MHP’nin Siyasal Kimliğine Yakışmadı

MHP’nin Siyasal Kimliğine Yakışmadı
Bir aylık bedeni ibadeti bayramla taçlandırdık.
 
Acısıyla tatlısıyla bir Ramazan Bayramını daha geride bıraktık. Dünya coğrafyasında kendi dinimiz ve kendi ırkımızdan olan milyonlarca insan farklı farklı yerlerde çile çekip işkence görürken biz ibadet deyip bayram ettik.
 
Bu manzaraları gördükçe deliye her gün bayram dememek işten bile değil.
 
Normal zamanlarda mangalda kül bırakmıyor, toplum olarak klavyelerimizin başında asıp kesiyoruz. Yaptığımız paylaşımlarla bizden daha erkek bizden daha cesur kimsenin olmadığına inanarak ne yazık ki kendi kendimizi avutuyoruz.
 
Nasıl bir hazdır nasıl bir duygudur bilmiyorum ama klavyeleri başında böylesine ahkam kesenlerin artık kendilerine gelmeleri lazım ve bayramları bayram tadında ve ruhunda idrak etmeleri gerekmektedir.
 
Özellikle de toplum içerisinde söz sahibi olan değerli büyüklerimizin buna dikkat etmeleri en elzem olanıdır.
 
Bayramlar, küslerin barıştığı, kardeşlik duygularının pekiştiği, insanların bir araya gelerek bir anlık da olsa hasbihal ettiği günlerdir.
 
Bu istisnai günlerde insanlarımız dinimizin emirleri gereği bir araya gelerek muhabbetlerini koyulaştırır aralarında olan kırgınlıklara bir son verip birlik ve beraberlik mesajlarını topluma verirler.
 
Son dönemlerde artık geleneklerimizin de değişime uğradığını ve bayramlarda eskisi gibi eş ve dostların ev ziyaretlerini bir kenara bırakıp toplu bayramlaşmaların gerçekleştirildiği salonlarda bir araya geldiklerini görmekteyiz.
 
Hiç bayramlaşmamaktansa, kaynaşmamaktansa artık bu tür organizasyonlara da toplum olarak rıza göstermeye alıştık. Ancak gel gör ki bu tür organizasyonlar da artık bayramın ruhuna ve dokusuna göre idrak edilmiyor.
 
Özellikle STK’ların ve Siyasi Partilerin başvurdukları bu toplu bayramlaşma törenleri komediden başka bir şey olmadığını gösteriyor.
 
Bu bayram, bunu daha yakından gördük ve yaşadık. İktidar partisi başta olmak üzere Valilik ve Belediyenin düzenlemiş olduğu bu bayramlaşma töreni tam bir komediydi.
 
İktidar partisinden olmalarına rağmen katılımın olmadığı, katılanların da dakikalarca mikrofondan milletvekillerini dinlediği bir ortamın bayramla ne alakası vardı anlamış değilim.
 
Belediyenin kendi personelleriyle bile yapmış olduğu bayramlaşma törenine kendi personellerinin bile alaka göstermemesi tam bir tez konusuydu.
 
Bunlar böyleydi de muhalefetin yapmış olduğu bayramlaşma yerinde ve bayramın dokusuna uygun bir bayramlaşma mıydı sanki…
 
Hayır, esas komedi MHP’nin düzenlemiş olduğu törende kendisini gösterdi.
 
Adı bayramlaşma idi ama ne hikmetse birkaç ay sonra yapılacak olan Mahalli İdareler Seçiminde aday olanların gövde gösterisine sahne oldu koskoca salon.
 
Kaldı ki MHP’den Belediye Başkanlığına aday olacakların hepsi de orada yoktu ki diyelim bu tören aday adayları için yapıldı.
 
Siyasette, elbette ki en önemli şey tecrübe ve ferasettir. Bu bayramlaşma töreninde izlemlediğimiz kadarıyla gördük ki MHP’nin Elazığ yöneticilerinde ne feraset varmış ne de tecrübe.
 
Bir bayramı bile bir aday adayının, aday adaylığını açıklamasına kurban etmesi MHP gibi köklü ve geleneklerine bağlı bir partiye yakışmadı bence.
 
MHP’yi ve tabanını çok iyi bilen ve tanıyan biri olarak bunu asla ve asla MHP’ye yakıştıramadığımı söylemek zorunda hissediyorum kendimi.
 
Çünkü birkaç ay sonra yapılacak olan yerel seçimler için aday adaylarının açıklanması için insanları oralara bayramlaşma adına getirip de fırsattan istifade edip fırsatçılık yapmanın hiçbir anlamı yoktu.
 
MHP’yi hiç kimsenin; “Bunlar başka zamanlarda bu kalabalığı bir araya getiremezlerdi bayramı fırsat bildiler” dedirtmesine de hakkı yoktu.
 
Ben bile bu manzara karşısında ister istemez; ‘yahu bu adamlar bu bayramlaşmayı fırsat mı bildiler de aday adaylarını sahneye çıkartıp alkışlattılar’ diye kendi kendime sormadan edemedim.
 
Sorgulamamda da çok haklıydım çünkü MHP’nin şehrimizdeki potansiyelini biliyorum. Haklıydım çünkü MHP’nin böyle bayramlaşmalarda bir araya gelen kalabalıkları fırsat bilerek böyle bir tören yapmasını değil de aday adaylarını çok daha ciddi kalabalıklarla buluşturmalarını bekliyordum.
 
Ama olmadı, hem diğer aday adaylarına büyük bir saygısızlık oldu, hem de MHP’nin kurumsal ve siyasal kimliğine yakışmadı.
 
Ama dediğim gibi bu tür işler feraset ve tecrübelerle olan işlerdir. Feraset ve tecrübesiz böyle bir yönetimin 2014 Mart ayında yapılacak olan seçimlerde nasıl bir başarı göstereceklerini şimdiden merak ediyorum.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom