Elazığ'dan kısa kısa

23 Şubat Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

VALİ ZORLUOĞLU ACİL ÜNİTELERİNİ GEZDİ
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Eski Harput Devlet Hastanesi bünyesinde oluşturulan kadın doğum ve çocuk acil ile Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yeni yapılan acil ve yoğun bakım ünitelerini gezerek bilgi aldı.

Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesine katılan Harput Devlet Hastanesinde oluşturulan kadın doğum ve çocuk acil ünitesi ile Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yeni yapılan acil ve yoğun bakım üniteleri hizmet vermeye başladı.

Vali Zorluoğlu her iki birimi de gezerek İl Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Halil Akkuş, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Latif Üstünel, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Salih Burçin Kavak ve diğer ilgililerden bilgi aldı. 

Vali Zorluoğlu : Acil Birimleri Modern Hale Getirildi

Birimleri gezen ve vatandaşlarla sohbet eden Vali Zorluoğlu tamamlanan acil ve yoğun bakım üniteleri hakkında şunları söyledi, “Bugün Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanemizi ziyaret ettik. Burada vatandaşlarımızın almış oldukları hizmeti yerinde görme imkânı bulduk. Doktor ve sağlık çalışanı arkadaşlarımızın nasıl çalıştıklarına bizzat şahit olduk. Aynı zamanda bazı yeni hizmetleri de görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Eski Harput Devlet Hastanemiz bu hafta başı itibariyle kadın doğum ve çocuk hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Yine çocuk acil ve kadın doğum birimleri bu binada hizmet vermektedir. Bu şekliyle Eski Harput Devlet Hastanemizi Eğitim Araştırma Hastanemizin bir ünitesi olarak dönüştürmüş olmaktayız. Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanemiz içerisinde uzun süredir yapımı süren acil birimi de tamamlanmış durumdadır.  Bu acil birimi de daha geniş alanlarda, daha çok sedye ve diğer tıbbi imkânlarla daha çok hastaya hizmet verecek şekilde modern imkânlar da kullanılarak dizayn edildi. Vatandaşlarımızın eski acilde yaşadıkları sıkıntılar bu yeni birimin tamamlanması ile sona ermiştir. Bugün bu sıkışıklıların büyük oranda aşıldığını gördük. Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanemiz çok daha ferah ve geniş bir acil birimine kavuşmuş oldu. Bu binanın üst katında da çok modern donanımla tefriş edilmiş bir yoğun bakım ünitesi oluşturuldu. Eskisi ile kıyaslanamayacak kadar modern bir yoğun bakım ünitesi gerçekleştirildi. Yaklaşık 7 Milyon TL harcama ile gerçekleştirilen bu ünite Elazığ’a hayırlı olsun.

Devletimize bu güzel yatırım için şükranlarımızı sunuyorum. Bütün arkadaşlarımıza da İl Sağlık Müdüründen, Genel Sekreterimize, Başhekimimizden bütün doktor ve hastane çalışanlarımıza verdikleri ve verecekleri hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, başarılar diliyorum”.  


ELAZIĞ BELEDİYESİ İLE İŞ-KUR ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme Merkezi ile İş-Kur arasında KOSGEB onaylı girişimcilik eğitimi işbirliği protokolü imzalandı.

Elazığ Belediyesi Toplantı Salonu’nda yapılan girişimcilik eğitimi iş birliği protokolünün imza törenine Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İş-Kur İl Müdürü Abdullah Balcı katıldı. Girişimcilik eğitimi protokolü ile ilgili bilgi veren İş-Kur İl Müdürü Abdullah Balcı, “Müdürlüğümüz olarak belediyemizle kendi işini kurmak isteyen ve iş fikrini nasıl geliştirim, pazar araştırmasını nasıl yaparım, pazarlama üretim yönetim finansal planların ve bu planların nasıl hazırlanacağı konusunda bu girişimcilik kursunu düzenlemiş bulunmaktayız” dedi.

Belediyenin İş-Kur ve KOSGEB ile birlikte yürütecekleri projenin çok önemli olduğunu belirten Yanılmaz, “Elazığ Belediyesi olarak çalışmalarımızı sadece yol, kaldırım, parklarla özdeş tutmadığımızı her ortamda söylüyoruz. Belediyemiz bünyesinde kurduğumuz Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme Merkezi (EBEGEM) kuruluşumuz çok önemli çalışmalara imza attı. İş garantili eğitim kurslarından, girişimcilik kurslarına kadar gayretli çalışmaların içinde oldu. Özellikle girişimcilik kurslarına önem verdi. Çünkü balık vermektense balık tutmayı öğretmenin daha doğru olduğunu inanıyoruz” diye konuştu.

“GENÇLERİMİZİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ”
Belediye olarak ilk girişimcilik kursunu engelliler için verdiklerini aktaran Yanılmaz, “Engelin onların girişimciliğinin önünde engel olmadığını ortaya koyduğumuz ve engelli kardeşlerimizin iş sahibi olma yolunda birçok öğretileri aldı. Bu çok önemli bir kurs oldu. Bu kursun neticesinde de onlara gereken belgeleri verdik. Bugün İş-Kur’la birlikte çok önemli bir protokole imza atarken gençlerimizi geleceğe hazırlayacağımız girişimcilik kursuna başlıyoruz” ifadelerinde bulundu. 

Hükümetin gençler için açmış olduğu imkanlardan da bahseden Yanılmaz, kendi işini kuran gençlere 50 bin lira karşılıksız hibe kredi verilirken, 100 bin lirada faizsiz kredi verildiğini kaydetti.

İmzalanan protokol kapsamında 25’i kadın, 25’e engelli olmak üzere toplamda 100 kişiye KOSGEB onaylı belge verileceği belirtildi.


AJANS DESTEKLERİ İÇİN SON HAFTALAR
Fırat Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Mali Destek Programları kapsamında “İmalat Sanayinin Geliştirilmesi” (İSG) ve “Yaşam Kalitesi ve Sanayi Altyapıları” (YKSA) Mali Destek Programlarının son başvuru tarihlerine az bir süre kalmıştır.

İSG Mali Destek Programı son başvuru tarihi 04 Mart 2016 - saat.18:00 

YKSA Mali Destek Programı son başvuru tarihi 11 Mart 2016 - saat.18:00

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ajans Genel Sekreteri Mesut ÖZTOP, Programlara başvuruda bulunacak yararlanıcıların yaşanabilecek olası problemleri de dikkate alarak başvurularını son günlere bırakmamaları ve başvuru formlarını eksiksiz şekilde hazırlamaları hususlarında hatırlatmalarda bulundu. Başvuru formunun eksik doldurulması, KAYS sistemi ile matbu dokümanlar arasında tutarsızlık olması veya destekleyici belgelerden herhangi birinin eksik olması gibi durumların başvurunun ön inceleme aşamasında reddedilmesine ve değerlendirme sürecine girmeden başarısız olmasına neden olacağını, başvuru yapıldıktan sonra belge ekleme veya düzeltme durumu söz konusu olamayacağı için, proje başvurularının titizlikle hazırlanmasını ve kontrol edilmesini, hazırlıkların son günlere bırakılmamasını vurgulayan Genel Sekreter Mesut Öztop; “Ajansımız mali destek uygulamaları aracılığıyla bölgemizde proje kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması gibi bir misyon da gütmektedir. Bu misyonun bir parçası olarak gerek proje hazırlama eğitimlerimizde, gerekse birebir başvuru sahipleriyle yaptığımız görüşmelerde projelerin uygun ve eksiksiz hazırlanması noktasında görüşlerimizi ifade ettik. Malumunuz Ajans mali destek programlarının ön inceleme ve değerlendirme süreçleri titizlikle yürütülmekte ve olası bir hata veya eksiklik telafi edilememekte, başvuru sahipleri bir sonraki çağrı dönemini yani gelecek yılı beklemek durumunda kalabilmektedir. Bu nedenle başvurularda, gerek proje kurgusu, gerek proje yazım süreci, gerekse de bütçeleme ve proje eki belgelerin temininde azami düzeyde özen gösterilmelidir.” dedi.


ELAZIĞ VERGİSİNE SADIK BİR İLDİR
27. Vergi Haftası kapsamında İl Defterdarı Erdoğan Yıldıraner ve Defterdarlık heyeti Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’ı makamında ziyaret ettiler. Ziyarette bir değerlendirmede bulunan Başkan Alan, Elazığ’ın vergisine sadık bir olduğunun altını çizdi.

Vergi Adaletinin Sağlanmasını İstiyoruz…

Başkan Alan ziyarette yaptığı değerlendirmede, “Sayın Defterdarım, 27. Vergi Haftası nedeniyle Odamıza yapmış olduğunuz nazik ziyaretiniz için sizlere ve şahsınızda tüm Defterdarlık çalışanları ve bağlı birimlerinde görev yapanlara saygılarımı sunuyorum.

Sayın Defterdarım, sizlerin de yakından şahit olduğu üzere, Elazığ bulunduğu bölgede vergisine en sadık illerin başında gelmektedir. 

Ticaretin ve piyasa koşullarının her geçen gün ağırlaştığı bir ortamda, vergi adaletinin tam olarak tabana yayılması hususu uzun yıllardan beri konuşulmakta olup, iş dünyasının da en büyük beklentisidir.

Vergi adaletinin sağlanması ve tüm toplum tarafından kabul görmesi anlamında özellikle son yıllarda önemli düzenlemeler de yapılmaktadır. 

Bu düzenlemelerin sivil toplum kuruluşlarıyla istişare içerisinde yapılması en büyük temennimizdir. 

Sayın Defterdarım; Odamız Elazığ Defterdarlığı ve tüm bağlı birimleriyle iyi niyet duygularıyla ilimize hizmet vermektedir. Bu yakın işbirliğini sağladığınız için öncelikle sizlere teşekkürü bir borç biliyorum. 

Bu anlamda Odamız ve Şahsım adına Vergi Haftası münasebetiyle şahsınızda tüm çalışanlarınızı bir kez daha kutluyor, saygılar sunuyorum” dedi.
Amaç Vergi Bilincini Oluşturmak…

Elazığ Defterdarı Erdoğan Yıldıraner’de konuşmasında, “Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödemek alışkanlığının artırılması amacıyla 1990 yılından bu yana her yıl Şubat ayının son haftasında “Vergi Haftası” etkilikleri yapılmaktadır. 

Etkinler kapsamında İlimizde en fazla vergiyi veren iş dünyasının çatı örgütü olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamızı ziyaret ediyoruz. Sayın Başkanımızın nazik kabulü için teşekkür ediyorum. Vergilendirme noktasında son mevzuatlar ve değişikliklerle ilgili olarak en kısa sürede Elazığ TSO ile işbirliği yaparak bir toplantı yapacağız. Ben bu düşüncelerle Vergi Haftası’nın bir kez daha ülkemize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diler saygılar sunarım” dedi. 


VALİ ZORLUOĞLU’NDAN GIDA KONTROL LABORATUAR MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğünü ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Gıda Kontrol Laboratuar Müdürü M. Fatih Tursun ve Müdür Yardımcısı Alper Aydın tarafından karşılanan Vali Zorluoğlu önce kurumun bulunduğu alanda incelemelerde bulundu.

Vali Zorluoğlu’na kurumun faaliyetleri hakkında bilgi veren Gıda Kontrol Laboratuar Müdürü M. Fatih Tursun, kurumlarının görev alanında bulunan konularda bağlı iller olan Malatya, Bingöl ve Tunceli illerindeki kurum ve kuruluşlardan gelen gıda numuneleri incelediğini kaydetti.

Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğünün görev alanındaki konularda bölgeye hitap eden bir durumda olması nedeniyle bina, ekipman, personel ve laboratuar imkanlarının artırılması gerektiğine dikkat çeken Vali Murat Zorluoğlu ise Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğünün laboratuar imkanlarının artırılarak Elazığ’da yapılabilecek tüm analiz ve tahlil işlemlerinin büyük şehirlere gitmeden Elazığ’da yapılması gerektiğine değindi. 

Ziyarette daha sonra Gıda Kontrol Laboratuar Müdürü M. Fatih Tursun Vali Zorluoğlu’na müdürlüğe yeni yapılması planlanan hizmet binası ve numune sayısının artırılmasına dair yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.


SİNAN YAĞMUR, GENÇLERLE BULUŞUYOR
Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenecek ‘Okur-Yazar Buluşması’ etkinliği kapsamında, son yılların en çok okunan yazarlarından Sinan Yağmur, Elazığ’da öğrencilerle buluşacak.

Elazığ Belediyesi’nin kültür-sanat etkinlikleri çerçevesinde Elazığ’a gelecek olan Araştırmacı-Yazar Sinan Yağmur, 24-25 Şubat tarihleri arasında 5 okulda katılacağı söyleşi programında, öğrencilerle anılarını ve deneyimlerini paylaşacak. 

Eserleriyle geniş kitlelerin beğenisini toplayan Sinan Yağmur, 24 Şubat Çarşamba günü saat 14.00’da Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi’nde katılacağı söyleşinin ardından, 25 Şubat Perşembe günü ise saat 08.30’da Ahmet Yesevi Sosyal Bilimler Lisesi’nde,  saat 10.00’da Elazığ Kız Meslek Lisesi’nde, saat 13.00’da Cemil Meriç Lisesi’nde, saat 14.15’te de Elazığ Kız İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilerle buluşacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom