Elazığ'dan kısa kısa

24 Ocak 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR ÇAYDA ÇIRA OYNAYIP, KONSER VERDİ
Elazığ'da down sendromlu çocuklar tarafından hazırlanan konser ve çayda çıra oyunu sergilendi.  

Elazığ'da özel bir salonda gerçekleşen programa, Belediye Başkanı Yardımcıları Yusuf Dumandağ ve Sedat Karataş, Down Sendromlular Derneği Elazığ Şube Başkanı Fethi Ahmet Balın, İl Halk Eğitim Müdürü Kazım Atıcı, Eğitim Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi, down sendromlu çocuklar ve aileleri katıldı.

Down sendromlu çocuklar programda çayda çıra oynarken, solo ve koro halinde konserler vererek hem aileleri hem de davetlileri eğlendirdi.

Etkinliği gerçekleştirmedeki amaçlarından bahseden, Çınar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdiresi Suzan Kahramanoğlu, "Biz personellerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizle kocaman bir çınar ailesiyiz. Karşılıklı iletişimi sıkı tutmada yarar görüyoruz. Sizlerden ricam sürekli iletişim halinde olalım ki çocuklarımıza faydamızı en üst seviyede tutabilelim. Çünkü normalde olduğu gibi bizim içinde çocuğun öğretmeni ve velisiyle karşılıklı bulunmak çocuk için yararı en üst seviyeye çıkaracaktır. Birbirimizi desteklememiz için karşılıklı diyalog ve iletişim içerisinde olmamız gerekiyor. Biz verdiğimiz hizmetin en iyi şekilde olabilmesi adına elimizde gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Sizlerin de bize bu konuda destek olacağından hiçbir kuşkumuz yok" dedi.

28 yıllık devlet memurluğu hayatının 20 yılını özel çocuklara harcadığını vurgulayan Down Sendromlular Derneği Elazığ Şube Başkanı Fethi Ahmet Balın, "Bu bir gönül ve sevda işidir. Ben buna hakikaten gönüllü olarak, bu çocukların okulunda eğitmen olarak başladığımda bir daha ayrılamadım. Ayrılmak gibi bir düşüncemizde yok. Tabi sadece eğitim boyutuyla ben ilgilenmiyorum. Benim daha çok bu çocuklar için yapmam gereken şeylerin başında kültür, sanat ve sporun bu çocuklar üzerindeki en büyük değişimi gösteren denge koordinasyonu, iletişim ve öz güven noktasında bu çocuklara çok şey kazandırdıklarına da inandığım için bu işte gönüllüyüm ve gönüllü olmaya sizin desteğinizle devam edeceğim. Bu sadece gönüllük süreciyle de bitmiyor" ifadelerini kullandı.

 

BAŞKAN YANILMAZ GALERİCİLERİ ZİYARET ETTİ
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Belediyesi tarafından Güney Çevre Yolu’na inşa edilen Oto Galericiler Sitesi ve 2. El Açık Oto Pazarını ziyaret etti.

Başkan Yanılmaz’ın ziyaretine Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları ve Birim Müdürleri de eşlik etti.

2. El Açık Oto Pazarında vatandaşları ziyaret eden Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, otomobil alım ve satımı yapan vatandaşlarla sohbet etti.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz daha sonra Oto Galericiler Sitesi esnaflarını ziyaret ederek hayırlı işler temennisinde bulundu.

Ziyarette açıklamalarda bulunan Oto Galericiler Dernek Başkanı Ercan Yılmaz, Oto Galericiler Sitesi’ne gösterdiği hassasiyetten dolayı Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a teşekkürlerini sundu.

BAŞKAN YANILMAZ: “ŞEHİR MERKEZİNDE GALERİCİ ESNAFI KALMAYACAK”
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’da, Oto Galericiler Sitesi’nin Elazığ’ın en cazip sitelerinden biri olduğunu ve daha da gelişeceğini ifade ederek; “Şehir merkezinde hiçbir galerici esnafı kalmayacak. Bütün galericiler hizmetlerini Galericiler Sitesi’nde yapacak. Bundan sonra şehirdeki denetimlerimizi daha da artıracağız. Elazığlı hemşerilerim otomobil alım ve satımını Galericiler Sitemizdeki esnaflardan yapsınlar. Vatandaşlarımız pazar günleri de açık oto pazarında otomobil alım ve satımını yapsınlar. Bir müddet sonra Oto Galericiler Sitesi, çevre illerden de müşterilerin geldiği, araç beğendiği ve araç aldığı site haline gelecek. Esnaflarımıza bol kazançlar diliyorum” dedi.

 

TURİZM GÜÇ KAZANSIN PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ
Elazığ'da 'Turizm Güç Kazansın' projesi kapsamında diplomalı aşçıların yetişmesi için start verildi. 

Elazığ Turizm ve Kültür Tanıtma Derneği (ETUDER) ile Hazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan 45 öğrencinin aşçılık eğitimi aldığı 'Turizm Güç Kazansın' projesinin açılış töreni yapıldı. Gerçekleşen açılış törenine Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Tahir Öztürk, Metin Bulut, Ömer Serdar, Ejder Açıkkapı, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, ETSO Başkanı İdris Alan, kamu kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Aşçılığın Elazığ’da ve Türkiye’de ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Vali Murat Zorluoğlu, diplomalı aşçı bulmanın çok zor olduğunu söyledi. Elazığ’ı turizm şehri yapmanın bina ya da yeni oteller yapmakla yeterli olmayacağını belirten Vali Zorluoğlu, "Turistlerin midelerine hitap edecek güzellikte yemekler yapacak aşçılara da ihtiyaç var. Aşçılık istihdam yaratan aynı zamanda da kaliteli iş gücünü ortaya koyan bir meslek. Elazığ, turizm bakımından iddialı bir il. Turizmde daha ileriye gitmek ve turizm şehri iddiasını gerçekleştirilebilmek için el birliği ile çalışıyoruz" dedi.

"DİPLOMALI AŞÇI BULMA KONUSUNDA SIKINTI VAR"
Yetişmiş insan gücüne de ihtiyaç duyulduğunu belirten Vali Zorluoğlu, yetişmiş insan gücü içerisinde, gelecek olan misafirlerin midelerine de hitap edecek güzellikte yemekler yapacak aşçılara ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Vali Zoroğlu, "İlimizde bu gerçekten ciddi bir ihtiyaç. Ben bunu kendi konutumda ihtiyaç olduğunda görmüştüm. Diplomalı aşçı bulma konusunda Elazığ’da sıkıntı var. Otellerimizden de benzer yakınmalar duymuştum. ETUDER’in hazırlayıp bizlerin de onayladığı bu proje ihtiyacın tespitiyle başlamıştır. Bu sene 45 insanımız iyi bir eğitimden sonra aşçılık sertifikası alırlar ve otellerde, diğer ihtiyaç duyulan yerlerde çalışmaya başlarlar. Bunlar nokta projelerdir. Hem istihdam yaratan ama aynı zamanda kaliteli iş gücünü de ortaya koyan önemli bir projedir. Bu tür projeleri desteklemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Elazığ’ın, Türkiye’de yemek kültürü en zengin olan illerden bir tanesi olduğunu kaydeden Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, bu zenginliğin takdim edilmesinin de bir beceri gerektirdiğini söyledi. Yemeğin şehirleri geleceğe taşıyan unsurlardan bir tanesi olduğunu ifade eden Başkan Yanılmaz, bu projenin Elazığ’ın yemek kültürünü en iyi şekilde tanıtacağını dile getirdi.

ETUDER Başkanı Burak Soylu ise, dernek olarak 45 aşçıyı sertifikalandırarak sektöre nitelikli iş gücü kazandıracaklarını aktardı. Vali Zorluoğlu ile protokol üyelerinim kurdele kesmesiyle başlayan proje kapsamında, davetliler yapılan yemeklerin tadına baktı.


BAŞKAN YANILMAZ, YAPI VE İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞTU
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, inşaat sektörünün problemleri ve 2016 yılına ait planlamalarını istişare etmek amacıyla yapı ve inşaat sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıda bir konuşma yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, şehirleri şehir yapan, şehirleri marka şehir haline getiren sektörün, yapı ve inşaat sektörü olduğunu belirterek, inşaat sektörünün en önemli ayağının da belediyeler olduğunu kaydetti.

BAŞKAN MÜCAHİT YANILMAZ: “ANA DOKUMUZ ELAZIĞ’DIR, ELAZIĞ’IN GELİŞMESİDİR VE ELAZIĞ’IN BÜYÜMESİDİR”
Başkan Yanılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Elazığ’da yapılan çalışmaları, sektörün içinde bulunduğu problemleri ve 2016 yılına ilişkin çalışmaları istişare etmek ve birlikte karar vermek için bir araya geldik. İnşaat sektörünün gelişimi ve inşaat sektörünün büyümesi, Belediye’nin almış olduğu kararlarla doğru orantılıdır. Yeni imar alanları açılmadıkça veya eski imar alanlarının doğru revizyonları yapılmadıkça, inşaat sektörünün gelişmesi mümkün değildir. Biz bu şehrin ana dokusunu bozmadan, bu şehrin güzelliğine güzellik katacak her türlü imar değişikliklerini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. İmar değişikliklerini yaparken muhatabımızın adına, şirketin adına bulunduğu yapıya, ırkına, diline, dinine mezhebinde bakmıyoruz. Ana dokumuz Elazığ’dır, Elazığ’ın gelişmesidir, Elazığ’ın büyümesidir.”                                    

Elâzığ gelişirken, büyürken 38 mahallesinin tamamının aynı oranda, aynı güzellikte büyümesini hedeflediklerini ifade eden Başkan Yanılmaz, “Hicret, Aksaray, Kızılay, Gümüşkavak, Karşıyaka, Çatalçeşme, Salıbaba, Sanayi, Kırklar, Doğukent, Ulukent, Yıldızbağları,Fevziçakmak, Esentepe ve Zafran mahalleleri başta olmak üzere imar alanı içinde olup da bu güne kadar istenilen gelişmeyi sağlayamamış mahallerimiz, Revize İmar Planından sonra hem bir cazibe merkezi olacak, hem de gelişmenin lokomotifi olacak” diye konuştu.

BAŞKAN YANILMAZ: “ŞORŞOR DERESİ ISLAHI İLE ÇEVRE MAHALLELER KALKINACAK”
Şorşor Deresi projesiyle şehrin önemli bir sorununun çözüme kavuşacağını dile getiren Başkan Yanılmaz, Hicret, Aksaray, Kızılay ve Gümüşkavak  mahallelerinin, Şorşor Deresi projesinin tamamlanmasıyla ve yapılacak rekreasyon çalışmalarının ardından bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini kaydetti.                                                 

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Osman Avcıl ise toplantının son derece verimli geçtiğini belirterek, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a teşekkür etti.


 

ASKON,  ŞUBE BAŞKANI TAYLAN ÖZDAL’I KONUK ETTİ
Genç ASKON Elazığ Şubesi tecrübe paylaşımı toplantısında ASKON Şube Başkanı Taylan Özdal’ı konuk etti. Genç ASKON Şube Başkanı Engin Tekataş şube yönetimi ile birlikte ticaret yaşamında başarılı iş adamlarını konuk aldıklarını ve onların tecrübelerini gençliğe aktardıklarını, ilk toplantımızın konuğunun da ASKON Elazığ Şube Başkanı Sayın Taylan Özdal’ın olduğunu ifade etti. 

ASKON Şube Başkanı Taylan Özdal da davetten duyduğu memnuniyeti dile getirerek: “Gençlik enerjisini ve idealizmini doğru yapılandırmak gerektiğini ve en önemli konun da kaynakların iyi değerlendirilmesi, başarılı yönetilmesi olduğunu ifade etti. İş yaşamının çok önemli 4 kaynağı vardır, bunlar: İnsan kaynakları, finans kaynakları, veri kaynakları ve bu kaynakların kaynakları durumunda olan zaman kaynağımızdır, dedi. İş planı, işletme planı, bütçe planı, pazar planı, personel planı, satış ve satın alma planı, üretim planı ve benzeri bütün planlar bu kayaklarımıza bağlı olarak yapılabilir. Onun için kaynaklarımızı doğru kullanmak zorundayız, dedi.” 

ASKON Elazığ Şube Başkanı Taylan Özdal: “Siz gençlerde olan o muhteşem gençlik ateşi ve dinamizmi, birlikte olmakla tabi bize de sirayet ediyor; onun için sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum. Sizlerin sorun ve engellerinizi aşmanız bizim de boyumuzun borcudur. Bu bağlamda ne gerekiyorsa onu da yapacağız, dedi.”     
BAŞKAN YANILMAZ, KADIN EĞİTİMCİLERLE BULUŞTU
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)Elazığ Temsilciliği tarafından Elazığ’da görev yapan kadın okul idarecilerine yönelik düzenlenen istişare toplantısına katıldı. 

KADEM Elazığ Temsilcisi Av. Esra Soylu, katılımlarından dolayı Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a teşekkür ederek, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının 2. Dönemi için eğitimcilere başarı temennisinde bulundu.

BAŞKAN YANILMAZ:“BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRİYORUZ”
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise yaptığı açıklamada, Belediye olarak Türkiye’de dereceye girmiş öğrencileri ve öğrencilerin öğretmenlerini ve okullarını ödüllendirdiklerini ifade ederek, “Öğrencinin yetişmesinde öğretmenin gösterdiği sabır, metanet, azim, gayret çok önemlidir. Onun için de ödüllendirilmesi gerekir. Başarılı öğrencimizin okulunu da ödüllendiriyoruz. Okulun ihtiyaçlarına göre voleybol sahası, peyzaj çalışması yapıyoruz. Bunlar başarılı öğrencilerin okulunda mevcutsa, öğrencinin okuduğu sınıfı düzenleriz. Sınıfa akıllı tahta alırız ve tahtaya bu sınıfta bir şampiyon çıkmıştır yazarız. Oraya gelen öğrencilerde o hissiyatla şampiyon olmanın keyfini yaşarlar” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom