Elazığ'dan kısa kısa

20 Ocak 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

KOVANCILAR’DA GİRİŞİMCİLER SERTİFİKALARINI ALDI
Kovancılar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile KOSGEB işbirliğinde gerçekleştirilen girişimcilik kursunu tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Kovancılar Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Vali Murat Zorluoğlu, Kaymakam Hasan Gündoğdu, Vali Yardımcısı Mehmet Feyzi Dönmez, Belediye Başkanı Hacı Akpınar, Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Başkanı Cemil Erdem, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıda bir değerlendirme yapan KOSGEB Elazığ Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Cüreoğlu, KOSGEB’in girişimcilere önemli destekler sağladığına dikkat çekti.

Kovancılar Belediye Başkanı Hacı Akpınar da konuşmasında Kovancılar’ın hızla gelişen bir ilçe olduğuna değinerek, ilçe halkının tarım, hayvancılık ve esnaflık ile geçimini sağladığını bu sebeple esnafların desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Kovancılar Kaymakamı Hasan Gündoğdu ise büyük yolculukların küçük bir adımla başladığına değinerek, Kovancılar’da yeni iş yerleri açılmasının ilçe açısından önem ifade edeceğini belirtti.


VALİ ZORLUOĞLU: PROJELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUM
İldeki ve ilçedeki yatırımları yakından takip etiklerini belirten Vali Zorluoğlu ise şunları söyledi, “Elazığ’a geldiğimiz günden itibaren ilimizdeki bütün yatırımları yakından takip ediyorum. Bu sürede çok önemli projeleri başlattık. İlçelerdeki yatırımları da yakından izliyorum. Kovancılar, Elazığ’ın gelişmeye en müsait ilçelerden biri, nüfusu artan ve göç alan bir ilçedir. Göreve başladığım ilk günden itibaren yakın ilgi gösterdiğim, projeleri ile yakından ilgilendiğim bir ilçemizdir. Kaymakam Beye de göreve başladığında söylemiştim, Kovancılar’da işsizliğin fazla olduğunu, dezavantajlı nüfusun yoğun olduğunu kaydetmiş ve Kaymakam olarak ilçede öncelikle istihdam artırıcı projelerin yapılması gerektiğini belirtmiştim. Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak kalmaları ve daha güzel işlerle uğraşması için bazı projelerin yapılması gerektiğini söylemiştim. Bu öneri ve talimatlarımızın dikkate alındığını ve önemli projelerin başlatıldığını görmekten dolayı memnun olduğumu ifade ediyorum. Bakır işlemeciliği ve ahşap kursu bunlardan biri olmuştur. 

VALİ ZORLUOĞLU : İŞYERİ AÇMA DESTEKLERİNDEN FAYDALANIN
KOSGEB girişimcilik kursunu tamamlayan kursiyerlere seslenen Vali Zorluoğlu, “Bugün bir araya gelmemizin sebebi 90 kursiyerimizin KOSGEB’den girişimcilik sertifikası alacak olmasıdır. Kursiyerlerimiz kurslarını başarıyla tamamladılar. Kendilerini kutluyorum, ilçe için nezih kendileri için de hayırlı bir iş yeri açmalarını diliyorum. Hükümetimiz seçimlerden önce açıkladığı teşvikleri birer birer yerine getiriyor. Yeni işyeri açacak girişimciler için belirlenen hibe rakamları da artırıldı. Bu kursla ve alacağınız sertifika ile bu hibelerden yararlanmanız için bir engel kalmamış olmaktadır. Devletimizin ve hükümetimizin sağladığı bu olanaklardan sonuna kadar yararlanmanızı diliyorum. Kovancılar’a bir dahaki gelişimde sertifika alan bu kursiyerlerin açtıkları işyerlerini de gezmeyi ümit ediyorum. Kursiyerlerimizi tebrik ediyorum hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Vali Zorluoğlu daha sonra sertifika almaya hak kazanan kursiyerlerin sertifikalarını verdi.  

Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Başkanı Cemil Erdem tarafından Vali Zorluoğlu’na destekleri anısına bir plaket takdim edildi.

Program kursiyerlerin sertifikalarını protokol üyelerinin elinden almaları ile sona erdi.


ELAZIĞ BELEDİYESİ’NDEN ENGELLİLERE ANLAMLI DESTEK 
Elazığ Belediyesi KOSGEB desteğinden yararlanmak isteyen engelli girişimcilere fırsat sağlamak amacıyla, ‘Girişimcilik’ eğitimi başlattı.

Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme Merkezi (EBEGEM) tarafından ‘Engelli Olmak, Girişimci Olmaya Engel Değildir’ sloganıyla, engellilere yönelik ‘Girişimcilik’ eğitimi veriliyor. Kültür Park Gençlik Merkezi bünyesindeki Engelsiz Sınıf’ında, 30 kursiyer için 70 saatlik eğitimler başladı. İşitme engelliler için de derslere katılan tercümanlar, destek sağlıyor. 

KOSGEB destekli ve uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimlerde kursiyerlere; Girişimcilik, Fizibilite Çalışmaları, İş Planı Hazırlanması alanlarındaki teorik eğitimin yanı sıra 24 saatlik uygulamalı atölye eğitimi de verilecek.  Eğitimler kapsamında ayrıca çeşitli kurum ve kuruluşlardan uzmanlarla, girişimciler de derslere katılarak, bilgi ve tecrübe paylaşımlarında bulunacaklar.  

İki hafta devam edecek eğitimlerin ardından verilecek KOSGEB Girişimcilik Sertifikası sayesinde girişimci adayları işyeri açmaları halinde 50.000 TL karşılıksız ve 100.000TL faizsiz kredi desteğinden yararlanacaklar.

Alacakları eğitimin ardından alacakları KOSGEB Girişimcilik Sertifikası sayesinde alacakları hibelerle hayata yeni adımlar atacaklarını ifade eden kursiyerler, kendilerine sağlanan bu anlamlı destekten dolayı Elazığ Belediyesi’ne teşekkür ettiler. 


ELAZIĞ İL KOORDİNASYON KURULU 2016’NIN İLK TOPLANTISINI YAPTI
Elazığ İl Koordinasyon Kurulu 2016 Ocak ayı 1. dönem toplantısını yaptı.  

Elazığ İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda Vali Murat Zorluoğlu’nun başkanlığında yapılan toplantıya, bölge müdürleri katıldı. Zorluoğlu, “2015 yılının kısa bir değerlendirmesini  yatırımlarımız bakımından yapmak gerekirse toplam 3 milyar 235 milyon liralık proje bedelli 84 tane proje 2015 yılında yürütüldü. Bunlarla ilgili olarak başlangıç ödeneği 2015 yılında toplam 291 milyon liraydı. Ancak bugün itibariyle bana verilen bilgi çerçevesinde ilimizde bu öngörülen başlangıç ödeneği aşılarak toplamda 84 projeye 2015 yılı içerisinde toplam 388 milyon liralık bir harcama yapıldı. Bu şekilde nakdi gerçekleşmede yüzde 133 bir gerçekleşme sağlandı” dedi.

Yatırımların sektörel ve yatırımcı kuruluş olarak değerlendirmesini yapan Zorluoğlu, “Tarım, ulaştırma ve sağlık sektörlerinin 2015 ödeneğinin üzerinde bir harcama yapmış olduklarını görüyoruz. Eğitim, konut, diğer kamu hizmetleri ve enerji sektörlerinin ise 2015 ödeneklerinin tamamını harcayamadıkları tespit ettik. Yatırımcı kuruluşlarımıza göre bir değerlendirme yaparsak Karayolları, Devlet Su İşleri, TEİAŞ, İl Bank, İl Sağlık Müdürlüğü, Fırat Üniversitesi, Orman Bölge Müdürlüğü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinin nakdi gerçekleştirmelerinin yüzde 100'ün üzerinde olduğunu görüyoruz. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İç İşleri Bakanlığı Hükümet Konakları Projeleri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise nakdi gerçekleştirme bakımından yüzde 100’ün altında kaldıkları, Fırat Divan Başkanlığı, TEİAŞ Keban HES İşletme Müdürlüğü, DAB Bölge Kalkınma İdaresi ve Sosyal Güvenlik Kurulu İl Müdürlüğü’nün bu dönem itibariyle nakdi gerçekleşmenin olmadığını ve projeleriyle ilgili ihale süreçlerinin devam ettiği anlaşılmıştır. Proje bazında ödenek ve gerçekleşme süreçlerine bakıldığında ise toplam 84 projeden 25 projede harcama olmadığı bu projelerin ihale süreçlerinin devam ettiği, kalan 59 projede ise işlerin devam ettiği ve nakdi gerçekleşmenin olduğu görülmektedir” diye konuştu

Elazığ genelinde ciddi yarımlar olduğunu belirten Zorluoğlu, “Bu 2015 yılında yapılan toplam 388 milyon liralık harcama, merkezi idare bütçesi yani bakanlıkların bütçesinden yapıldı. Ama ilimizde malumunuz yerel giderlerimizde var. Bu çerçevede onlarında 2015 yılında ciddi yatırımları oldu. İl Özel İdaresi, Elazığ Belediyesi ve ilçe ve belde belediyelerinin ciddi yatırımları oldu. Bu çerçevede Elazığ Belediyesi 2015 yılında toplam 399 milyonu aşan bir yatırım gerçekleştirmiştir. Yine İl Özel İdaremizden 2015 yılında yaklaşık 112 milyon liralık bir yatırımı il merkezi ve köylerde gerçekleştirmiştir” ifadelerini kullandı.


SU ÜRÜNLERİNE YÖNELİK PROJELER MASAYA YATIRILDI
Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen toplantıda, kentin yüzeysel su potansiyeli, su kaynaklarının verimli kullanılması konularında hazırlanan projeler değerlendirildi. 

Elazığ’da geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Kalkınma Kurultayı’nda belirlenen öncelikli konular arasında yer alan su ürünleri üretim ve tüketiminin arttırılması, pazarlanması konularına ilişkin Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan projeler düzenlenen toplantıda ele alındı. 

Toplantıya Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dursun Şen ile Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden uzman ekipler katıldı. 

Toplantıda, balık etinin tüketiminin artırılması, Hazar Gölü’ne yeniden ‘Mavi Bayrak’ kazandırılması, Keban Baraj Gölü’nü kirleten kaynakların tespiti ve giderilmesi, Cip Baraj Göleti ve Su Kaynaklarının Islahı ve Balıklandırılması ve Olta Balıkçılığına Açılması ile su sporlarının gelişimine ilişkin projeler ele alındı.

PROF.DR.DURSUN ŞEN’DEN BAŞKAN YANILMAZ’A DESTEK: “FİKİRLERİMİZLE YANINIZDAYIZ”
Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dursun Şen ilimizin çok önemli olan su kaynaklarının verimli kullanılması ve potansiyelinin etkin değerlendirilmesi noktalarında açıklamalarda bulundu. Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın Elazığ’ın gelişimi ve kalkınması noktasında önemli destek sağladığını  ifade eden Şen, “Hazırladığımız sunum ve projelere desteklerinden dolayı Sayın Başkanımıza teşekkür ediyorum. Biz de bilim adamları olarak fikirlerimizle ‘Her şey Yeni Elazığ için’ sloganıyla hareket eden Belediye Başkanımızın yanındayız. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

BAŞKAN YANILMAZ: “ŞANSLI MEKÂNLARDA BULUNMAYI, VERİMLİLİĞE ÇEVİRMEMİZ LAZIM”
Fırat Üniversitesi öğretim üyeleri ile Elazığ Belediyesi’nden bir ekibin ortak çalışması sonucu hazırlanan projelerin sunumlarını dinlediklerini belirten Başkan Yanılmaz, “Her bir sunum ayakları yere basan özenle hazırlamış sunumlardı. Ben öncelikle Fırat Üniversitesindeki öğretim üyelerimize ve sunuma katkı sağlayanlara çok teşekkür ediyorum. Elazığ Belediyesi olarak 3 tarafı göllerle çevrili olan ve Hazar Gölü gibi çok değerli ve tektonik göle sahip olan bir il olarak şanslı olduğumuzu buradan duyurmak istiyorum. Bu şanslı mekânlarda bulunmayı, verimliliğe çevirmemiz lazım. Bunun içinde teknik çalışmaların alt yapısını oluşturmak lazım. Şimdi artık bu çalışmaların fiili icraatlara döneceğini göreceğiz. Biz bu tür çalışmalara destek vereceğiz. Önümüzdeki dönemde de bu projelerin fiili icraatlarını gerçekleştireceğiz.

Şehrimize ve insanımıza güzel hizmetler sunacağız.  Bu aynı zamanda Kalkınma Kurultayındaki su ürünleri ile ilgili yapılan çalışmaların da ortak bir dayanağı olmuş olacaktır” şeklinde konuştu.


FIRAT KALKINMA AJANSI 2016 MALİ DESTEK PROGRAMLARI TANITIMINI YAPTI
Fırat Kalkınma Ajansı, yaşam kalitesine ve sanayi sektörünün gelişimine etkin biçimde katkı sağlayacak altyapı yatırımlarının gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla mali destek programları tanıtımını yaptı.  

Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, ve kamu kurum temsilcileri katıldı. Fırat Kalkınma Ajansı Projeleri hakkında bilgi veren Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, “Malumunuz olduğu üzere ajansımız her yılı proje teklif çağrısı yöntemi ile kaynak kullandırmakta ve her yıl kongreler olmak üzere 2 yılda birde yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına ve kamu kurumlarına değişik programlar adı altında kaynak kullandırmaktayız. 2010 yılından buyana geçen 6 yıllık süreçte toplamda 471 projeyi bölgemizde destekleyerek toplamda 76 milyon lira bir kaynak kullandırımı söz konusu oldu. Elazığ il ölçeğinde baktığımızda toplam bu 471 proje içerisinde 124'dü Elazığ'da desteklenmiş ve uygulanmış ve bu Elazığ'da ki projeler aktarılan kaynakta yaklaşık 22 milyon lira dolayındadır.  Bizim desteklerimizin bir özelliği sadece hibe desteği değil, projeyi yapan kurum kuruluşun veya firmanın da bir eş finansmanı söz konusudur. Bu eş finansmanda kamu kurumlarında yüzde 75 ve işletmelerde, özel sektörlerde yüzde 50 dolayındadır. Bu eş finansmanı da dikkate aldığımız zaman sağlamış olduğumuz 76 milyon lira 142 milyon lira gibi bir yatırım hacmine denk geliyor. Tabi bu bize beyan edilen proje bütçeler üzerinden söylediğim rakamlar" dedi.

Desteklenen bu projelerde bölgede toplam 3 bin dolayında bir istihdam oluşmuş ve oluşturacağını belirten Öztop, "Çünkü birçok projemizde hali hazırda devam ediyor. İhracat anlamında baktığımız zaman bizim vesilemizle 14 firmamız ihracata ilk defa başlamış. Genel firmaların cirosunda ortalama artışa baktığımız zamanda yüzde 20 oranında bir artış gözlenmiş durumdadır. Ürün geliştirme bizim malum projelerimizde temel eksenlerden birini oluşturuyor. Yeni ürün ve model sayısı anlamında baktığımız zamanda 449 farklı yeni model ürünün geliştirildiğini söyleyebiliriz" diye konuştu. 

Ajansın 2010 yılından beri mali destek programları uyguladığını söyleyen Öztop, "Ajansımızın tek işlevi mali destek programları değil. Özellikle planlama, araştırma ve yatırım destek anlamında faaliyeti bölgemizde eş zamanlı olarak yürütüyoruz. Paydaşlarımızla işbirliği içerisinde çalışarak, bu anlamda da önemli çıktılar elde ettik diye düşünüyorum. Biz açıkça bu yönümüzü mali desteklere nazaran çok daha fazla önemsiyoruz. Çünkü mali destekte malum rakamlarımız ortada. Bu rakamların belki çok daha fazlasını ajansımız uzman arkadaşlarımızın yürütmüş olduğu araştırma çalışmalarıyla devletin ve Avrupa Birliğinin diğer kaynaklarına erişim noktasında yürütmüş oldukları proje geliştirme çalışmalarıyla belki kullandırdığımız 76 milyonun çok daha fazlasını bölgemize çekme noktasında proje geliştirme çalışmalarımız oldu. Bu anlamda da sizlerle her türlü işbirliği içerisinde çalışmayı istiyoruz" ifadelerinde bulundu. 

Konuşmanın ardından, Fırat Kalkınma Ajansı Program Yönetim Birim Başkanı Fatih Çan'ın sunum yaptı. Program soru cevap şeklinde program sona erdi.
 

KÜSİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
Yüksek Planlama Kurulunun 18/06/2015 tarihli ve 2015/28 sayılı kararı ile onaylanan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Stratejisi ve Eylem Planı’nın 1.2 nolu eylemi gereğince İlimizde oluşturulması planlanan KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurulunun ilk toplantısı Elazığ TSO’da yapıldı.

Toplantıya, Belediye Başkan Yardımcısı Resul Şahin, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Yavuztürk, Ticaret İl Müdürü Mehmet Çelik, FKA Genel Sekreteri Mesut Öztop, Elazığ TSO Genel Sekreteri M.Mehmet Karabulut, OSB, Hayvan Ürünleri OSB, TSE, KOSGEB, Fırat Üniversitesi, Teknokent ve STK temsilcileri katıldı.

2016 YILINDA SOMUT ADIMLAR ATMAK İSTİYORUZ.
Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Stratejisi ve Eylem Planı hakkında bir sunu yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Yavuztürk 2015 yılı Haziran ayında yayınlanan karar sonrası illerde kurulların oluşturulmaya başlandığını ve bu doğrultuda ilgili tarafların temsilcilerinin katılımı ile Elazığ’da KUSİ Komisyonunun oluşturularak 2016 yılında somut adımlar atmak istediklerini ifade etti.

Yavuztürk Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği sunusunda mevcut durum hakkında bilgiler vererek hazırlanan SWOT analizini paylaşarak, zayıf yönlerin bu işbirliğiyle ortadan kaldırılmasını arzu ettiklerini söyledi. Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yavuztürk konuşmasında, “Kurulumuzun Kamu Üniversite Sanayi İşbirliğinin mevcut durumunu tespit etmek, işbirliğinin önündeki engelleri tespit etmek, işbirliğini teşvik edici politikalar geliştirmek, KÜSİ faaliyetlerinin temeli olan AR-GE desteklerine ilişkin bilgilendirme faaliyetlerini desteklemek, üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmalar sonucu elde edilen güncel sonuçlar ve teknolojik gelişmelerin periyodik olarak paylaşılmasını sağlamak gibi görevleri bulunmaktadır” dedi. 

Toplantı, katılımcıların konu hakkındaki görüş ve önerilerinin tartışmasıyla sona erdi.

 

ANNE ÜNİVERSİTESİ’NDE EĞİTİM SÜRÜYOR
Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi işbirliğiyle açılan Anne Üniversitesi'nde, eğitim sürüyor. Annelerin donanımlarının artırılması, entelektüel yapılarına katkı sağlanması, çocuklarını daha bilinçli yetiştirmeleri ve sosyal hayatta daha fazla yer almalarını amaçlayan proje doğrultusunda, 60 anne ve anne adayının katılımıyla dersler devam ediyor. 

ANNELERE 12 AYRI DERS VERİLİYOR
Belediye Meclis Salonu’nda verilen eğitimlerde,  anne ve anne adaylarına, İnsan İlişkileri ve İletişim, Sağlıklı Beslenme ve Yaşam, Diyet, Eğitimde Ailenin Rolü, Girişimcilik, Boş Zaman Değerlendirme, Temel Dini Bilgiler, Ev Ekonomisi ve Yönetimi, Değerler Eğitimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Kuran-ı Kerim (Tecvit) ve Osmanlıca dersleri veriliyor.

Fırat Üniversitesi’nden Doç.Dr. Mehmet Turan, Yrd. Doç.Dr. Mikail Tel, Yrd. Doç.Dr. Muzaffer Özli, Yrd. Doç. Burcu Gezer Şen, Yrd. Doç. Semra Türkoğlu, Arş. Gör. Eyüp Bozkurt ve Kur-an'ı Kerim Öğreticisi Fatma Özli tarafından verilen eğitimler, 23 Ocak 2016’da tamamlanacak.

Elazığ Belediyesi 3. Dönem Anne Üniversitesi’nden mezun olacak katılımcılara, Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi onaylı sertifika verilecek.

 

VALİ ZORLUOĞLU KOVANCILAR’DA İNCELEMELERDE BULUNDU
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Kovancılar İlçesinde bazı temas ve incelemelerde bulundu, 50 bayanın meslek öğrendiği bakır ve ahşap kursunu gezdi, ilçede yapımları bazı yatırımları yerinde inceledi.

Vali Zorluoğlu eşi Sevcan Zorluoğlu ile birlikte Kovancılar’a gelişinde Kaymakam Hasan Gündoğdu, Belediye Başkanı Hacı Akpınar, idari ve askeri erkân tarafından karşılandı.

Burada önce Kovancılar Kaymakamlığının öncülüğünde Halk Eğitim Merkezi bünyesinde oluşturulan 50 bayanın meslek öğrendiği Bakır İşlemeciliği ve Ahşap Kursunu Eşi Sevcan Zorluoğlu ile birlikte gezen Vali Zorluoğlu, meslek öğrenen ve aile bütçelerine katkı sağlayan bayan kursiyerlerle sohbet ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kurs hakkında bir değerlendirmede bulunan Kovancılar Kaymakamı Hasan Gündoğdu, ilçeye atandığı dönemde Vali Zorluoğlu’nu ziyaret ettiğinde kendisine ilçedeki işsizliği önleyecek çalışmalar gerçekleştirmesini önerdiğini ifade ederek, mesleki beceri kazanan kursiyerlerin aile bütçesine önemli katkı yapacağını kaydetti.

VALİ ZORLUOĞLU: KURSİYERLER KOLLARINA ALTIN BİLEZİK TAKMIŞLAR
Kursu gezmekten ve gerçekleştirilen faaliyetleri yerinde görmekten mutlu olduğunu kaydeden Vali Zorluoğlu ise şunları söyledi, “Kovancılar’da bulunuyor olmaktan son derece mutluyum. Bu kursta şu anda 50 tane bayan kursiyerimiz eğitim görüyor. Eşimle beraber yapılan çalışmaları inceledik, ortaya konulan eserlerden son derece etkilendik. Kursiyerlerimizin önünde uzun bir yol var fakat çok güzel bir sanat öğreniyorlar. Sabırlı olmaları halinde bir süre sonra bu becerilerini ekonomik girdiye dönüştürebilecek bir altın bilezik elde etmiş olacaklar.  Kovancılar, dışarıdan göç alan, genç nüfusu ve işsizliği yüksek bir ilçemizdir. Burada istihdama yönelik ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştıracak bazı projelerin süratle hazırlanması gerekmektedir. Kaymakam Bey bu tarz projeleri başlattı, bu projede onlardan biridir. Bu tarz projelerin diğer ilçelerde de çoğaltılması gerekmektedir. İstihdam artırıcı, gençlerin meslek öğreneceği ve gelir elde edeceği projeleri artırmamız gerekmektedir.  Bu tür projelere Valilik olarak maddi manevi her türlü desteği vereceğimizi ifade ediyorum. Başta kaymakam ve belediye başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Kurs ziyaretinin ardından Kovancılar Müftülüğü Kuran Kursunu ziyaret eden Vali Zorluoğlu, kursta eğitim alan öğrencilerle sohbet edip çeşitli hediyeler verdi.

Vali Zorluoğlu ve beraberindeki heyet Kovancılar ziyareti kapsamında daha sonra yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi, Hayvan Gelişim Bölgesi ve Toprak Mahsulleri Ofisi alanlarını gezerek ilgililerden bilgi aldı.

Kapıaçmaz Göleti’nin yakınında Kovancılar Belediyesi tarafından yapılması planlanan piknik alanı bölgesinde ve şehir parkında da incelemelerde bulunan Vali Zorluoğlu, ilçede yapımları süren çeşitli okul inşaatları hakkında da yetkililerden bilgi aldı.  

SEVCAN ZORLUOĞLU ENGELLİ BAKIM MERKEZİNİ GEZDİ
Kovancılar ilçesinde bazı incelemelerde bulunan Vali Zorluoğlu’nun eşi Sevcan Zorluoğlu ise ilçede faaliyet yürüten bir engelli bakım merkezini gezerek burada eğitim alan engellilerle yakından ilgilendi, onlara çeşitli hediyeler verip öğretmenleri ve ailelerinin sorunlarını dinledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom