8 köşe kasket yok olma yolunda

Elazığ'da üretilen ve her köşesi ayrı bir anlam taşıyan 8 köşe kasket yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Patenti Elazığ'da bulunan kasketin sadece 4 üreticisi kaldı. 

8 köşe kasket yok olma yolunda Kültür

Bir dönem sipariş yetiştiremeyen, Kurtlar Vadisi'nin Polat'ı Necati Şaşmaz dahil bir çok ünlüye de zaman zaman 8 köşe şapka satan 62 yıllık şapka imalatçısı 74 yaşındaki Nihat Özbay, bugünlerde kendisiyle beraber şapka üretimi yapan 4 kişinin kaldığını, kentin simgesi olan değerin yok olmasından korktuğunu söyledi. Bir dönem günlük 20 tane 8 köşe kasket yaptığını şimdi ise en fazla 2 tane yapabilecek güce sahip olduğunu aktaran Özbay, 12 yaşlarında ağabeyinden öğrendiği ustalığını 62 yıldır devam ettirdiğini kaydetti.     

Mesleğe 1952'de başladığını belirten Özbay, "O tarihten itibaren aralıksız devam ediyorum. Ama şimdi benimle beraber Muhittin Dağdelen, Nevzat Yentürk, Fetih Yentürk olmak üzere 4'ümüz kalmışız. Eğer 4'ümüz de gittik mi bu meslek ölür" dedi.

"HER KÖŞESİNDE BİR MANA VAR"
Şapkacılığın çok emek gerektirdiğini vurgulayan Özbay, "8 köşenin her köşesinde farklı bir mana vardır. Bunlar, vatanseverlik, yiğitlik, mertlik, cömertlik, delikanlılık, alçakgönüllülük, dürüstlük, misafirperverliktir. Türkiye'nin her köşesinde 8 köşeli kasket yapılıyor ama işçilik, malzeme yok. Yani kaliteli malzeme kullanılmıyor, el işçiliği yapılmıyor. Biz bu şapkanın işçiliğine verdiğimiz emek kadar, malzemede kullanırız" diye konuştu.

Şapka için kullandıkları malzemeleri anlatan Özbay, kumaşın yanı sıra astarı, teli, siperi, kayışı, yan düğmeleri ve örgülerinin olduğunu aktardı.

"EN ÇOK TALEP GURBETÇİLERDEN"
Ürettiği kasketlerin çoğunu şehir ve ülke dışına gönderdiğini belirten Özbay, "İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Kastamonu gibi il dışından çok talep oluyor. Kurtlar Vadisi'ndeki Polat, Amerika'da okuduğu zaman benden 12'şer adet şapka, şalvar ve kolsuz yelek istemişti, ben de göndermiştim. Almanya, Hollanda olmak üzere yurt dışında yaşayan Elazığlılar'dan çok istek var" ifadelerini kaydetti.


ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom