Elazığ'dan kısa kısa

4 Şubat 2016 - Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ BELEDİYESİ’NDEN DUYURU
Elazığ Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, otomasyonunda gerçekleştirilecek teknik bakım ve onarım nedeniyle bu hafta sonu veznelerin kapalı olacağı duyuruldu.

Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, halkımıza daha kaliteli hizmet sunabilmek amacıyla 6 Şubat Cumartesi ve 7 Şubat Pazar günü belediyemiz otomasyonunda gerçekleştirilecek teknik bakım ve onarım nedeniyle Belediyemize ait veznelerde işlem yapılamayacağı duyurularak vatandaşların mağduriyet yaşamaması için vezne işlemlerini 5 Şubat Cuma günü mesai bitiminden önce yapmaları istendi.  

 

ELAZIĞ'DA 'KADIN VE ŞİDDET’ PANELİ 
Elazığ’da Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile Elazığ Valiliği tarafından “Kadın ve Şiddet” paneli düzenlendi.

Bir otelin konferans salonunda düzenlenen panele, Vali Murat Zorluoğlu, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Ömer Serdar, Ejder Açıkkapı, Emniyet Müdürü Nihat İşlek, Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbeddin Demirdağ, KADEM Kurucusu Melek Çakıroğlu, KADEM Elazığ Temsilcisi Esra Soylu, KADEM üyeleri, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Soylu, “İlimizde şiddetle mücadele hakkında yapılanların ve verileri ortaya koymanın yanında şiddetin sadece adli ve asayiş sorunu olmadığını herkese karşı her türlü şiddete son verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Şiddetle mücadelenin devletten bireye toplumun tüm isimleri tarafından toplumsal huzuru bozan asli bir mesele olarak görülmesi suretiyle ortak sorumluluğumuz olduğunu vurgulamak istiyoruz” dedi.

Bu tür organizasyonların çok önemli olduğunu belirten AK Parti Elazığ Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi Ömer Serdar ise, "Bu tür sosyal ve kültürel etkinliklerle toplumun karar süreçlerine dahilini sağlamak ve toplumun bazı şeyleri tartışmasını sağlamak açısından bu tip organizasyonların önemi inananlardanım. Bu açıdan özellikle u panelin çok kapsamlı ele alınacağını düşünüyorum. Bunun çok önemli fayda getireceğine inanıyorum. Bu konu AK Parti hükümetleri olarak bizimde önemsediğimiz bir kondur. Özellikle mensubu bulunduğumuz dinin ve kültürümüzün yaklaşımları dikkate alındığında bugün gelinen noktanın çok iyi bir nokta olduğunu düşünüyorum. Bu konuda yasal düzenlemeleri sadece kifayet edeceği düşünülmesin. Bu tip organizasyonlarla toplumun bilinçlendirilmesi önemli bir durumdur. Bu açıdan da bu panel önem arz etmektedir” diye konuştu.

“TOPLUMUN BİLİNÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR”
Kadın haklarından ve yasaları hakkında bilgi veren Serdar, "Kadının mevcut vizyonundan hareketle mağdur olduğu ve olumsuzluklara ilişkin Birleşmiş Milletler sözleşmesi 1981 yılında düzenlendi. Türkiye’de ise 1985 yılında bu sözleşmeyi imzaladı. Bu sözleşmeden hareketle ondan sonraki süreçte yasalarımızın bu sözleşmenin çerçevesine uyarlama konusunda çeşitli adımlar atıldı. Özellikle AK Parti hükümetleri döneminde biz bu konuyu çok geniş kapsamlı ele aldık. Kadın ve Ailelerden Sorumlu Bakanlık ile bunu çeşitli alanlarda tartıştık. Kadının fizyonimisinden hareketle negatif durumda olması nedeniyle bu negatifliğinin yasal düzenlemelerle pozitif ayrımcılık ile bunu gidermeye çalıştık. Ama bu yeterli değil. Tedbirleri sadece cezaların niteliği artırarak ya da infaz rejimini değiştirerek sonuç alınması diye bil olgu yok. Bu konuda özelikle erkek egemenliğini baskın olduğu yörelerde çeşitli eğitim seminerleriyle, sosyolojide dikkate alınarak çeşitli kültürel ve eğitsel çalışmalarla toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir” ifadelerinde bulundu. 

“TÜRKİYE’DE KANAYAN BİR YARA” 
Temel bir insan hakkı ihlali olan kadına yönelik şiddetin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok önemli toplumsal sorunlardan bir tanesi olduğunu söyleyen Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, şu ifadelerde bulundu: 
“İster toplumsal, isterse özel yaşamda meydana gelsin, kadına yönelik şiddet kadının fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik açıdan zarar görmesine ve acı çekmesine yol açan, kadının temel hak ve özgürlükleri ile onurunu zedeleyen haksız, hukuksuz bir eylemdir. Kadına yönelik şiddeti mazur gösterebilecek, ne insani ne de İslami manada hiçbir gerekçe bulunmamaktadır. Kadına yönelik şiddet olaylarına, ailede, işyerinde, sokakta, okulda, genel anlamda sosyal hayatın her aşamasında rastlanmaktadır. Ama ne yazık ki kadınlarımızın, en iyi korundukları yer olarak düşündüğümüz aile içinde daha fazla ve yaygın bir şekilde şiddete maruz kaldıkları görülmektedir” diye ifade etti.

Toplumların gelişmişlik, demokratikleşme ve uygarlık seviyeleri kadın hakları konusundaki hassasiyetleri ile ölçülmekte olduğunu vurgulayan Zorluoğlu, “Bunun bilincinde olarak son yıllarda genel olarak insan hakları ve özel olarak da kadın hakları konularında gerek yasal düzenlemeler ve gerekse uygulamalar anlamında önemli ilerlemeler kaydettiğimizi memnuniyetle ifade ediyorum. Kadın-erkek eşitliği, kadının insan haklarının korunması, kadının birey kimliğinin güçlendirilmesi gibi konularda önemli yasal değişiklikler, ilerlemeler sağlandı. Bunlara ilaveten, Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye'de de kanayan bir yara olan, kadınların hayatına mal olan, olmasa bile sakat bırakabilen, korku içinde yaşamalarına yol açan, aileleri parçalayan, toplumsal kaynakların israfına yol açan ve birçok toplumsal soruna kaynaklık eden aile içi şiddet ve töre cinayetlerinin sona erdirilmesi için de önemli adımlar atıldı” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Ulusal Program Koordinatörü Meltem Ağduk'un kadına yönelik şiddeti dünyadan ve Türkiye'den örneklerini gösteren sunum yaptı. Program farklı meslek gruplarından panelistlerin sunumu ile sona erdi.

 

ÖMER SERDAR TÜMSİAD’I ZİYARET ETTİ
Ak Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar Tümsiad Elazığ Şubesini ziyaret etti.

Tümsiad Elazığ Şube Başkanı Hakan Arslan ve Yönetim Kurulu üyelerinin hazır olduğu ziyarette değerlendirmelerde bulunan Başkan Hakan Arslan Milletvekillerinin sivil toplum örgütleriyle birlikte istişare etmelerinin Elazığ’ın kazanımı olarak değerlendirdi.Geçmiş dönemlerde iletişim eksikliklerinden şehrin ekonomik faaliyetlerinin ve projelerinin değerlendirilmemesinin iş adamları olarak kayıp yıllar olduğunu ifade eden Tümsiad Elazığ şube Başkanı Hakan Arslan;Elazığ’a yatırım yapan ve ya yapmak isteyen tüm İş adamlarının siyasi ve bürokraside desteklenmesi gerektiğini anlattı.Yine Elazığ’da ki bazı kurum ve kuruluşların eksik evrak gibi ufak sebeplerden dolayı projelerin yeteri kadar desteklenmediğini belirti.Ak Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar ise seçimlerden önce yapmış olduğu istişarelerin daha somut olması için Elazığ’da ki stkları ziyaret edip, fikir alışverişinde bulunduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı;
’’Seçimlerden önce stk ziyaretleri yaptığımız zaman Elazığ’ın sorunlarının birlik ve beraberlik içerisinde çözüleceğini,Şehrin kazanımına dair tüm yolları deneyeceğimi söylemiştim.Bugün burada siz değerli iş adamlarımızla birlikte sektörlerinizde yaşadığınız problemleri ve bizden taleplerinizi dinlemek için buradayım.Elazığ’dan zaman zaman bir takım iş adamlarımızla görüşme fırsatımız oluyor.Son günlerde özellikle ekonomik olarak faaliyet arz eden stkları ziyaret ediyorum.Özellikle şahsıma yönelik en çok teşvik yasası ile ilgili talepler gelmekte.Bunun yanı sıra yine birkaç kurumlarda iş adamlarımız sıkıntı yaşadıklarını ifade ediyor.Bu sorunların çözümü noktasında hep birlikte hareket edeceğiz.Bizler bu şehrin insanlarının bizlerden beklentilerini karşılamak zorundayız.Elazığ’da sorun yumağı haline gelen iş dünyasının problemlerini hep birlikte ortadan kaldıracağız.Tümsiad Başkanımız Hakan Arslan  ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum’’dedi.

 

“ŞEHİR GİRİŞ KAPILARI” İÇİN BAŞLATILAN ANKET KATILIM SÜRESİ UZATILDI
Elazığ Belediyesi tarafından şehrin üç ana girişine yapılacak“Şehir Giriş Kapıları”  için anket süresi 15 Şubat 2016 tarihine kadar uzatıldı.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ın seçim öncesi vaatleri arasında yer alan “Şehir Giriş Kapıları”na ait örnekler vatandaşların beğenisine sunuldu.

Şehrin Malatya, Diyarbakır ve Bingöl girişlerine yapılacak “Şehir Giriş Kapıları” için belirlenen 8 model, vatandaşlar tarafından www.elazig.bel.tr adresindeki anketler kısmından 15 Şubat’a kadar oylanabilecek.

Elazığ Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Elazığ Belediyesi tarafından şehrin Malatya, Diyarbakır ve Bingöl girişlerine yapılacak “Şehir Giriş Kapıları” için belirlenen 8 seçeneğin vatandaşların beğenisine sunulduğu belirtilerek. "Belediye web sayfası üzerinden 24 Ocak’ta başlatılan anket suresi vatandaşların yoğun ilgisinden dolayı 15 Şubat 2016 tarihine kadar uzatılmıştır. Vatandaşlarımız www.elazig.bel.tr üzerinden giriş yaptıkları Belediye web sayfasındaki anketler kısmından 15 Ocak 2016 tarihine kadar ankete katılabilirler" denildi.

 

ELAZIĞ'DA TIBBİ BİTKİLER TOPLANTISI YAPILDI
Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ıtri ve tıbbi bitkiler bilgilendirme toplantısı yapıldı.  

Gıda Tarım ve Hayvancılık Elazığ İl Müdürlüğü toplantı salonunda ıtri ve tıbbi bitkiler bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya İl Müdürü İsmail Gürbüz, Bitkisel Üretim ve Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz Ataş, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Yaşar Erdoğan, İlçe Müdürleri ile teknik elemanlar katıldı.

Son yıllarda alternatif tıp, sağlıklı beslenme ve gıda özellikli etkileri nedeniyle eskiden beri var olan ve günümüzde yeniden canlanan Itri ve tıbbı bitkilerle ilgili envanter çalışması başlatıldığını belirten İl Müdürü İsmail Gürbüz, “2015 yılında ıtri ve tıbbi bitkiler genel bütçeden ödenek sağlamak suretiyle illerin talep ettiği bitkilerle demonstrasyon çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda yetiştiricilik yapılacak türlere ait tohum ve fide tedarikleri bakanlığımıza bağlı Tarımsal Araştırma Enstitüleri aracılığıyla illerin yetiştiricilik için taleplerin karşılanması sağlanmaktadır" dedi.

İl ve ilçe müdürlüklerinde uzmanların yetiştirilmesi amacıyla eğitimler, seminerler tarla ve hasat günleri düzenleneceğini kaydeden Gürbüz, “Yetiştiricilik noktasında da önemli bir alt yapı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bakanlığımızın ıtri ve tıbbı bitkileri yetiştiriciliği geliştirme projesi kapsamında iyi tarım uygulamalarına ve yetiştiriciliği yapılmayan türlerin denenmesine yönelik demonstrasyon çalışmalarıyla destek sağlanmaktadır. Bu projeyle bir yandan yetiştiricilik artırılırken diğer taraftan doğadan bitkilerin toplanması üzerindeki baskı azaltılacaktır. Böylece yetiştiricilikte kırsalda çok parçalı ve küçük araziye sahip yetiştiricilerin arazilerinin değerlendirmek, katma değeri ve getirisi yüksek olan bitkilerin yetiştirilerek çiftçilerimize ekonomik katkılar sağlayacaktır” diye konuştu.

Toplantı kapsamında ziraat mühendisi Nevzat Doğan'da sunuma yaparak, 2016 yılı ıtri ve tıbbi bitkiler demonstrasyon çalışmalarında karabuğday, kekik, melisa, kimyon ve çörek otu bitkilerine ait tohum ile fidelerin

Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlükleri tarafından ekim dikim tarihleri öncesinde tedarik edileceği bilgisini verdi.

 

MİNİK PARMAKLAR GELECEĞİ PROGRAMLIYOR
Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme Merkezi (EBEGEM) bünyesinde yürütülen 'Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor' projesi ikinci grupla devam ediyor.

EBEGEM bünyesinde Microsoft Türkiye ve Finansbank işbirliğiyle yürütülen 'Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor' projesinin ikincisi başladı. 
Proje kapsamında 8-12 yaş aralığındaki çocukların programcılıkla tanışarak, bilgisayar becerilerini geliştirmeleri, bilgisayar karşısında tüketici olmaktan çıkıp üretici konumuna gelmesi ve kod okur yazarlığı bilincinin oluşturulması hedefleniyor.

Elazığ Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada," 'Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor' projesinin ilki tamamlanırken, ikincisi de start aldı. Proje kapsamında çocuklarımız programcılıkla tanışarak, bilgisayar becerilerini geliştirerek, bilgisayar karşısında üretici konumuna gelmeleri ve kod okur yazarlığı bilincinin oluşması hedefleniyor. Aynı zamanda çocuklarımız proje kapsamında sertifika da almaya hak kazanacaklar" denildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom