Elazığ'dan kısa kısa

27 Ocak 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ'DA KUŞLAR İÇİN 1 TON YEM BIRAKILDI
Yoğun kar yağışı nedeniyle beyaza bürünen Elazığ'da, belediye ekipleri tarafından kuşlar için kentin 40 farklı noktasına 1 ton yem bırakıldı.  

Elazığ'da kar yağışının kenti tamamen beyaza bürümesi nedeniyle açlıkla karşı karşıya kalan kuşlar ve diğer hayvanlar için Elazığ Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından kentin 40 farklı noktasına yem bırakıldı. Belediye ekipleri tarafından başta tarihi Harput Mahallesi ve mesire alanları olmak üzere 40 farklı noktaya toplam 1 ton buğday bırakıldığı belirtildi.

Elazığ Belediyesi yetkilileri, kar yağışı olduğu zamanlarda sürekli kentin belirli noktalarına kuşlar için yem bırakıldığı belirtildi. Bu yıl kentin iki kez yağış nedeniyle tamamen kar altında kaldığını kaydeden yetkililer, bu durumlarda düzenli olarak yem bırakma işlemini devam ettirdiklerini söyledi.

 

HAYVAN ÜRÜNLERİ OSB İSTİŞARE TOPLANTISI
Elazığ Hayvan Ürünleri Organize Sanayi Başkanı Asım Nazırlı Elazığ Belediyesi Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis Üyeleri Hasan Üstündağ, Ertuğrul Kar ve Selami Işık’la birlikte Elazığ TSO’yu ziyaret ederek, Başkan İdris Alan’la görüştüler…

HAYVAN ÜRÜNLERİ OSB’NİN BÜYÜMESİNİ İSTİYORUZ
Elazığ Hayvan Ürünleri OSB Başkanı Asım Nazırlı ziyarette Hayan Ürünleri OSB hakkında bilgilendirme yaparak, “Sayın Başkanım, sizin de çok yakından bildiğiniz gibi hayvancılık özellikle ilimiz ve bölgemiz için hayati önem arz eden bir sektördür. Sektörün sürdürülebilirliği ve gelişmesi anlamında önem arz eden Hayvan Ürünleri Organize Sanayi Bölgesinin daha da büyümesi için biz çok önemli girişimler ve çalışmalar başlatmış bulunmaktayız.  Bölgemizde halen 8 işletme bulunmakta olup, bunlardan 6’sı faaliyetlerini sürdürürken 2’si ise inşaat safhasındadır. Ancak OSB’mizde bundan sonraki süreç içerisinde yatırımcılara tahsis edilebilecek arsa sorunu bulunmaktadır. Bu sorunun çözümü ve Elazığ Hayvan Ürünleri OSB’nin ülkemizde ilk olması hasebiyle örnek olmasını arzu ediyoruz. Bu vesile ile bugün sizleri ziyaret etmiş bulunmaktayız. Zaman ayırdığımız ve konuya ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ediyoruz ” dedi.

TARIM VE HAYVANCILIK ELAZIĞ İÇİN ÖNEMLİ
Ziyarette bir değerlendirme yapan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan da tarım ve hayvancılık sektörlerinin Elazığ için hayati önem taşıdığını belirterek, “Tarım ve Hayvancılık sektörleri ilimiz ve bölgemizin vazgeçilmez geçim kaynağı ve istihdam sağlayan en önemli sektörleridir. Elazığ TSO olarak ilgili kurumlara vermiş olduğumuz hemen tüm rapor ve ilin çözüm bekleyen sorunlarıyla ilgili dosyalarımızda önceliğimiz tarım ve hayvancılık sektörlerinin gelişmesini sağlayacak talep ve beklentilerimizi içermektedir. 

Bu bağlamda  Elazığ Hayvan Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi özellikle hayvancılık ve hayvancılığa dayalı sanayi endüstrisinin gelişmesinin temelini teşkil etmektedir. Bu alanın büyütülerek bugün ve gelecekte yatırımcıların taleplerini karşılayacak boyutlara ulaşması çok önemlidir. Yine bu alanın altyapı imkanları ile yatırımcılar açısından cazip hale getirilmesi ve gerek il içinden gerekse il dışından gelecek tüm yatırımcılar için cazibe merkezi olması gerekmektedir. Biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu alanın gelişmesi ve sorunlarının çözümü noktasında üzerimize düşen tüm sorumluluklarımızı yerine getirmeye ve yapılacak tüm çalışmalara katılmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. 

Bu düşüncelerle ziyaretiniz için teşekkür eder, başlatmış olduğunuz bu çok önemli çalışma için sizlere teşekkür eder, başarılar dilerim” şeklinde konuştu.  

 

ELAZIĞ BELEDİYESİ KAR TEMİZLEME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
İlimizde etkili kar yağışı sonrası vatandaşların mağduriyet yaşamaması için Elazığ Belediyesi ekipleri, kar temizleme çalışmalarını aralıksız şekilde sürdürdü.

Bu kapsamda şehrimizin ana arterleri, cadde ve bulvarları temizlendikten sonra ilimizin muhtelif sokaklarında kar küreme ve temizleme çalışması gerçekleştirildi.

Elazığ Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ilimizde etkili olan kar yağışı sonrası Belediye ekiplerinin 24 saat esaslı mesaiyle çalıştıkları belirtilerek kar temizleme çalışmalarına devam edileceği belirtildi.

 

FIRAT KALKINMA AJANSI ELAZIĞ İLİ PROJE HAZIRLAMA EĞİTİMİ
Fırat Kalkınma Ajansı tarafından geçtiğimiz günlerde ilan edilen 2016 Yılı “Yaşam Kalitesi ve Sanayi Altyapıları” ve “İmalat Sanayinin Geliştirilmesi” Mali Destek Programlarına ilişkin bilgilendirme toplantılarının tamamlamasının ardından proje hazırlama eğitimleri düzenlenecektir.  

Bu çerçevede Elazığ ili proje hazırlama eğitimi 28 Ocak Perşembe günü Fırat Kalkınma Ajansı Elazığ Yatırım Destek Ofisi Toplantı Salonu’nda 09.30-16.30 saatleri arasında yapılacaktır.

Eğitimlerde Ajans uzmanlarınca proje kavramı, mantıksal çerçeve analizi, başvuru formunun ve proje bütçesinin hazırlanması yönelik ayrıntılı bilgiler verilecek. 
 

MEDİKAL SEKTÖRÜNDE İŞTİGAL EDENLER İÇİN YENİ DÖNEM
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Elazığ TSO 13. Meslek Grubu Meclis Üyesi Hakan Akan Medikal sektöründe iştigal eden üyeleri uyararak, “14 Mayıs 2014 yılında yayınlanan kananla Medikal Sektörünün yerine getirmesi gereken yükümlülüklerle ilgili süre 15 Kasım 2015 tarihinde dolmuş olup, ilgili kanunda belirtilen şartlara haiz olmayanların ticari faaliyeti engellenecek ve cezai işlemlerle karşı karşıya kalacaklardır” dedi.

13 MESLEK KOMİTESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
Elazığ TSO 13. Meslek Komitesi toplantısı, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Akan, 13 Meslek Komitesi Başkanı Ali Duruksu ile birlikte  Meslek Komitesi Üyeleri ve sektör temsilcileri Erhan Güler, Güven Niksarlı, M.Fatih Türközmen, Nurettin Yıldırım, Mehmet Hoş, Gökhan Murat Mutlu ve Mehmet Fethi Polat’ın katılımıyla yapıldı.

Toplantıda, TSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Akan şu değerlendirmelerde bulundu:
“14 Mayıs 2014 Tarih ve 29001 Sayılı Resmi Gazete ile ilan edilerek yürürlüğe giren Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği ile piyasaya arz edilen tıbbi cihazların satış, reklam ve tanıtım faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiştir.

Kamu sağlık kurum ve kuruluşları, 18/1/2014 tarihli ve 28886 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik kapsamına giren optisyenlik müesseseleri ve 24/9/2011 tarihli ve 28064 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ismarlama Protez ve Ortez Merkezleri ile İşitme Cihazı Merkezleri Hakkında Yönetmelik kapsamına giren ısmarlama protez ve ortez merkezleri ile işitme cihazı merkezleri bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır. Ancak bu yerlerde satışı yapılan tıbbi cihazların reklam ve tanıtım faaliyetleri bu Yönetmelik kapsamındadır.

Bu yönetmelik hükümlerine göre Satış merkezi olarak yetkilendirilmek isteyen gerçek veya tüzel kişiler  satış merkezinin adresi, unvanı, sahiplik ile ilgili bilgileri içeren dilekçe ile İl Sağlık Müdürlüğe başvurmaları gerekmektedir.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonucunda başvuruda bulunanlara yetki belgesi, sorumlu müdür, klinik destek elemanı ve satış ve tanıtım elemanı çalışma belgeleri ile birlikte kimlik kartları düzenlenir ve sorumlu müdüre teslim edilir. Müdürlük tarafından verilen yetki belgesi ile sorumlu müdür çalışma belgesi satış merkezinde herkesin görebileceği bir yere asılır.

Yönetmelikle firmaların yapması gerekenlerle ilgili süre 15 Kasım 2015 tarihinde dolmuştur. Belirtilen süre içerisinde yetki belgesi almayan işyerlerinin faaliyetlerine İl Sağlık Müdürlüğünce son verilecek olup, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından denetimler ve belgelendirme işlemleri başlamıştır.

İştigal konuları farklı olan ancak işyerlerinde yönetmelik konusu tıbbi cihazların satışını yapan işletmelerde anılan yönetmelik hükümlerine tabi olup belirtilen süre sonunda yetki belgesi almayan bu tip işletmelerde tıbbi cihaz satışı yapılması durumunda fiillerinin durumuna yaptırımlar uygulanacaktır.

Belge ve bilgi eksiği bulunan üyelerimizin eksik evraklarını ve işlemlerini tamamlamaları hususunda ivedi olarak harekete geçmeleri kendi menfaatlerine olacaktır” dedi.

Toplantıda sektörün genel sorunları ve yapılması gerekenlerle ilgili görüş alışverişinde bulunularak 2016 yılı için bir eylem planı oluşturulması kararlaştırıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom