Sahada takım yoktu

Sahada takım yoktu
Merakla beklediğimiz gün geldi çattı, heyecanla beklediğimiz futbol sezonu başladı. Elazığspor'da yapılan hoca değişikliği ve transferlerin lige nasıl yansıyacağına dair merakımız had safhadaydı. Akhisar maçı bu merakımıza son vermeye, hocanın yeterliliğini, futbolcuların kalitesini görmemiz açısından ilk maç olması münasebetiyle önemliydi. Sollied'in geçmişindeki kariyerine baktığımızda hocanın doğru tercih olabileceğini düşünmüştüm. Lakin Türkiye'deki futbol ve futbolcu yapısını bildiğimden dolayıda bir takım endişelerim yok değildi. Türk futbolcusu teknik ve taktikten ziyade saha kenarındaki hocanın hırsından çok etkilenen ordan aldığı sinerjiyi saha içine yansıtan bir futbolcu profiline sahiptir. Nitekim kaygılarımda haklıda çıktım, Sollied bunu henüz benimseyememiş yada kendi mizacı bu yapıya çok uygun değil. Eline kalem kağıt alarak oturduğu yerden oyuna etki sağlayamayacağını bilmiyor. Akhisar maçında ne anlaşılır bir oyun kurgusu vardı, ne takım oyunu nede oyunun kaderini değiştirecek, şekillendirecek bireysel çıkışlar. Bunlardan hiçbirini göremedik. Oyunun geneline baktığımda 3-1'lik yenilgiye üzülmedim aksine sevindim, çünkü maçın skoru çok rahat 5'e, 6'ya gidebilirdi. Kalemize gelen her top gol pozisyonu olmaya yetti. Böylesi bir defans kurgusuyla Akhisar'a bu kadar açık verdiysek ligin zorlu vede güçlü takımları karşısında nasıl bir acze düşeriz düşünmek bile istemiyorum. Yediğimiz atakların çokluğu Bilica'yı bitsede gitsek havasına soktu.Yapılan aşırı top kayıpları takımı ziyadesiyle oyundan düşürdü. 3 pası üstüste yapamadık.

Futbol takım oyunudur, takım olma ruhunu yakalayabilmiş değilseniz pozitif netice almanız mümkün olmaz. Takım hatları birbirinden o kadar kopuktuki hocanın uygulamak istediği sistemde sahaya bir türlü yansımadı. Sollied geçmişinde bu ve buna benzer sistemlerle başarı elde etmiş olabilir ama her takımda buna benzer oyun mantalitesiyle başarı sağlayacak diye bir hüküm yok. Her sistem her takıma uygulanmaz, elindeki futbolcular o sisteme uygun olmayabilir. Eğer futbolcular kurguya uymuyorsa, kurguyu futbolculara göre dizayn edersiniz. Oyun içerisinde rakibi okuyarak ona göre refleksler üretirsiniz. Akhisar maçında baskı yediğimiz ortadayken, gelen her atağın tehlike yaşattığını görüp açık oynatmak işte böylesi sonuçlara gebe olur. Rakip çok istekli ve hırslıydı kontra atağa dönüp hızlı çıkışlarla golü aramak daha akıllıca olabilirdi. Futbolcular dahi sistemin çok bariz biçimde aksadığını görüp tepki verirken hoca neden gidişe kayıtsız kaldı ve değişikliğe gitmedi anlamadım. 
         
Dakika 80, 2-1 mağlupken değişikliğe gitmek bize en fazla beraberlik getirebilirdi. O dakikada değişiklik yapıyorsan demekki sen galibiyet değilde en fazla beraberliğe oynuyorsun demektir. Köksal ve Aydın geçen yılın en iyileriydi. Köksal'ın sürati ofans ve defans futboluna çok müsait olmasına rağmen, asist yapıp maçı heran değiştirebilecek bireysel yeteneğe sahipken neden dakika 80'de tercih edildi sorusu herkesin akıllarında soru işareti olarak kaldı. Aydın'ın bireysel etkisini heralde anlatmama gerek bile yoktur. Ayağında top tutabilen, rakibi oyundan düşürebilen, kanatları çalıştırabilen yetenekteyken yine çok geç oyuna alınması doğru bir karar gibi gelmedi bana. Belkide hocanın tercihini bu şekilde kullanması bahsettiğimiz futbolcuların idmanlarda yetersiz oluşlarındanda kaynaklanıyor olabilir, o nedenle ilerki maçlarıda takip etmek gerekiyor. Takım oyunu oynayamamayı anlamak mümkün, mağlubiyet almakta futbolun içinde çok mümkün ama takımın bu denli hırstan uzak olması, galibiyeti isteyecek azmi taşıyamaması çok kötü. Futbolcu kötü oynayabilir, gününde olmayabilir ama kötü koşamaz. Golü arama hırsından uzak olamaz. Malesef takım olamamışız, malesef ligin havasına henüz girememişiz. Ligin 1. haftasındamıydık yoksa son haftalardamı anlayamadım. Bu kadar isteksizlik ve yorgunluk belirtisi gelecek haftalara dair beni çok umutlandırmadı. Kimbilir belki Sane yüzde yüzlük gol pozisyonunu gole çevirmiş olsaydı belki çok daha farklı şeylerde konuşup yazabilirdik. Ben eksikliklerin görülmesi açısından bu yenilginin şerden ziyade hayrımıza olması gerektiği kanaatini taşıyorum. Belki beraberlik veya galibiyet olsa transfere gidilmeyecek aksaklıklar göze gelmeyecek ve sorgulanmayacaktı. Yönetim eminim bizim gördüğümüz eksiklikleri görmüş ve gerekli dersleri çıkarmışlardır. Çok ümitsiz değilim, kaliteli birkaç transferle takım toparlanır. Yönetim ilerleyen süreçte yaşanacak mağlubiyetlerde taraftarlarla sorun yaşamak istemiyorsa elini taşın altına koymalıdır. Zira kötü gidiş bir kaç maç daha böyle devam edecek olursa iş işten geçmiş olacak.
 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom