Beyzade Efendi anıldı

Elazığ Belediyesi tarafından şehrin manevi şahsiyetlerini yeni nesillere tanıtma amacıyla düzenlenen "Aziz Şehrin Aziz Şahsiyetleri" programının beşincisinde şehrin manevi dinamikleri arasında önemli bir yer tutan Beyzade Efendi Hazretleri anıldı.

Beyzade Efendi anıldı Kültür

Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma programına, AK Parti Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda ilk olarak söz alan Beyzade Efendi'nin torunu Bülent Bayoğlu, Büyük Beyzade’nin adı anıldığında dahi içinin tir tir titrediğini ifade ederek, "O çok büyük bir Allah dostudur. Öyle ki ibadete ve duaya çok önem veren bir zattır” dedi. 

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise konuşmasında, Beyzade Efendi Hazretleri başta olmak üzere Elazığ'ın manevi kültürüne katkı sağlayan, hamurunu yoğuran büyük şahsiyetler olduğunu ve bu değerli şahsiyetlerin ortak özelliğinin ise yaşadıkları mekanda hoşgörüyü, muhabbeti, sevgiyi, birliği ve beraberliği hakim kılmaları olduğuna vurgu yaptı. 

BAŞKAN YANILMAZ’DAN BARIŞ İÇİN AKADEMİSYENLER İNİSİYATİFİ’NİN BİLDİRİSİNE TEPKİ
Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayımladığı bildiriye tepki gösteren Yanılmaz, şunları kaydetti: “Kendisini akademisyen kabul eden nerenin, hangi milletin, hangi dinin ve inancın akademisyeni olduğu belli olmayan bin 128 kişi ortaya çıkmışlar ve bu ülkede hendek kazanları, barikat kuranları, kendi kendine öz yönetim ilan edenleri, insanları öldürenleri, bebekleri öldürenleri, silah zoruyla bir bölgeye hakim olmak isteyenleri özgürlükçü kabul ediyorlar. Teröre karşı mücadele eden ve bu uğurda yeri geldiğinde şehit olan askerimizi ve polisimizi katil diye takdim ediyorlar. Buradan sesleniyorum, ey akademisyen perdesi arkasına gizlenen ve bu ülkeyi bölmek isteyen zavallılar, ne olduğu belirsizler, kimin milletinin torunları olduğunuzu biz çok iyi biliyoruz. Onun için bu milleti bölmeye, birbirine kırdırmaya ve ülkeyi kan gölü haline getirmeye sizlerin gücü bugüne kadar yetmedi, bundan sonrada yetmeyecektir. Biz bu organizasyonlarla geçmişle kimliğimizi bir arada tutacağız. Bağlarımızı kuvvetlendireceğiz, sevgimizi, muhabbetimizi daha da arttıracağız. Bu millet, sadece Türkiye’ye değil, Ortadoğu’ya ve bütün dünyaya huzur getirecek. Mazlumların başlarını kaldırdığında bakacakları tek yer olacak.” 

Konuşmaların ardından ilim ve marifet erbabı, halkın gönlünde taht kurmuş Beyzade Hazretleri’nin hayatı anlatılarak, yaşamından kesitlere yer verildi. 

Program Harput Diyanet İşleri Eğitim Merkezi Müdürü Celal Sürgeç moderatörlüğünde, Prof. Dr. Yüksel Arslantaş, Dr. Ömer Ayhan ve Cahit Kent’in konuşmalarıyla devam etti. 

Okunan ilahilerin ardından Araştırmacı-yazar Lokman Tasalı,  okuduğu şiirlerle programa renk katarak, Beyzade Hazretleri’nin hayatına dair anekdotlar aktardı. 

Program, Başkan Yanılmaz’ın katılımcılara Süleyman Yapıcı’nın kaleme aldığı ve Elazığ Belediyesi yayınları arasında yer alan Harput alimlerinin hayatının anlatıldığı ‘Harput Bir Havza Kültürünün Manevi Hüviyeti Alim-Müellif ve Mutasavvıfları’ adlı eser ile yine Elazığ Belediyesi tarafından hazırlanan Harput ilahilerinin yer aldığı cd’leri hediye etmesiyle sona erdi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom