ASKON yatırım olanakları konuşuldu

Anadolu Aslanları İşadamları (ASKON) Derneği  Elazığ Şubesi’nde, Defterdarlık ve Milli Emlak müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda yatırım olanakları ve uygulama esasları konuşuldu. 

ASKON yatırım olanakları konuşuldu Güncel

ASKON Elazığ Şubesi’nde yatırım olanakları ve buna bağlı arsa tahsisleri ile uygulama esasları konusunda toplantı yapıldı. Toplantıya ASKON Elazığ Şube Başkanı Taylan Özdal, Defterdar Erdoğan Yıldıraner, Milli Emlak Müdürü Davut Avcı ve dernek üyeleri katıldı. ASKON Elazığ Şube Başkanı Özdal, “Yatırımın birinci maddesinden daha önemli olan sıfırıncı kuralı diyebileceğimiz unsur, yatırımın gerçekleştirileceği yer olduğu gerçeği ile arazi tahsis uygulamaları yatırımcı için büyük önem arz etmektedir. Yatırım maliyetlerinde önemli unsurlardan biri de arsa maliyetidir. Uygulamalar konusunda arz edeceğim üç önemli unsurun tekrar değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi gerekiyor” dedi.

Tahsislerdeki işlem sürelerin kısaltılması ve diğer destek sağlayan kurumların çağrı dönemleri ile süre birlikteliğinin sağlanması gerekliliğine değinen Özdal, “Arazi fiyat değerlendirmelerinde özellikle emsal uygulamalarında yüksek fiyat tespitlerinin giderilmesi gerekir. Milli Emlak Müdürlüğünün muhtemel yatırımcılar için arazi talebine bağlı olmaksızın kendi bünyesindeki harita birimi ile ilimizdeki arazilerinin tespiti ve tahsise hazır ölçülü bir liste oluşturması da önemlidir” diye konuştu.

Toplantıda belirlenen bu talep ve fikirlerin ilgili birimlere sunulacağını anlatan Defterdar Yıldıraner ise, bir rapor hazırlatılacağını ve elinden geldiği ölçüde de konuları takip edeceğini söyledi. Ayrıca yatırımcılara araziyi satın almadan ziyade teşvikli yatırımlarında irtifak hakkı uygulamasını tavsiye ettiğini dile getiren Yıldıraner, böylece yatırım maliyetlerine katkı sağlanabileceğinin altını çizdi.

Toplantı karşılıklı görüş alış verişlerin ardından sona erdi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom