Elazığ'dan kısa kısa

29 Ocak 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ TSO MECLİSİNDEN TERÖRE KINAMA
Elazığ TSO 2016 yılı ilk Meclis Toplantısı A.Hamit Kaya Başkanlığında yapıldı. Elazığ TSO Meclisi yaşanan terör olaylarını kınayarak hükümetin kararlı bir şekilde sürdürdüğü terörle mücadeleye tam destek verdi…

KAYA: TÜRKİYE CUMHURİYETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR…
Elazığ TSO Ocak ayı Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, 2016 yılına büyük umutlarla girildiğini ancak bölgemizde yaşanan terör olayları nedeniyle büyük üzüntü ve endişe duyduklarını ifade etti. Kaya konuşmasında; “Bölgemizde birileri bugün kalkıp özyönetim adı altında Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yeni bir takım söylemlerle ülkenin bölünmez bütünlüğüne kast ediyor. 

Bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın her türlü özgürlüğü ve demokratik hakları gasp edilerek, adeta kendi ülkesinde evine hapsediliyor. Hastalar, yaşlılar, çocuklar, öğrenciler, ticaretle uğraşanlar, devlet memurları kısaca toplumun tüm kesimlerine yaşama ve tercih hakkı tanınmadan bir zorbalık uygulanıyor. Bu bölgelerde güvenlik güçlerimiz kalleşçe şehit ediliyor ve bu duruma maalesef adına akademisyenler denen sözde aydın bir kesim de destek oluyor. 

Biz Elazığ iş dünyası olarak bu yaşananların hiçbirini tasvip etmiyoruz. Ülkenin bölünmez bütünlüğüne kasteden bu hainlerle sürdürülen kahramanca mücadele noktasında hükümetimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın sonuna kadar arkasında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Her karışı bu toprakları vatan yapan yurttaşlarımızın kanı ile yıkanmış ülkemizin çapulculara teslim edilmesi bekleniyor ise bu ham hayallerden bir an evvel vazgeçilerek bölge insanına daha fazla zulüm edilmemesini öneriyoruz. 

Bölge insanımızın daha insanca yaşaması için modern yollara, hastanelere, eğitim kurumlarına, ibadethanelere, fabrikalara ve işletmelere  ihtiyacı vardır. Bu konuda hiçbir fedakarlığı esirgemeyen hükümete de tüm halkımızın tam destek vermesini ve bu bölücülere asla ve asla taviz verilmeden devletimizin yanında olunmasını istiyoruz. 

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak, 2016 yılında biz bölgede yatırımdan, istihdamdan, büyümeden ve ihracattan yana tüm enerjimizi kullanmak istiyoruz.

Bu düşüncelerle, ülkemizin huzur ve mutluluğu ve ebedi istikbali için gözlerini kırpmadan şahadet şerbetini için tüm kahraman silahlı kuvvetlerimiz mensuplarını buradan bir kez daha rahmetle anıyor, ailelerine, Emniyet ve Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı ve sabırlar diliyoruz” dedi. 
Meclis Toplantısı, Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun okunması ve Meclis Üyelerinin görüş ve önerilerinin paylaşılmasıyla sona erdi. 

 

ELAZIĞ'DA ‘KADIN YASAL HAKLARI EĞİTİMİ’ KONFERANSI VERİLDİ
Elazığ'da, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından, "Kadın Yasal Hakları Eğitimi" konulu konferans düzenlendi.  

Elazığ Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen konferansa, KADEM Elazığ İl Temsilcisi avukat Esra Soylu ve KADEM üyeleri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Soylu, "Kadın ve Demokrasi Derneği olarak toplumsal cinsiyet adaleti temelinden hareketle bilinçli, halk ve sorumluluklarının farkında olan, ailenin birlik ve beraberliğini önceleyen ve önemseyen toplumumuzun farkındalığına katkı sağlamak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu amaca yönelik bir dizi seminer ve konferans düzenledik" dedi.

Kadın hakları ihlalinin temelde insan ihlali hakkı olduğunu ve bunu her platformda vurgulamaya devam edeceklerini belirten Soylu, "Geçtiğimiz hafta İstanbul'da üniversite öğrencisi genç bir kardeşimizin uğradığı cinsel şiddet ve ilimizde meydana gelen kadın cinayetini üzüntü ile takip ettik. Cinsiyet temelli tezahür eden ve her geçen gün bir yenisi eklenen kadına yönelik şiddet vakalarını kınıyoruz. Şiddetin faillerini meşru gösteren hiçbir gerekçe kabul edilemez. Bu vesile ile ‘Özgecan Yasası’nın biran önce çıkarılması, katillere yapılan haksız tahrik, iyi hal indirimlerinin son bulması, özel yargılama sistemlerinin getirilerek katillerin en ağır şekilde cezalandırılması yönündeki temennimizi tekrarlıyoruz" diye konuştu.

Programa konuşmacı olarak katılan avukat Hülya Işık Yıldırım, medeni kanun anlamında bir kadının evlenmesi için 17 yaşını doldurması gerektiğini söyledi. Kadının, gerçekte vücut ve psikolojik olarak evlenmeye, bir ailede anne ve eş olmaya yeterli ehliyete sahip olması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "17 yaşını bitirmiş birey o gün itibariyle kendisine uygun eş olduğunu seçtiği erkekle birlikte resmi başvuruları sonrasında gerekli işlemleri yaparak evlenme ehliyetini kazanmış kabul edip, imzasını atıp aile hayatına merhaba demiş olur. 17 yaşın altında olan kadınlar için belli şartların gerçekleşmesi gerekir. Bu noktada ise hakim kararı gerekir" ifadelerini kullandı.

Program daha sonra soru cevap şeklinde sona erdi.

 

FIRAT KALKINMA AJANSI 2016 MALİ DESTEK PROGRAMLARI EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI
Fırat Kalkınma Ajansı , “Yaşam Kalitesi ve Sanayi Alt Yapıları’ ve ‘İmalat Sanayinin Geliştirilmesi” Mali Destek Programlarına ilişkin bilgilendirme toplantısının ardından proje hazırlama eğitimleri verdi.  

Fırat Kalkınma Ajansı Elazığ Yatırım Destek Ofisi Toplantı Salonu’nda  gerçekleşen eğitim toplantısına Program Yönetim Birim Uzmanları, İlyas Çalışkan, Eyüp Gör, Cihan Dinçer ve kamu kurum temsilcileri katıldı.

Toplantıda Program Yönetim Birim Uzmanları, İlyas Çalışkan, Eyüp Gör, Cihan Dinçer tarafından katılımcılara mali destek programları ve proje hazırlama hakkında eğitim verildi. Projeler ve hibeler hakkında bilgi veren Yönetim Birim Uzmanı İlyas Çalışkan, “2016 mali destek programlarında iki programla biz çağrıya çıkmıştık. Bunlardan birincisi yaşam kalitesi ve sanayi alt yapılarıydı. İkincisi ise özel sektöre yönelik imalata sanayinin geliştirilmesiydi. Toplam 14 milyon TL hibe edilecektir. Ön görülen proje hacmimiz 25 milyondur. Kamuya yönelik olan projemiz, yaşam kalitesi ve sanat yapıları programı 8 Ocakta ilan edilmişti. İlk elektronik başvuru tarihi 22 Ocak geçen Cuma’ydı. Son elektronik baş vuru tarihimiz ise 11 Mart 2016’dır. Projemizi 18 Mart’a kadar evrak olarak yani matbu bir şekilde ister YDO’larımıza isterse Fırat Kalkınma Ajansının Malatya’da ki ajansa teslim edebilirsiniz. Programın amacı bölgemizde yaşam kalitesini ve sanayi sektörünü etkin bir şekilde katkı sağlayacak alt yapı yatırımlarının gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Kamu ya yönelik bu alanımızda 2 öncelikli alanımızı vardır.  İşletmelerin ortak kullanımına yönelik tesis ve alt yapıların geliştirilmesi ve kentsel alanlarda il ve ilçe merkezleri yaşam kalitesini yükseltemeye yönelik alt yapıların gerçekleştirilmesidir. Dediğimiz gibi programımızın bütçesi 7 milyon TL, asgari desteğimiz 200 bin, azami desteğimiz ise 1 milyon TL’dir” dedi. 

Projenin öncelikle bir ihtiyaçtan doğması gerektiğini belirten Eyüp Gür, “Daha sora bir amacının olması gerekiyor. Bütçemiz sınırlı ve sınırlı bir bütçeyle yapılabilir. Başka kısıtlı kaynaklarda var. Bunlarda insan kaynağıdır. Proje için belirli bir insan kaynağına ihtiyaç vardır. Belirlenmiş bir mekanda yapılması lazımdır ve mekandan bağımsız olamaz. Zaman da kısıtlı olduğundan dolayı belirli bir zaman çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Program daha sonra Cihan Dinçer’in sunumunun ardından soru cevap şeklinde son buldu.

 

ELAZIĞ’DA ANNE VE KIZLARINA SAĞLIK SEMİNERİ VERİLDİ
Elazığ Sosyal Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği ve Medical Park Elazığ Hastanesinin ortaklaşa uyguladığı “Annelerin Gururu Memleketin Huzuru Kızlarımız Projesi” kapsamında kızlar ve annelerine sağlık semineri verildi.  

Medical Park Elazığ Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen sağlık seminerine Elazığ Sosyal Yardımlaşma Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Bayraktar, anneler ile kızları ve hastane personelleri katıldı. Program kapsamında anne ve kızlarına, anne ve çocukları arasında yaşanan kuşak çatışmaları, sağlıklı beslenme, çocuk psikoloji ve meme kanseri hakkında seminer verildi. Anneler ve çocuklar arasında ki anlaşmazlıklara hakkında bilgi veren Elazığ Sosyal Yardımlaşma Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Bayraktar, “Bu özellikle çatışma dediğimiz şey aslında anlaşmazlık değil. Çatışmadan kastımız annelerle kızlar arasında değil. Gençlerle büyükler arasındadır. Bunların nedenleri var. Bu nedenler, çocukların evden geliş gidiş saatleri, okuldaki dersler, dışarıdaki arkadaşlar, derslerdeki başarı ve ahlaki davranışlar gibi şeyler. Aslında değerlerle ilgilidir. Yani bizim aile toplumumuzun değerleriyle ilgili bir anlaşmazlıktan doğan sıkıntılardır ve bu sıkıntılar çatışmaya dönüşüyor. Bazıları ben kızımla arkadaşım diyor ama genç olduğu zaman bazı şeyler artık onlarda daha çok nefis den dolayı sizinle çatışmak zorunda kalıyor. Sebebi ise onlar daha genç, dünyayı toz pembe görüyor. O siz anneler gibi tecrübeli değil ve hayatın gerçek anlamını bilmiyor. O sizin çektiklerinizi bilmiyor, bilseydi büyük ihtimalle size hak verirdi. Empati kurmuyor. Annemde benim bir zamanlar gençti demiyor. Her şeye gülüp geçiyor. Ama bir gün onların başlarına öyle bir şey gelecek ki onlara tecrübe olarak dönecek. Siz anneler aslında onların başına kötü şeyler gelmesini istemediğiniz için, sizin yaşadıklarını yaşamaması için uğraşıyorsunuz” dedi.
  
“SPORDAN 1 SAAT ÖNCE MUTLAKA ANA ÖĞÜN ALINMASI LAZIM”
Spor kulübü öğrencilerine beslenmeleri hakkında dikkat edilmesi gerekecek noktalara değinen Medical Park Elazığ Hastanesi Diyetisyeni Penbe Berna Karaca, “Günlük almanız gereken enerji miktarı karbonhidrat, yağ, protein olarak belli miktarlarda alınması gerekiyor. Bunlar eğer yeterli miktarlarda alınmazsa yaptığınız antrenman yeterince verimli olmaz, sakatlanma riskiniz artar, gün içinde daha yorgun ve mutsuz olursunuz. Buda dolayısıyla genel olarak performansınızı etkiler. Karbonhidratın önemli olmasının sebebi , aldığımız karbonhidratın büyük bir kısmı kaslarda ve karaciğerde depo ediliyor. Yani siz eğer kaslardaki karbonhidrat depolarını boş bir şekilde spor yapmaya başlarsanız kaslardaki karbonhidrat depoları boş olduğu için yüksek bir verim elde edemeyeceksiniz. O yüzden biz genelde spordan 1 saat önce mutlaka bir ana öğün yapılmasını öneriyoruz” diye konuştu.
  
“EN BÜYÜK HATALARDAN BİRİ YAĞI TAMAMEN ATMAK”
Eğer uzun süreli antrenmanlar yapılıyorsa, karbonhidrat harcadıktan sonra vücudun bu sefer yağı harcamaya başladığını ve bazı vitamin ve minerallerin emilimi için yağın mutlaka vücutta bulunması gerektiğini belirten Karaca, “Yağda eriyen vitaminler yemek yediğiniz zaman, diyelim ki bir salata yediğiniz zaman salatanın içindeki vitaminlerin vücuda geçebilmesi için miktarına dikkat etmek kaydıyla o salataya bir miktarda olsa yağ eklemeniz lazım ki o yağdaki vitaminler erisin ve vücuda geçsin. Yapılan en büyük hatalardan birdi diyete girildiği zaman yağı tamamen hayatımızdan çıkarmak. Çıkardığımız zamanda yeterli bir vitaminleri alamadığımız zaman yine aynı şekilde sağlıklı bir beslenme olmamış olacak” ifadelerinde bulundu. 

“ÇOCUKLARINIZLA ABLA GİBİ KONUŞUN”
Çocuk psikolojisi hakkında bilgi veren Psikiyatri Uzmanı Dr. Kemal Barım ise şunları kaydetti: 
“Adölesan çağındaki kişiler daha çok her şeyi kendilerinin bildiğini zannederler. Doğru kararı kendilerinin vereceğini düşünürler ve her işe at gözü kapalı atılırlar. Tabi bunun sonucunda ağızları yanar. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer diye bir atasözümüz var. Ağızları yandıktan sonra ancak akılları başlarına gelir. Ama annelerde çocuklarının böyle tatsız deneyimleri en az zararla atlatmalarını sağlamak için devamlı onlara öğüt verirler. Onların hareketlerine karışırlar. Annelerin çocukların hareketlerine ne kadar çok karışırsan çocukların tepkileri de o kadar çok olur. Demek ki çocuklarımızla bir anne gibi değil de bir abla gibi konuşacağız ve onlara baştan başlayıp bunların başınıza gelen tecrübelerle bilgili anılarını anlatarak bunların düşünerek yapılması gereken hareketler olmasını anlatacaksınız.”

“MEME KANSERİ ÖLÜM SEBEBİNDE 2. SIRADA”
Meme kanserinin kadınlarda en sık görünen kanserlerden biri olduğunu vurgulayan Genel Cerrahi Op. Dr. Yusuf Tekeş, “Meme kanseri yaklaşık yüzde 31 oranında görülür. Ölüm sebebinde ise 2. sıradadır. En sık olan ölüm sebebi akciğer kanseridir. Her 9 kadının birinde mutlaka meme kanseri oluşmaktadır. Bazen hatta sekizde bir diyen bile olmuştur. Her memede görülen şey kötü diye bir şey yoktur. İyi huylu hastalıkları da vardır. Enfeksiyonları , kistleri, meme başı akıntı hastalıkları var. Meme hastalığın belirtilerinden birisi ağrıdır. Benim en sık gördüğüm hastalık memede ağrıdır. Günde 10 tane kadın bana geliyorsa 10 taneden 9’u ağrıdan geliyor. Ağrıyı kötü hastalık belirtisi diye düşünüyorlar ama kesinlikle değil. Meme ağrısı her kadında mutlaka olan ve adet zamanlarında sık sık olur. Yani mutlaka olan bir şeydir kötü hastalık belirtisi değildir. Yediğimiz içtiğimiz şeyler, kahve, sigara, kakaolu içecekler ve günlük stres bunların hepsi memede ağrı yapan şeylerdir” ifadelerinde bulundu.

Seminer sonunda katılımcıların sağlık kontrolünden geçirilmesiyle sona erdi.

 

ELAZIĞ BELEDİYESİ VEREN EL İLE ALAN EL ARASINDA HAYIR KÖPRÜSÜ OLACAK
Elazığ Belediye’sinin sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla hayata geçirdiği, hayırsever hemşerilerimizin birlik, beraberlik, dayanışma ve kardeşlik duygularıyla destek ve katkılarıyla; giyim, gıda, beyaz eşya, mobilya gibi ürünlerin ihtiyaç sahibi insanlarımıza ulaştırılmasını sağlayacak ve veren el ile alan el arasında hayır köprüsü kurarak hizmet yürütecek olan “ Hayır Çarşısı” şubat ayında vatandaşlarımızın hizmetinde olacak.

Elazığ Doğukent Mahallesinde bulunan Elazığ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Ek Hizmet binasında bulunan Hayır Çarşısı’na yardımlarıyla katkı sağlamak isteyen veya bu yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın, Elazığ Belediyesi’ne ait 0424-225 19 21 nolu telefon numarasından veya 153 Beyaz Masa hattı ile irtibata geçebilirler.

Elazığ Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Veren elle alan elin buluştuğu “Hayır Çarşısı”nda hayırseverlerin yardımlarının birikmeye başladığı ifade edilerek yardımlar Şubat ayı içerisinde  vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak.

 

ELAZIĞ TSO’DAN TÜRKMENLERE İNSANİ YARDIM
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu karı ile Suriyeli Türkmenler için hazırlanan 200 adet gıda yardım paketi Suriye’ye ulaştırılmak üzere İHH Elazığ Şubesine teslim edildi…

DUYARSIZ KALMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL…
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede tüm kurum, kuruluş ve imkan sahiplerinin konuya duyarlı olmaya davet ederek, “Bugün hemen yanı başımızda kan bağımız ve akrabalık ilişkilerimiz olan başta Suriyeli Türkmenler olmak üzere o bölgede yaşayan tüm halklar yaşam mücadelesi vermektedir. İç savaşla birlikte, bir çok ülke  kirli bir savaşın içerisinde yer almakta, ancak en büyük mağduriyeti çocuklar, gençler, yaşlılar, kadınlara ve o bölgede yaşan tüm insanlar yaşamaktadır. Dünyanın gözü önünde gerçekleşen bu insanlık dramına hiçbir kurum, kuruluş ve imkan sahibinin seyirci kalmaması gerekmektedir. Konuyu Odamız Yönetim Kurulunda değerlendirerek, yaklaşık 25 kg.dan oluşan 200 adet yardım paketimiz Suriyeli Türkmenlere ulaştırılmak üzere İHH Elazığ Şubesine teslim edilmiştir. Başlatmış olduğumuz bu küçük yardım imkanlarımız ölçüsünde artarak devam edecektir. Yüce Allah (C.C.)’tan  en büyük dileğimiz bir an evvel bölgenin huzura kavuşarak ölümlerin, dramların ve acıların son bulmasıdır.

Bu düşüncelerle, İHH tarafından yapılan organizasyona tüm üyelerimizin ve vatandaşlarımızın imkanları ölçüsünde katkı sağlamasını bekler, yaşanan tüm acıların bir an evvel son bulmasını bir kez daha Yüca Allah (C.C.)’tan niyaz ederim” şeklinde konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom