Su Ürünleri AR-GE Merkezi’nde sona gelindi

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan Su Ürünleri AR-GE Merkezi’nde makine ve ekipmanların montaj çalışmaları başladı.  

Su Ürünleri AR-GE Merkezi’nde sona gelindi Güncel

Doğu Anadolu Bölgesi İllerinde Su Ürünleri Üretiminde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında Elazığ’ın Keban Baraj Göllü Meşeli Köyü Mevkiinde yapımı tamamlanan Su Ürünleri Ar-Ge Merkezinde  makine-ekipmanlar monte ediliyor. Merkezin 2016 yılı Mayıs ayı içerisinde faaliyete geçirileceğini ifade den Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Hakan Akgün, “Merkezimiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük su ürünleri deneme, araştırma ve üretim ünitesi olması hedefleniyor. Ar-Ge Merkezinde yapılacak çalışmaların, bölge sorumluluk alanı içerisinde iç sularda, su ürünleri, balık üretim ve verimliliğinin arttırılması için temel, uygulamalı araştırmaların yapılması amaçlanıyor. Ülkesel bazda su ürünleri sektörünün gelişmesine, yeni türlerin kültüre alınmasına doğrudan ve dolaylı olarak olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

Ar-Ge Merkezinde şabut, turna, yayın balığı, karabalık  gibi yerel türlerin ve sülüğün kültüre alınarak balıkların larva ve porsiyonluk boya gelinceye kadar yetiştiriciliğinin yapılması ile ilgili çalışmalar planlandığını da kaydeden Akgün, Uygulamaya yönelik olarak hazırlanan bu projenin  mevcut işletmelerin önünü açarak gelişmelerine, dolayısı ile gelişen ve büyüyen işletmelerde yeni istihdam olanaklarına  zemin hazırlamasının beklendiğini söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom