Doğanay'dan ailelere uyarı

Sekretaryasını Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğünün yaptığı İl Uyuşturucu Kontrol Kurulu toplantısı Vali Yardımcısı Altuğ Çağlar başkanlığında Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü Misafirhanesi Toplantı salonunda yapıldı.

Doğanay'dan ailelere uyarı Güncel
Sekretaryasını Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğünün yaptığı İl Uyuşturucu Kontrol Kurulu toplantısı Vali Yardımcısı Altuğ Çağlar başkanlığında Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü Misafirhanesi Toplantı salonunda yapıldı. 
Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Veysel Doğanay konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de madde kullanımı, önüne geçilmediği takdirde, ülkelerin öncelikli sorunları arasında yer alacaktır. Madde kullanım problemi toplumsal düzeni bozmakta, özellikle de toplumun en önemli yapıtaşı olan gençlere ve ailelerine zarar vermektedir. Madde Bağımlılığı; vücudun bir ya da birden çok işlevini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü halde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır.” dedi.
 
Madde bağımlılığından bahsedildiğinde insanda ruhsal, fiziksel ve davranışsal çeşitli değişikliklere yol açan birtakım maddeler kastedildiğini belirten Doğanay, “Bunların başlıcaları şunlardır; Çeşitli uyuşturucular, Uyarıcı ve Hayal gördüren maddeler, Sigara, Alkollü İçecekler  Reçete ile alınması gerektiği halde doktor kontrolü dışında kullanılan ilaçlar. 
  
Madde Bağımlılığına karşı etkili bir mücadele, bu konuda bilgi ve bilinç sahibi olmakla mümkündür. Anne ve Babaların bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi, verilen mücadelede hayati önem taşır. Bu problem sadece bağımlılık yapıcı maddeleri kullanan bireylerin değil, ailelerinin ve toplumun hayatını da olumsuz etkiler. Bu nedenle Okul İdarecilerinin, ve öğretmenlerin bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi, verilen mücadelede hayati önem taşır. Bunun yanı sıra madde kullanımı ve bağımlılıkla mücadelenin başarıya ulaşmasında, toplumun tüm kurum ve kuruluşlarının ortak anlayış ve dayanışma içerisinde olmaları da son derece önemlidir. Bu amaçla İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu olarak bugün toplanmış bulunmaktayız. 
  
Madde bağımlılığını önlemede en etkili yöntem, gerekli yaşam becerileriyle donanmış, gerektiğinde “hayır” diyebilecek karakterde gençler yetiştirmektir. Bunu sağlayabilecek en önemli etken ise genci her yönüyle tanımaya çalışan, sağlıklı ilişkilerin mevcut olduğu bir ailedir. Daha sonra güveli mahalle, güvenli okul ve güvenli arkadaş ortamı gelir.Bağımlılık kişinin sadece kendisine değil; Başta yakın çevresi olmak üzere tüm topluma zarar verir.” dedi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom