Yabancı öğrencilere şehrin manevi mekânları tanıtıldı

Erzincan Müftülüğünün gençlik hizmetleri çalışmaları kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumu, Erzincan Belediyesiyle ile beraber tertip ettiği manevi ve sosyal içerikli faaliyetlerin devamı olan, Şehrin Manevi Meknlarını Ziyaret programlarının bir diğeri, farklı şehirler, hatta ülkelerden gelip Erzincan Üniversitesi'nde okuyan öğrencilere yönelik bir programla gerçekleştirildi.

Yabancı öğrencilere şehrin manevi mekânları tanıtıldı
Erzincan
Erzincan Müftülüğünün gençlik hizmetleri çalışmaları kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumu, Erzincan Belediyesiyle ile beraber tertip ettiği manevi ve sosyal içerikli faaliyetlerin devamı olan, “Şehrin Manevi Mekânlarını Ziyaret” programlarının bir diğeri, farklı şehirler, hatta ülkelerden gelip Erzincan Üniversitesi’nde okuyan öğrencilere yönelik bir programla gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz hafta kız öğrencilere, bu hafta ise 130 öğrenciden oluşan erkek öğrencilere yönelik yapılan programa, İl Müftüsü Yavuz Karabayır, KYK İl Müdürü Fevzi Sarıçicek, KYK erkek öğrenci öğrenci yurt müdürleri ve yurtlarda görevli olan müftülük mensubu rehber görevliler katıldı.

Erzincan Belediyesi’nin de işbiriliği ile düzenlenen ve Terzibaba Mezarlıklar Müdürlüğü’nün ikram ve diğer hususlardaki hizmet ve katkılarının olduğu program, öğle namazı akabinde Boyacılar Camii İmam Hatibi Hafız Yusuf Kocatürk’ün Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Yavuz Karabayır’ın sohbeti ile devam etti.

Sohbetin sonunda, Anadolu’nun müstesna şehri Erzincan’ın, asırlardır bir maneviyat merkezi olduğuna dikkat çeken Karabayır Erzincan’ı ziyaret eden ya da burada belli bir müddet ikamet eden arif ve alim zatların hayatlarından misallar vererek öğrencilere tavsiyelerde bulundular.

Eğitimin esas gayesine vasıl olmanın; insanın şahsiyetini kadim değerler ile aşılayıp bu manada bir model oluşturarak, kişinin kendini mânen zenginleştirmesi sayesinde mümkün olacağını ifade eden İl Müftüsü Yavuz Karabayır, küçücük medreselerde bir âlem inşa eden ve Hakk’a hizmet namına kendilerini feda eden bu insanların Hz Peygamberin irşad ve tebliğ usulünü nakış nakış işlediklerini izah etti.

Müftü Karabayır sohbetin devamında, “Gençler, tarihimizi bu manalar ile tefekkür edip, başta Hz Peygamber olmak üzere, O’nun tüm varislerinin hayatlarının kendi hayatlarımıza tatbik edilip her halimizi hikmete ve hizmete tebdil eylemenin gayreti içerisinde olmalıdır” dedi.

Mevlana Celaleddin Rumi’nin de Erzincan’da dört sene ikamet ettiğini ve hatta pek çok kimselerin bilmediği kız kardeşi ‘Kırk Örüklü Bacı’ nın Terzibaba mezarlığında medfun olduğunu belirten İl müftüsü, söz Mevlana Hz.lerinden açılmışken, bu zevata ait mesneviler, gazeller ve divanlar gibi eserlerin bir gönül yangınlığının nişanesi olduğunu ve bu eserlerden istifade edilmesinin insanın gönül alemini zengin kılacağını ifade etti.

Yavuz Karabayır’ın sohbetinin ardından program il müftülüğü dini musiki ekibinin icrası ve Kabristan Müdürlüğünün ikramı ile son buldu.

İl Müftüsü Yavuz Karabayır’ın program dolayısıyla açıklamada bulunarak

“Yüzlerce Üniversiteli öğrencilerimizle birlikte, Erzincan’ımızın maneviyat büyüklerinin kabirlerini ziyaret ettik, hem güzel sohbetler ettik, hem de o büyük insanların güzel insanların hayatlarını anlatıp onların yaşadıkları güzellikleri paylaşmaya çalıştık, tefekkür ettik. Şu yalan dünyanın birgün biteceğini ve esas hayatın ahiret hayatı olacağını, iyi ki imanımızın olduğunu ve iman sahibi bir insanın ne kadar güzel insan olduğunu, tarihe nasıl iz bıraktığını tenleri toprak olsa bile canları Allah’a ulaştığından, kendileri bu dünyayı terk etmiş, ebedî hayata gitmiş olmlarına rağmen, yani vefat etmiş olmalarına rağmen eğitimlerinin halen daha devam ettiğini ve onlarla alakalı hatıraları paylaşmaya çalıştık. Gençlik önemli Gençliğimize sahip çıkabilmeliyiz. Gençliğimizin mili ve manevi değerlerine bağlı bir şekilde yetişmeleri hususunda gayret göstermeliyiz, gençlerle ilgilenen çok değerli din gönüllüsü kardeşlerime çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Ziyaretle ilgili görüşlerini dile getiren Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Yusuf Naici ise;

“Gerçekten bugün bizim için Erzincan’ın manevi değerlerini tanıma adına önemli birgün oldu. Bu günün önemi, bugün farklı bölümlerden edebiyattan, tarihten, felsefeden veya benim gibi ilahiyattan birçok arkadaşlar bu programa katıldı ve bu programın hepimiz açısından çok güzel olduğunu düşünüyoruz. Pir-i Sami hz. leri gibi, Terzibaba gibi büyük evliyaların büyük zatların bıraktığı izin, İl Müftüsü Yavuz Hocamızın bize anlatımıyla gerçekten başka bir anlam kazandığını söyleyebilirim. Çok güzel bir program oldu, öncelikle ona çok teşekkür ediyorum.

Yine öğrencilerden İlker Oflaz; “Ben Kırşehirliyim. Erzincan Üniversitesi Türkçe Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Elbet her insan birgün ölümü tadacaktır. Muhakkaki bizler de hani bu manevi ortamda bulunma şerefine nail olduk ve bu manevi ortamların sürekli olmasını temenni ediyor, vesile olanlara, bize bu fırsatı verenlere teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Kazakistanlı öğrenci Reşat Tilobay ise; “Kazakistan’dan 6 ay önce geldim. Şimdi Erzincan KYK da kalıyorum. Üniversitede Yüksek Lisans Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik 1. sınıf okuyorum. Türkiye’ye gelmekten çok mutlu oldum, çok güzel İnsanları iyilik yapıyor, beni hep misafir ediyorlar. Bugün ben yeni yeni mescitler gördüm, gezdim bugün İnsanları da çok iyi, çok mutlu oldum. Erzincan’dan daha sonra Kazakistan’a gittiğimde insanlara anlatacağım. Türkler nasıl, Türkler çok iyi, bizim kardeşlerimiz gibi onlar hep yardımcı oluyorlar.” dedi.

KYK İl Müdürü Fevzi Sarıçiçek’te ziyaretlerle ilgili olarak konuşmasında "Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Erzincan İl Müdürlüğü ve Erzincan Müftülüğü’nün yurtlarımızda hizmet veren din görevlileriyle birlikte, 13 yurt müdürlüğümüzle, özellikle Erzincan merkezdeki yurtlarımızda hizmet anlamında, öğrencilerimize manevi rehberlik anlamında kız öğrencilerimize yönelik yaptığımız çalışmaların, bu hafta erkek yurtlarımızdaki öğrencilerimizle devamını planladık ve bugün bu ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda bize gerçekten büyük bir katkı sağlayan Erzincan Müftülüğü’ne ve çalışanlarına, özellikle Diyanet personeli hocalarımızın öğrencilerimize ve yurtlarımıza yönelik manevi anlamdaki katkı ve desteklerinden dolayı, içtenlikle teşekkür ediyorum. Allah nasip ederse Erzincan’da Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu bünyesindeki tüm öğrencilerimizin gerek Erzincan merkez, gerekse ilçelerimizdeki yurtlarımızla birlikte çevre ve civar yerlerdeki ecdadımızı manevi rehberlerimizi din büyüklerimizi de tanıtmak adına birçok etkinlik yapmayı planlıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız da başladı, devam ediyor. Bizim yurtlarımıza da isimlerini verdiğimiz büyüklerimizin, ecdadımızın hem hayat hikayelerini, hem Erzincan’ımızın manevi coğrafyasını ve dinamiklerini misafir öğrencilerimize, yavrularımıza, arkadaşlarımıza ve gerekli durumlarda şehrimize gelen tüm misafirlerimize anlatmaya ve tanıtmaya gayret ediyoruz. Bize her türlü desteği sağlayan Erzincan il Müftülüğü’müze, Erzincan mezarlıklar müdürlüğüne, şahsım ve kurumumuz adına içtenlikle teşekkür ediyorum.” dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com