Elazığlılar dikkat! Yeni uygulama başladı

Elazığ Belediyesi şehir içi trafiği rahatlatmak ve şehri geleceğe hazırlamak amacı doğrultusunda hizmete sunduğu Orduevi Katlı Kavşağı, İstasyon Kavşağı Altgeçidi, Bosna Hersek Bulvarı Altgeçidi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı başta olmak üzere pek çok çalışmaya bir ilki daha ekledi.

Elazığlılar dikkat! Yeni uygulama başladı Güncel

Şehir içi trafik yoğunluğunu rahatlatmaya yönelik çalışmalar kapsamında Ahmet Aytar Meydanı’nda Akıllı Kavşak Sistemi hayata geçirildi.

Günde 44 bin 804, haftada 268 bin 824 aracın geçişinin sağlandığı Ahmet Aytar Kavşağı’nda hayata geçirilen Akıllı Kavşak uygulamasıyla trafik akış hızı yükselirken, bekleme süresi ve yakıttan da tasarruf sağlanıyor.  Kısa süre önce uygulamaya girilen yeni sistemle, kavşakta trafik akış hızı yüzde 15 oranında arttı.

TRAFİK IŞIKLARI, YOĞUNLUĞA GÖRE DEĞİŞİYOR

Elazığ’da ilk kez Ahmet Aytar Kavşağında hayata geçirilen  “Akıllı Trafik Sistemi” olarak bilinen “Tam Adaptif Trafik Yönetim” sistemiyle araç yoğunluğu doğrultusunda trafik ışıkları otomatik olarak ayarlanıyor.

Kavşakta tüm yönleri kontrol eden sistem, araç yoğunluğu doğrultusunda yoğunluğun fazla olduğu noktaya daha uzun süre geçiş hakkı tanıyor.

Böylece kavşak genelinde araçların ortalama bekleme süresinin en aza indirilmesi hedefleniyor.

GÜNDE 6 MİLYON 659 BİN TL VATANDAŞIN CEBİNDE KALIYOR

Günde 44 bin, haftada 268 bin 824 aracın geçişinin sağlandığı Ahmet Aytar Kavşağı’nda hayata geçirilen Akıllı Kavşak uygulamasıyla günde 1.538 litre yakıt ile 6 milyon 659 bin TL, yılda 415.827 litre yakıt ile 1 milyon 800 bin 664 TL’lik yakıt tasarrufu sağlanırken, aynı zamanda karbon monoksit salınım oranı da haftalık olarak 26 bin 915 kg oranında düşürülerek, çevrenin korunmasına da katkı sağlanıyor.

VATANDAŞLARIN YAŞAMLARINI KOLAYLAŞTIRACAK, YAŞAM KALİTELERİNİ ARTIRACAK UYGULAMA

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, şehre değer katan önemli bir çalışmayı Ahmet Aytar Kavşağı’nda uygulamaya koyduklarını belirterek, “Hemşehrilerimizin yaşam kalitesini artıran önemli bir çalışmayı hayata geçirdik. Şehir içi trafiğin rahatlaması, kolaylaşması ve dolayısıyla vatandaşımızın yaşam kalitesini artırmak amacıyla Orduevi Katlı Kavşağı, Bosna Hersek Bulvarı Altgeçidi, İstasyon Kavşağı Altgeçidi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı başta olmak üzere pek çok çalışmayı hayata geçirdik. Ahmet Aytar Kavşağı’nda akıllı bir çözüm olarak hayata geçirdiğimiz bu uygulama da, hem zaman, hem de ekonomik açıdan vatandaşımızın yaşamını kolaylaştıracak bir uygulamadır. Trafiğin özellikle belli saatlerde yoğunlaştığı Ahmet Aytar Kavşağı’nda daha hızlı bir trafik akışı sağlamış olduk. Başlattığımız Akıllı Kavşak uygulaması ile araç sayısı yoğunluğuna göre ışık süreleri belirlenerek, rahat bir trafik akışına katkı sağlanıyor. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da hemşehrilerimizin yaşamlarını kolaylaştıracak, yaşam kalitelerini artıracak uygulamalarla şehrimizin bugününe ve yarınına değer katmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Ahmet Soylu @Tebrikler

23 Şubat 2018 01:13

Sistem söylenildiği gibi çalışırsa çok iyi olur. Doğrusu bugün bir rahatlık hissediliyordu. Bakalım nasıl devam edecek. Belediye başkanımızı ve çalışanları tebrik ediyoruz. Başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz

Veysel Baki @Trafik Arapsaci

22 Şubat 2018 18:31

Yapılan hizmetleri kutluyorum ancak bunlar sorunları bitirmeyecektir. Köklü ileriye dönük olarak projelere adım atmak gereklidir. Belediyeler kentsel dönüşüm projelerini şehirlerini kurtarmak için bir fırsat görmeli ve bu bağlamda İcadiye İzzetpaşa nail bey kültür vb mahallelerde ada dönüşüm projesi baslatmali adanın çevresindeki caddelerde karşılıklı 3 metre binalar geri çekilerek mevcut caddeler kentsel dönüşüm fitsatiyla 6 metre daha genişlemiş olacak ve aynı zamanda ada dönüşüm binalarının altlarına zorunlu en az 2 katlı otopark yaptırılacak 2023 yıllarına trafik sorunu olmayan bir Elazig la girme fırsatını kacirmamis olur. Temennileri ile hoşçakal diyiyorum.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom