Bilim Park kuruluyor!

Elâzığ’da Bilim Merkezinin açılmasından sonra bir ilk daha “Bilim Park” kuruluyor!

Bilim Park kuruluyor! Güncel

Elazığ İl Özel İdaresince hazırlanarak Fırat Kalkınma Ajansına sunulan "Bilimpark Projesi (l. Etap)" destelenmesi uygun görülerek; projenin uygulanması ile ilgili hazırlıklar başladı.

Proje ile ilgili bilgi veren Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu yaptığı açıklamada "Elazığ Bilim Merkezi bahçesinde dış alanda kurulacak Bilimpark içinde, bilimin temel prensiplerini, teknolojik gelişmeleri, bilim ve teknolojinin günlük yaşantımız üzerindeki önemini anlatmayı hedefleyen birimler yer alacak; birinci etabını gerçekleştireceğimiz proje süreç içinde farklı birimlerin eklenmesi ile tamamlanacaktır. 

Bilim Merkezleri ve Bilimparklar her yaştan farklı birikime sahip insanları bilimle buluşturan, bilime ve teknolojiye olan merakı artırmak üzere tasarlanmış deneysel ve uygulamalı alanlar. Ülkemizde sadece 5 büyükşehirde açılmış olan Bilim Merkezlerinin 6.sinin ilimizde geçen yıl açmıştık. Hazır olan birimlerle faaliyetlerini sürdüren Elazığ Bilim Merkezi TÜBİTAK'la yapılan destek protokolü kapsamında sağlanacak donanım desteği ile bölgemizde tek ve ülkemizin de önemli bilim merkezlerinden biri haline gelecektir. Bizde yerel imkânlarla buna katkı sağlamaya çalışıyoruz; ülkemizin geleceği olan gençlerimizin bilim ve teknolojiye yönelik bilinç düzeyini ve ilgilerini artırmak, ülkemizin geleceğine yapılacak önemli bir yatırım olduğunun farkındayız. İl Özel İdaremize bağlı olarak faaliyet gösteren Elazığ Bilim Merkezi Bilimpark etkinlikleri, bilim şenlikleri, yarıyıl tatili eğitim programı, hafta sonu bilim atölyeleri, okul programları gibi pek çok etkinlikle Elazığ'ımıza önemli hizmetler gerçekleştirecektir" dedi. 

Proje ile Elazığ Bilim Merkezi'nin bahçesinde Elazığ Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi gerçekleştirilen 3500 m2 açık alanda Bilimpark kurulacak. Bölgedeki ilk Bilimpark olma özelliğini de taşıyacak projede birçok uygulama ve eğitim alanları yer alacak. 

Bilimpark'ın 23 Nisan 2016 'da hizmete açılması planlanıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom