Batık Şehire yeni dalış

Çok uzun yıllardır yasak olduğu için görüntülenemeyen Hazar Gölü altındaki batık şehre dalış gerçekleştirildi. Türkiye Su Sporları Federasyonu 2 yıldız eğitmeni balık adam Suat TOKSUN ve ekibi tarafından gerçekleştirilen dalı

Batık Şehire yeni dalış Güncel
İstanbul Teknik Üniversitesi'ne bağlı bilim adamlarının çok uzun yıllar önce gerçekleştirdiği dalışın ardından Türkiye Su Sporları Federasyonu 2 yıldız eğitmeni balık adam Suat TOKSUN ve ekibi de Batık Şehre bir dalış gerçekleştirdi.
 
 
Özel bir izinle gerçekleştirilen dalışta eğitmen TOKSUN ve ekibi, suyun onlarca metre altına dalış gerçekleştirerek batık şehrin kalıntılarını görüntülemeyi başardı.
 
Batık şehri uzun yıllar sonra ilk kez görüntülemeyi başaran balık adam TOKSUN, dalışla ilgili izlenimlerini paylaştı.
 
Batıklardan iki yapının bir parçasının üsten görüldüğünü, iki katının daha su altında yer aldığını anlatan dalış eğitmeni TOKSUN, derinlere indikçe oda şeklinde taş yapıları belirgin bir şekilde gözlemlediklerini ifade etti.
 
Yandaki güvercin adasından yapıya kadar yaklaşık 50 mt lik surların varlığına dikkat çeken balık adam, surların iç kısmında yuvarlak kemerlerin, anfora ve kemik kalıntılarının bulunduğunu belirtti.
 
Yapının çok eski olması sebebiyle bazı bölümlerin ve parçaların kumlar tarafından kapatıldığını gözlemledik diyen dalış eğitmeni TOKSUN, bölgenin dalışa açılmasıyla Elazığ turizminin çok büyüyeceğini, yılda en az 1000 dalgıcın Batık Şehre dalış yapacağını vurguladı.
 

İşte Dalış Görüntüleri;

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom