Gölde yüzen ada gördük ihbarı

Elazığ’da vatandaşların, “Gölde yüzen ada gördük” ihbarı üzerine yapılan çalışmada, ada olarak belirtilen çıkıntının kaçak yaban ördeği avında kullanılan güme olduğu ortaya çıktı.

Gölde yüzen ada gördük ihbarı Güncel

Edinilen bilgiye göre, vatandaşlar, Elazığ Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne, Elazığ-Bingöl yolu üzerinde İçme mevkii yakınlarında Güney Keban Baraj Gölü üzerinde yüzen adaya benzer bir şey gördükleri ihbarında bulundu. Bunun üzerine ekipler, yüzen adanın kaçak yaban ördeği avında kullanılan güme olabileceği düşüncesiyle denetime çıktı. Yapılan ilk denetimlerde bir şey bulunamazken, bölge kontrol altına alındı. Dün tekrar bölgede kontrol yapan ekipler, yüzen ada olduğu ihbarı verilen nesnenin demir saçtan yapılmış üzeri tamamen kapalı gümeyi fark etti.

Elazığ Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, Baraj gölündeki gümeye, traktör yardımı ile kıyıya kadar çektikten sonra el koydu. Gümenin içerisinde soba, battaniye ve avcılıkta kullanılan çeşitli malzemeler de ele geçirildi. Gümenin sahibinin belirlendiği ve yasal işlemin yapılması için yakalama çalışması başlatıldığı öğrenildi.

Elazığ Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye’de bütün sularda üstü tamamen kapalı gümelerle avcılığın yasak olduğunu, 21 Şubat 2016 tarihi itibariyle kara avcılığı yasağının ise başladığını belirtti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom