Elazığ'dan kısa kısa

13 Ocak 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

VALİ ZORLUOĞLU VETERİNER FAKÜLTESİNİ ZİYARET ETTİ
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni ziyaret ederek fakültede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Zorluoğlu fakülteye gelişinde Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhterem Aydın ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çiftçi tarafından karşılandı.

Vali Zorluoğlu ziyarette Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhterem Aydın’dan fakültede yürütülen eğitim faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Veteriner Fakültesinin Fırat Üniversitesinin ilk kurulan fakültelerinden biri olduğuna ve 1974 yılında verdiği ilk mezunlarla başladığı eğitim yolculuğunda önemli mesafeler kat ederek bugüne geldiğine dikkat çeken Vali Zorluoğlu, Veteriner Fakültesinin Elazığ ve ülke hayvancılığının bilimsel gelişimine önemli katkılar sunduğunu kaydetti.


BAŞKAN YANILMAZ, SANAYİ ESNAFI İLE BİR ARAYA GELDİ
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz Sanayi Sitesi esnaflarıyla bir araya geldi.

Toplantıda, Elazığ Marangozlar ve Doğramacılar Odası Başkanı Ömer Faruk Öztürk, toplantıya katılan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a teşekkür etti.

BAŞKAN YANILMAZ: “ESNAFLARIMIZ, ÜLKEMİZİN VE MİLLETİN OMURGASIDIR”
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’da, Esnaf ve sanatkârların ülkemizin ve milletimizin omurgası olduğunu ifade ederek “Böyle bir esnaf ve sanatkâr camiasına sahip olmak geçmişimiz adına da geleceğimiz adına da iftihar vesilesidir diyerek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Bin yıllık geleneğimizden sapmadan ve ahilik anlayışını ebediyete kadar muhafaza ederek hizmete devam ediyorsunuz. Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir medeniyetinde esnaf ve sanatkârın bu kadar köklü bir geleneğe, bu kadar önemli bir vazifeye sahip olduğu görülmemiştir. Bizim millet ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkâr gerektiğinde askerdir, alperendir. Gerektiğinde cephede vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır. Gerektiğinde asayişi tesis eden polistir, gerektiğinde adaleti sağlayan hâkim, hakemdir. Gerektiğinde de şefkatli bir ağabeydir, kardeştir.Bin yıllık ahi geleneğine bakıldığında, paranın esnaf ve sanatkârın hayatında önem ve değer bakımından en alt sırada olduğunu görebilirsiniz. Siz esnaf kardeşlerim için de önemli olan para değildir. Önemli olan ahlak, dürüstlüktür. Önemli olan şu içinde bulunduğunuz, birlik, beraberlik, kardeşliktir.Böyle bir esnaf ve sanatkâr camiasına sahip olmak geçmişimiz adına da geleceğimiz adına da iftihar vesilesidir. Rabbim, bu milleti ekmeksiz, susuz, havasız, vatansız bırakmasın. Ama onlar kadar böyle bir esnaf, sanatkâr geleneğinden, böyle güzel bir camiadan ve cemiyetten de inşallah mahrum bırakmasın”.


AÇIK CEZAEVİNDE 'SİGARA VE ZARARLARI' ANLATILDI
Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, Açık Cezaevinde kalan mahkumlara ve personellere yönelik “Sigara ve Zararları” konferansı verildi.  

Elazığ Açık Cezaevi tarafından hükümlülere yönelik başlatılan 'Sigara Bırakma Kampanyası' kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü-Tütün Birimi ve Sigara Bırakma Polikliniği tarafından “Sigara ve Zararları” anlatıldı. Sigara Bırakma Polikliniğinde görevli Dr. Demet Aytaç, Sigaranın zararları, pasif içicilik, bırakma yöntemleri, sigara ve madde bağımlılığı arasındaki ilişkiyi anlattı.

Sigara Bırakma Polikliniği hizmeti ve Sigara Bırakma Polikliniği’ndeki sigara bırakma ilaçlarının ücretsiz olduğunun da belirtildiği konferansta, kampanyaya destek amaçlı, sigara bağımlılığı ve madde bağımlılığı konulu el broşürü ve afiş dağıtıldı.


VALİ ZORLUOĞLU’NDAN BİLİM VE SANAT MERKEZİNE ZİYARET
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi’ni ziyaret ederek yürütülen eğitim ve sanat çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Vali Zorluoğlu Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi’ne gelişinde Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi Eğitim Yöneticisi Zafer Şaştım ve eğitmenler tarafından karşılandı.

Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi’nin idari kısımları, laboratuar ve sanat atölyelerini gezen Vali Zorluoğlu’na yürütülen eğitim faaliyetleri hakkında Eğitim Yöneticisi Zafer Şaştım ve ilgili birimlerin eğitmenleri tarafından ayrıntılı bilgiler verildi.

Merkezin girişinde yer alan Değerler Ağacını da inceleyen Vali Zorluoğlu’na Merkez Eğitmeni Esra Gülmez tarafından ağacın oluşturulma amacı ve çocuklara değerler eğitimin öğretilmesi açısından yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Laboratuarlar ve sanat atölyelerinde etkinliklere katılan öğrencilerle de yakından ilgilenen Vali Zorluoğlu, Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi’nin özel yetenekleri olan çocukların merkezin imkânlarından ve sanatsal desteklerinden faydalanarak kendilerini geliştirmeleri açısından son derece önemli bir kuruluş olduğunu ifade etti.


HAFTALIK HALKLA BULUŞMA TOPLANTILARI SÜRÜYOR
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, göreve geldikten sonra uygulama koyulan haftalık halkla buluşma toplantıları devam ediyor.

Her çarşamba günü yapılan halkla buluşma toplantısı sabahın ilk saatlerinde başlayarak günün ilerleyen saatlerine kadar sürüyor.

Yoğun katılımla gerçekleşen bu haftaki Halkla Buluşma Toplantısına Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Haftalık halkla buluşma toplantısında vatandaşların tek tek taleplerini dinleyen Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, engelli ve yaşlı vatandaşlarla ise özel olarak ilgilendi.


YILSONU DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Elazığ İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce, 2015 yılının değerlendirilmesi, İl ve İlçelerdeki tarım ve hayvancılık durumu hakkında yılsonu verilerinin incelenmesi amacıyla "2015 Yılı Değerlendirme Toplantısı" yapıldı.

Toplantıya Elazığ İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür V. İsmail GÜRBÜZ, İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve İlçe Müdürleri katıldı.

2015 Yılı Değerlendirme Toplantısının açılış konuşmasını Elazığ İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür V. İsmail GÜRBÜZ yaptı.

“GÜRBÜZ” yaptığı konuşmasında, "2015 Yılında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak neler yapıldı, 2016 yılında neler yapacağız ve bunları konuşmak, fikir alış verişinde bulunmak için toplandık. 2015 yılında çalışma yapan, başarı gösteren, hizmet eden Şube Müdürlüklerimize, İlçe Müdürlerimize ve tüm personel arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bu toplantının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu toplantı ile 2015 yılını değerlendirip, 2016 yılında gerçekleştirilecek, programların, yapılacak çalışmaların neler olması gerektiğini ve bunlarla ilgili önerileri hem il müdürlüğü hem ilçe müdürlükleri bazında tartışacağız ve fikir alışverişinde bulunacağız. 2016 yılının başarılı ve hizmet dolu bir yıl olmasını arzu ediyorum, tüm personelimizle bunu gerçekleştirmek için canla başla çalışacağız. ''dedi.

Ayrıca İl Müdür V. İsmail GÜRBÜZ; İl ve İlçelerdeki norm kadro ve personel durumu değerlendirilip, son günlerde hayvan hastalıklarından, şap hastalığının ortaya çıkma, yayılma durumu ve aşılama çalışmaları değerlendirildi.        

İl Müdür V. İsmail GÜRBÜZ’ün konuşmasının ardından tüm İlçe Müdürleri 2015 yılında yapılan çalışmaları ve 2016 yılı için planlanan proje ve programlarını anlattılar. Toplantıda, İlçe Müdürleri çalışmaları sırasında karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara ait çözüm önerilerini sundular. Şube Müdürleri, İlçelerin dile getirdiği kendi çalışma konuları ile ilgili sorunların çözümüne yönelik açıklamalarda bulundular


1.YARIYIL DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
2015-2016 eğitim Öğretim Yılı 1. Yarıyıl Sonu Değerlendirme Toplantısı bugün gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ’ın başkanlığında Nurettin Ardıçoğlu kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına Maarif Müfettişleri Başkanı, Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri ve Okul ve Kurum Müdürleri katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ birinci yarıyılın sonuna yaklaşılan bugünlerde bu toplantının daha verimli olacağını düşünerek tüm eğitim kurumu yöneticilerimiz ile bir araya gelmeyi planladıklarını ifade etti. BAĞLITAŞ konuşmasında ilimizin eğitimde yakaladığı başarı ivmesine değinerek;
“Değerli okul müdürlerim geçtiğimiz haftalarda İstanbul ilinde yapılan İl Müdürleri toplantısında aldığım sevindirici ve hepimiz açısından mutluluk verici olan bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Maalesef önceki yıllarda yapılan bazı sınavlarda alınan sonuçlar sanki son yıllarda da alınıyormuş gibi oluşan yanlış algı artık ortadan kalkmıştır. İlimizin TEOG, YGS ve LYS gibi sınavlarda son sıralarda olduğu gibi kamuoyunu da oluşan yanlış algının hiçbir gerçekliği yoktur.

İstanbul’da katıldığım İl Müdürleri toplantısında özellikle ilimizin adı zikredilerek yapılan TEOG sınavlarında Elazığ’ın büyük bir başarı göstererek ilk sıralarda yer aldığı bizzat bakanlığımız yetkilileri tarafından açıklanmıştır.

Değerli eğitim yöneticisi arkadaşlarım;
Bu başarı öğretmenlerimizin, okul yöneticilerimizin eğitimin her kademesinde görev yapan tüm çalışma arkadaşlarımızın başarısıdır. Kamuoyunda ilimizle ilgili oluşan bu yanlış algı artık yıkılmıştır.

Elazığ gerek TEOGS gerekse YGS ve LYS sınavlarında almış olduğu başarılı neticeler ile Türkiye genelinde oldukça iyi bir yere yerleşmiştir. Ancak bu başarı bizler için yeterli değildir. Bizim hedefimiz ilimizi daha da yukarılara çıkaracak çalışmalar yapmak ve her alanda koordinasyon içerisinde hareket etmektir.

İlimizin TEOGS’da göstermiş olduğu başarının yanı sıra yine aynı toplantıda verilen önemli bir bilgiyi daha sizlerle paylaşmak istiyorum.

Okullarımız bünyesinde açılan Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Elazığ kurs taleplerini karşılama sıralamasında Türkiye genelinde en başarılı 4. il olmuştur.

Kurs hizmeti almak için müdürlüğümüze başvuran öğrenci ve kursiyerlerimizin %87’sine kurs imkanı sağlanmış olup bu oran ile ilimiz Türkiye genelinde ilk 4 il arasına girmiştir.

Değerli meslektaşlarım; Elazığ birçok ilin arasından sıyrılarak her iki alanda da başarılı bir performans göstermiş ve hedeflediğimiz başarı çıtasına yaklaşmıştır. Bu başarı sizlerin ve öğretmenlerimizin başarısıdır.

Çocuklarımızın daha sağlıklı ve kaliteli eğitim ortamlarında eğitim alması ve diğer illerimizdeki akranlarına oranla daha başarılı sonuçlar alması bizlerin temel hedefidir. Bu hedefi gerçekleştirmede emeği geçen herkesi kutluyorum.

Değerli meslektaşlarım bir diğer önemli konumuzda Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve FATİH Projesidir.
Değerli eğitim yöneticileri;
Eğitim Bilişim Ağı üzerinde bulunan eğitim materyallerinin içerik zenginliği Bakanlığımız tarafından arttırılmış olup, hiçbir kaynak kitaba ihtiyaç duyulmadan bu içerik ile öğrencilerimize eğitim verilmesi mümkün hale gelmiştir.

Sizlerden rica ediyorum, kesinlikle hiçbir öğrencimize kaynak kitap, yardımcı ders kitabı adı altında kitap aldırmayın. EBA’nın içeriği hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz için yeterli durumdadır.

Yine FATİH Projesi kapsamında okullarımızda kurulan Etkileşimli Tahtalar ve öğrencilerimize dağıtılan Tablet Bilgisayarlar ile bu içerikler çok rahat bir şekilde indirilebileceği gibi evden de EBA’ya şifre ile giriş yapılabilmektedir.

EBA’nın öğrencilerimize tanıtımı çok iyi şekilde yapılmalı ve her öğrencimize mutlaka EBA şifresi temin edilmelidir” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ konuşmasının sonunda Aday Öğretmenlik sürecine de kısaca değinerek okul müdürleri ile bilgi alışverişinde bulundu.

Yapılan toplantıda ayrıca MEBBİS Yöneticisi Taner BADEM tarafından “Bilgi Güvenliği”, FATİH Projesi Koordinatörü Hakan YILMAZ tarafından “EBA ve FATİH Projesi”, AR-GE personeli Celal PAKER tarafından da DYK ile ilgili sunumlar okul müdürleri ile paylaşıldı.

Program dilek ve temennilerin ardından son buldu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom