Elazığ'dan kısa kısa

10 Şubat 2016 - Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

EMNİYET PERSONELİNE 'İLETİŞİM VE STRES YÖNETİMİ' SEMİNERİ VERİLDİ
Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü personeline “İletişim ve Stres Yönetimi” semineri verildi.  

Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü tarafından, hizmet içi eğitim faaliyetleri kapsamında Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Mustafa Demir “İletişim ve Stres Yönetimi Semineri” verdi. Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen seminerde, Demir, stresle baş etmenin yolları hakkında bilgiler verilerek, öfke kontrolünün formüllerini anlattı. 

Emniyet personelinin mesleki ve sosyal hayata uyumunun arttırılması, stres yükünün en az düzeye çekilmesi amaçlanan seminer, katılımcıların soru cevaplarının ardından sona erdi.


VALİ ZORLUOĞLU’NDAN CEMİL MERİÇ FEN LİSESİNE ZİYARET
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Cemil Meriç Fen Lisesini ziyaret etti.

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Vali Yardımcısı Zekeriya Göker ve Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş ile birlikte geldiği Cemil Meriç Lisesinde önce Okul Müdürü Erdal Aydın ve okul idarecilerinden okul hakkında bilgi aldı.

Vali Zorluoğlu: Elazığ Eğitim Başarısında Türkiye Ortalamasının Üstünde

Öğretmenler Odasında okulda görev yapan öğretmenlerle bir araya gelen ve ziyaret hakkında bir değerlendirme yapan Vali Zorluoğlu, okulların en fazla önem verdikleri kurumlar olduğunu, dolayısıyla öğrencilerin kendileri için çok değerli olduğunu kaydetti. Vali Zorluoğlu şunları söyledi “Cemil Meriç Fen Lisesi seçkin öğrencilerin, başarılı öğrencilerin geldiği başarılı bir okulumuzdur. İnşallah başarısı yürütülen çalışmalar ile daha da artacaktır. Bu yıl Cemil Meriç Fen Lisesi’nden daha yüksek bir başarı bekliyoruz. Bu seneden itibaren okullarımızın başarılarını ölçerek eksiklerimizin nerede olduğunu tespit etmeye ve gidermeye çalışacağız.  Elazığ’da hem TEOG sınavında hem de YGS ve LYS sınavlarında daha başarılı bir duruma gelmek istiyoruz.

Kamuoyunda Elazığ’ın eğitimde geride olduğuna dair algı yaratılmaya çalışılıyor. Elazığ eğitim başarıları bakımından Türkiye ortalamalarının üstündedir. En son arkadaşlarımız TEOG sonuçları ile alakalı raporları getirdiler, orda da gördük ki biz Türkiye genelinde yapılan soru sayısında ortalamanın üzerinde bir yerdeyiz. Dolayısıyla TEOG sınavında başarılı bir netice almış durumdayız. Umarım önümüzde bulunan YGS ve LYS sınavında da Elazığ’daki liselerimiz ve Cemil Meriç Fen Lisemiz çok iyi neticeler alacaklardır. Bu başarıları artıracak tedbirleri almak için bizler Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak gerekeni yapıyoruz ve yapacağız. Okul Müdürümüz bize okuluyla alakalı gereken bilgileri verdi, ben de okulu gerek fiziki olarak gerekse de eğitim kadrosu ve seçkin öğrenci potansiyeli olarak beğendim.  Hepinize başarılar diliyorum”.

Vali Zorluoğlu daha sonra okulun yemekhane bölümü ile kapalı spor salonunu gezerek okul idarecilerinden bilgi aldı.


ELAZIĞ'DA AHMET KABAKLI ANILDI
Elazığ Belediyesi ve Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi, “Edepten Ebede Giden Bir Yol Şeyh’ül Muharririn Ahmet Kabaklı” anma programı düzenledi.

Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbeddin Demirdağ, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, İl Müftüsü Peyami Güngör, Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Yanılmaz, “Biz Elazığ Belediyesi olarak bütün çalışmalarımızın özünde şehrin sanatının, kültürünün ve kimliğinin olması gerektiğine inandık ve bu şekilde yolumuza devam ediyoruz. Bir şehirde yol, park, kaldırım yapmak kolaydır. Bunların en iyisini Allah'ın izniyle yaparız. Ancak şehrin kültürünü, sanatını oluşturmak zor bir şeydir. Biz Elazığlılar olarak, kadim bir medeniyetin ve kültürün üzerine bina edilmiş bir şehirde yaşıyoruz. 4 bin yıllık bir medeniyet şehriyiz. Bu kadim medeniyeti bugünlere taşıyan büyüklerimiz var. Onları rahmetle anıyoruz" dedi.

Bu akşam Ahmet Kabaklı'nın hayatından belirli kesitler öğreneceklerini ve Ahmet Kabaklıyı anacaklarını belirten Başkan Yanılmaz, “Elazığ'ı yurt içinde , yurt dışında onurla ve gururla temsil etmiş bizimde adını andığımızda onurlandığımız Ahmet Kabaklı abimizi, büyüğümüzü anacağız. Şeyh’ül Muharririn, yazarların en büyüğüdür. Bu lakap ve makam elbette önemlidir. Elazığ'a verilmiş olması ve Elazığlı birine verilmiş olması çok çok önemlidir. Ahmet Kabaklı Lisesinin değerli gençleriyle bugün bir araya geldik. Onlara, böyle bir ismin olduğu okulda okumak bir şanstır dedim. Çocuklara da güzel isim bırakmakta buradan gelir ve ismini söylediğinde de o güzel isimle büyüsün diye dua ederiz. İnanıyorum ki Ahmet Kabaklı Lisesinden çok iyi yazarlar, şairler, sanat ve kültür erbabı çıkacaktır" diye konuştu. 

Elazığ Belediyesi olarak 30 Mart 2014'ten bugüne kadar haftada hemen hemen 2 tane kültür yaptıklarını söyleyen Yanılmaz, "Değişik başlıklar altında bu şehrin tanınması gereken, isimlerini tanıtıyoruz ve öne çıkarıyoruz. Bu şehrin manevi kimliğinin hamurunu yoğuranlar var. Edebiyatta, kültürde ve sanatta hamurunu yoğuranlar var. Onların bugün bilinmesi ve tanınması bu şehrin kimliği için önemlidir. Bir şehre kimlik veren o şehrin kültürü ve sanatıdır. Elazığ bu açıdan şanslı illerden biridir. Ancak bütün bunların içinde Ahmet Kabaklı ismini ele aldığımızda ayrı bir yere oturtmamız gerektiğine inanıyorum" ifadelerinde bulundu. 

Program, Şeyh'ül Muharririn Ahmet Kabaklı'nın biyografisi ve hayat hikayesinin anlatıldığı sinevizyon gösterisiyle devam etti. Sinevizon gösterisinin ardından Nevzat Ülger moderatörlüğünde, Şair Bahtiyar Arslan, Sanatçı Esat Kabaklı, Dr. Naci Onur, Gazeteci Yazar Bedrettin Keleştimur, Şeyh'ül Muharririn Ahmet Kabaklı ve hayatı hakkında konuşmalar yaptı.

Programın son bölümünde ise Sanatçı Esat Kabaklı sahne aldı.


MAHKUMLARA SAĞLIKLI BESLENME VE OBEZİTE SEMİNERİ
Elazığ’da mahkumlara "Sağlıklı Beslenme ve Obezite" semineri verildi.  

Elazığ E Tipi Ceza İnfaz Kurumu tarafından hükümlü ve tutuklulara yönelik sosyal kültürel ve eğitsel faaliyetler kapsamında “Sağlıklı Beslenme ve Obezite” semineri düzenlendi. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü diyetisyenleri Burçin Aygün Çelik ve  Berivan Küçük tarafından hükümlü ve tutuklulara yönelik  verilen seminerde, sağlıklı beslenmenin önemi ve obeziteyle mücadele kapsamında bilgiler aktarıldı.

Son yılların en önemli sağlık sorunlarından birinin şişmanlık olduğunu belirten diyetisyen Burçin Aygün Çelik, “Yaşımız, cinsiyetimiz, hatalı beslenme alışkanlıklarımız, hormonal ve metabolik etmenler, yetersiz fiziksel aktivite durumu, genetik yatkınlık obeziteye neden olmaktadır. Erken dönemde müdahale edilip obezitenin tedavi edilememesi durumunda, kalp, damar, diyabet, metabolik sendrom, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas, iskelet sistemi hastalıkları ile psikolojik rahatsızlıklara yol açmaktadır” dedi.

Türkiye’de obezite görülme sıklığının kadınlarda yüzde 41,5, erkeklerde ise yüzde 21,2 olarak tespit edildiğini ifade den Çelik, “Bizim amacımız, ülkemizde görülme sıklığı giderek artan, çocuklarımızı ve gençlerimizi etkileyen obezite ile etkin şekilde mücadele etmek. Toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırarak, bireylerin yeterli, dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmalarını teşvik etmektir. Böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların görülme sıklığını azaltmaktır” diye konuştu.

Sağlığı bütünsel olarak sağlamak için bedeni bütünsel olarak ele almak gerektiğini aktaran diyetisyen Berivan Küçük ise, “Bütünün sağlığı tek tek parçaların sağlığı ile de ilişkili olup, parçadaki aksaklık, bütünde aksaklığa, bütünün sağlığının bozulmasına neden olmaktadır. Sağlıklı olması için özenle araştırdığımız bedenimiz de hücreler bütünü olması sebebiyle, yeterli ve dengeli beslenmeye, yeterli kas kitlesine, sağlıklı işleyen bir sinir sistemine ihtiyaç duymaktadır. Bedenin beslenmesi ile ilgili yeterince bilgiye ulaşıldı. Bedenin ihtiyaç duyduğu besin öğelerini karşılamak için dört temel besin öğesi olan et, süt, tahıllar ve taze sebze ile meyveler tüketilmelidir” ifadelerinde bulundu. 


ELAZIĞSPORLU ONUR GÜNEY’DEN, BAŞKAN YANILMAZ’A ANLAMLI HEDİYE
PTT 1. Lig’de mücadele eden Vartaş Elazığspor takım kaptanı Onur Güney, 3-1’lik Denizlispor galibiyetinin ardından     minik kızı İsra ile birlikte Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı ziyaret ederek, formasını Başkan Yanılmaz’a hediye etti.

BAŞKAN YANILMAZ: “HEDEF SÜPER LİG”
Vartaş Elazığspor’u kazanılan galibiyetten dolayı tebrik eden Başkan Yanılmaz, “Takım kaptanımız Onur’u ve tüm oyuncularımızı tebrik ediyorum. Pazar günü çok güzel bir oyunla Denizlispor’u 3-1 yendiler. Onur da kadirşinaslık göstermiş, formasını bize getirmiş. Ben bu formayı bir emanet olarak hep saklayacağım” dedi. Elazığspor’un başarısını devam ettireceğine inandığını vurgulayan Başkan Yanılmaz, “Her maç özeldir ve kıymetlidir. Dolayısıyla bu maçları kazanarak yolumuza devam edeceğiz. Hedefimiz sezon sonunda Elazığspor’u süper lige taşımaktır. Futbolcularımızı ve teknik heyeti Denizlispor karşısında alınan galibiyetten dolayı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın her zaman yanlarında yer alarak destek olduğuna vurgu yapan Vartaş Elazığspor takım kaptanı Onur Güney, “Sayın Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz, Denizlispor maçı öncesi gerek manevi, gerekse maddi destekle yanımızda yer alarak, kazanılan galibiyete önemli katkı sağladı. Ben maç öncesi kendi kendime söz verdim. Maçı kazanırsak formamı Başkanımıza hediye etmek istedim. Maçı kazandık. Bizler bu verilen bu desteğe layık olmak için bu takımın başarıya ulaştıracağız” şeklinde konuştu. 


BALTAŞI ÖĞRENCİLERİNİN YÜZÜ GÜLDÜ
Baltaşı Okulu Müdürü Erdoğan ALTIN ve Okul Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Nehir Yıldız´ın girişimleriyle okulun tüm öğrencilerin kışlık kıyafetleri ihtiyaçları giderildi.

2015-2016 Eğitim Öğretim yılının 2. Döneminin başlamasıyla birlikte Baltaşı İlkokulu/Ortaokulunda okuyan 280 öğrencinin ihtiyacı olan (ayakkabı,mont,kıyafet vs.) ihtiyaçları giderildi.

Baltaşı Okulunda okuyan 280 öğrenciye Okulu Müdürü Erdoğan Altın ve öğretmenleri tarafından dağıtılan kışlık kıyafetleri alan öğrencilerin mutluluğu gözlerinde okunuyordu. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Baltaşı Okulu Müdürü Erdoğan Altın Türkiye’nin dört bir tarafında yapılan yardımlarla okulda okuyan 280 öğrencinin kışlık kıyafetleri yenilendiği için çok mutlu olduklarını ifade ederek yardımlarda bulunan tüm vatandaşlara çok teşekkür etti.


ŞUAY ALPAY FIRAT MECLİSİ’Nİ ZİYARET ETTİ
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay Fırat Meclisi’nin organize ettiği iş adamlarının büyük katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya katıldı.Ramada Otelde düzenlenen toplantıda bir çok konuda fikir alışverişinde bulunulurken Şuay Alpay; Elazığ adına katkı sağlayacak her projeye destek olacağını söyledi.Fırat Meclisi’nin Elazığ’ın sorunları ve çözüm noktasında her dönem aktif rol aldığını belirten Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay;Elazığ’da birlik ve beraberlik içerisinde yapılan her çalışmanın şehre artı bir değer sağlayacağını belirtti.

’’HER DÖNEM ŞEHRİMİN VE PARTİMİN YANINDA OLDUM’’
 Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY;Elazığ’da ki sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını önemsiyorum.Fırat Meclisi bu bağlamda bir çok sorunun giderilmesi noktasında üzerine düşen sorumlulukları yerine getiriyor.Milletvekili olduğum dönem bir çok hizmetin Elazığ’a gelmesi yönünde büyük çabalar sarf ettim.Şahsım olarak Ak Parti kurulduğu günden bu yana her dönem şehrim ve partim adına hizmet etmeyi kendime şiar edindim.İlimiz adına gelen hizmetleri ben duygusuyla yerine getirmedim.Zaman zaman haksız eleştirilere maruz kaldığıma inanıyorum.Özellikle Şehir Hastanesi’nin Elazığ’a kazandırılması yönünde büyük girişimlerim oldu.Tarih ve zaman konusunda yetkili firma ile alakalı bir takım sorunların çıkması bu sürenin uzamasına neden oldu.Bunun dışında şuanda Şehri hastanesi hızla yapımı devam ediyor.Şehir hastanesinin tamamlanmasından sonra yaklaşık iki bin kişiye yeni istihdam alanı sağlanmış olacak.Bu yatırımın Elazığ için önemli olduğuna inanıyorum.

’’ULUOVA SULAMA PROJESİ  TARIM’DA REFORM NİTELİĞİNDE’’
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY; Milletvekili olduğum dönem yaptığım çalışmaların başında Uluova Sulama Projesi geliyordu.Elazığ’ın modern tarımcılığa geçişinde bu proje büyük öneme sahip.İlimizde öncelik olarak Arazi Tapulaştırmalarını tamamladık.Elazığ’daki bölgelere göre ürün çeşitliliğini ön palana çıkaran çalışmalar yaptık.Elazığ özellikle damlamalı sulama  projesi ile tarımda reform niteliği taşıyan bir statü kazanacak.Bilim Merkezi şehri adına yine önemli bir çalışma idi.Burada kapsamlı teknolojik tüm olguların olduğu bir merkezle başarılı işler yapılacağına inanıyorum.Elazığ Atatürk Stadyumunun yenilenmesi ve daha sonra yapım işinin mevcut yerinde kalması konusunda duyarlı çalışmalarım oldu.

’’SEÇİMLERDE ADAYMIŞIM GİBİ GELDİM ÇALIŞTIM’’
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY;1 Kasım seçimlerinde listeye giremediğim için partime ve arkadaşlarıma her hangi bir kırgınlık duymadım.Ben adaymışım gibi geldim,çalıştım ve çok şükür ilimiz adına büyük bir başarı elde ettik.Seçimlerden sonra şahsıma Milli Savunma Bakan Yardımcılığı görevi verildi.İlimiz ve Ülkemiz adına bu göreve başladık.Şehrimiz insanın bu göreve gelmemde bana büyük destek verdiğine inanıyorum.

’’FIRAT MECLİSİ ELAZIĞ İÇİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR’’
Elazığ’ın sorunların çözümü noktasında İş adamlarımıza ve sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşüyor.Fırat Meclisi’nin Elazığ’ın sorunlarının çözümü noktasına bu görevi hakkıyla yerine getirdiğini düşünüyorum.Siyasilerin şehir adına üzerinde durması gereken konuların başında gelen arz ve taleplerin değerlendirilmesi vardır.Bugüne kadar şahsıma ilimiz adına gelen bütün arz ve talepleri değerlendirdim.Çözüm noktası için mücadele verdim.Bundan sonrada aynı düşüncelerle şehrim insanına hizmet edeceğim.

’’ANKA ELAZIĞ İÇİN BİR BAŞLANGIÇ’’
Elazığ’a gelişimizde insansız hava aracı Anka’nın tanıtımını yaptık.Anka tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlanmış,son teknolojiye göre modernize edilmiş bir araç.Yaklaşık 15-20 km’den çok net görüntüler alabiliyor.Bunun yanında Anka’nın ilimizde olması terör faaliyetlerinin dışında,ihtiyaç duyulan bir çok konuda da bizlere fayda sağlayacaktır.Anka ile Elazığ için bir başlangıç yaptık.Önümüzdeki yıllarda Fırat Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulunun öğrenci alması ile birlikte Bakanlığımızla ortak bir çok projede yer alacağımızı düşünüyorum.Elazığ Bölgesinde Havacılık anlamında hızla büyüyen bir şehir özelliği taşıyabilir.Sivil Havacılık yüksek okulunu Elazığ’a kazandırdığımızın ne kadar isabetli bir karar olduğunun da bir kez daha farkına vardık.Son dönemde Türkiye artık Savunma teknolojisinde üretimini kendi yapan ve teknolojik olarak dışa bağımlılığı minimum seviyeye indiren hamleler yapıyor.Malumunuz son dönemde dış güçlerin destek verdiği terör olayları ülkemizde barış ve istikrarın bozulması yönünde çatışma ortamı oluşturuluyor.Türkiye Cumhuriyeti olarak ülkemizde bir terörist kalana kadar teröre karşı kararlı mücadelemiz devem edecek.

ÇOBANOĞLU;İLİMİZ İÇİN GÖREVİNİZ BÜYÜK BİR KAZANIM
Fırat Meclisi Başkanı Selahattin Çobanoğlu ise;Elazığ adına grur duyduğumuz bir  göreve getirildiniz.Milletvekilliği döneminizde ilimiz için başarılı işler yaptığınızı biliyoruz.Fırat Meclisi olarak yeni görevinizde başarılar diliyoruz.Bu görevin şehrimiz içinde kazanımları olacağına inanıyoruz.Bunun ilk örneğini insansız hava aracı Anka’nın ilimizde uçuşlara başlamasıyla gösterdiniz.Bunun yanında Bakanlığınıza bağlı olarak sizlerin desteği ile iş adamlarımızın gayretleri ile de İlimiz adına yatırımlar olacağını ümit ediyorum’’dedi.

ARSLAN;UÇAK MOTOR BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMALARIMIZ VAR
Fırat Meclisi Başkan Yardımcısı Asilhan Arslan ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek;Milletvekili olduğunuz dönem Elazığ için bir çok başarılı çalışmanın içinde yer alarak büyük hizmetleri Elazığ’a kazandırdınız.Bunun için özellikle sizlere teşekkür ediyoruz.Alacakaya Mermer ve Üntaş Grup olarak Uçakların motorlarının bakım ve onarımı üzerine Elazığ’a yatırım noktasında bir çalışmanın içinde yer alıyoruz. Bunun için ilgili kurumlarla görüşmelerimiz devam ediyor.Eğer gerekli şartlar sağlandığı takdirde Elazığ’da bu hizmeti başlatarak hava sanayine bir adım atmak istiyoruz’’dedi.Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ise bu yatırımın Elazığ’a kazandırılması için her türlü desteğini esirgemeyeceğini belirtti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom