birlikte mutlu, sağlıklı nice yıllar dilerim. 


ELAZIĞ TİCARET ODASI BAŞKANI İDRİS ALAN:
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris ALAN “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle bir açıklama yaparak, tüm medya çalışanlarının gününü kutlayarak başarılar diledi.

Başkan Alan mesajında, “10 Ocak, fedakârca, meslekleri için her türlü zorluğa göğüs geren basın çalışanlarının hak ve mesleki hürriyetlerini kazandıkları günü temsil etmektedir. Bundan 54 yıl önce başlatılan bu mücadelede galip gelen basın mensupları, bugünü adeta bir bayram olarak kutlamaktadır. Elbette illerin kalkınma ve gelişmesinde ve aynı zamanda çok seslilik ve demokratikleşmede medya büyük sorunluluk yüklenmektedir. İlimiz yerel medyasında ve ulusal medya organlarının yerel temsilcileri olarak görev yapan tüm medya mensupları bu sorumluluk ve anlayışla hizmet vermektedirler. 

Bu vesileyle, ilimizde görev yapan tüm medya mensuplarının bu anlamlı gününü kutlar, ilimize hizmetlerinden ötürü kalbi şükran ve teşekkürlerimi sunar, başarılarının devamını dilerim” dedi. 


TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. UBEYDE İPEK:
İpek, 10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı. Mesajında basının günümüzde daha önemli bir misyon üstlendiğini vurgulayan Rektör İpek sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yasama, yürütme ve yargılamadan sonra Basın dördüncü önemli güç olarak karşımıza çıkmaktadır. Her türlü zorluk karşısında kamuoyunun doğru bilgilenmesi adına fedakarca görev yapan tüm basın mensuplarımızın bu özel gününü içtenlikle tebrik ederken, bundan sonraki süreçte de çalışmalarında kendilerine kolaylıklar diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta ilimizde görev yapan basın mensupları olmak üzere, tüm medya çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü tebrik ediyorum"


AKTİF SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKAN YRD. ÜMİT KARATAŞ:
Aktif Sağlık-Sen Genel Başkan Yrd. Ümit Karataş, 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Demokratik kültürün yerleşerek, çağdaş demokrasinin tüm kuralları ve kurumlarıyla işlev kazanmasının  iyi bir gazetecilik yapısıyla mümkün olduğunu söyleyen Başkan Karataş; ''Basının güçlü olması, gerek düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlanması, gerek kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru bir şekilde yansıtılması açısından son derece önemlidir. Her şart ve zeminde görevlerini yapmaya çalışan basın mensupları, iş yükü ve yoğunluğu içinde bir taraftan her türlü tehditle karşı-karşıya olurken, diğer yandan mesleki yıpranmayı da fazlasıyla yaşamaktadırlar. Dolayısıyla, Sağlık Çalışanlarımızla benzer iş yükü altında görev yapan basın mensuplarının daha uygun koşullarda mesleklerini icra etmelerini sağlamaya yönelik adımlar atılmasını, sosyal, mali ve özlük haklarının iyileştirilmesini, yasal düzenlemelerin yapılmasını istediklerini belirterek;''Kamuoyunun ilkeli, tarafsız ve sorumlu gazetecilik anlayışı çerçevesinde haber alma hakkına katkı sunmak adına bazen canları pahasına büyük özveri ve emekle gazetecilik mesleğini yapanların ekonomik, sosyal ve mesleki konularda hak ettikleri imkânlara kavuşturulmasının sağlanması gerekliliğine vurgu yaptı.

Karataş, sözlerine şöyle devam etti; ''Yapılacak kanun ve düzenlemelerle, çağdaş medyanın hukuki altyapısı oluşturulmalı ve güçlendirilmelidir. Aktif Sağlık-Sen olarak; Basınımıza gerek kamuoyunun doğru ve tarafsız haber almasında, gerekse de Sağlık Çalışanlarının hak ve talepleri noktasında verdiğimiz sendikal mücadelemizde her zaman yanımızda olan, çalışanların sesini kamuoyuna duyurmada üstlendikleri misyon ve sağlık alanında yaşanan şiddet olayları  karşısında sağlık çalışanları açısından objektif bakış açısı ile kullandıkları dil ve üslup noktasında gösterdikleri duyarlılık icin teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Bu duygu ve düşüncelerle, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve sosyal haklarına kavuşturulması konusunda sendika olarak tüm medya mensuplarımızın her zaman yanlarında olduğumuzu belirtiyor, çalışan gazetecilerimizin 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyorum'' dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom