Elazığ'dan kısa kısa

02 Mart 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

KOVANCILAR’DA ‘DİNİMİZİ TANIYALIM’ PANELİ
Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde Yazar Hasan Eker tarafından “Dinimizi Tanıyalım” paneli verildi.  

Kovancılar İlçe Halk Kütüphanesi tarafından kaymakamlığın destekleri ile Yazar Hasan Eker’in katıldığı “Dinimizi Tanıyalım” paneli düzenlendi. Kütüphanenin konferans salonunda düzenlenen panele öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. İnsanların gördüklerine odaklandığını belirten Eker, “Gördüklerimizin tesirinde kalıyoruz. Görmediklerimizin değil. Hatta şöyle bir cümle var ‘ Gözden uzak olan, gönülden de uzak olur.’ Bu bir gerçek. Şimdi imanı gerçekler dediğimiz şeyler, Allah, Ahiret, Cennet, Cehennem bütün bunlar gözden uzak gerçeklerdir. Gözden uzak olunca, gönülden de uzak oluyor. Peki gönülden uzak olanı gönüle getirmenin bir tane yolu var oda tefekkür etmek, düşünerek yaşamak. Özellikle rabbimizin göndermiş olduğu vahiy üzerinden, Kur’an- Kerim üzerinden düşünerek bu hayatı yaşamak. Bu hayatın ötesi de var ama bu biz ötesini görmüyoruz. Gördüğümüz sadece burası” dedi. 

Ölüm ve sonrasına da değinen Yazar Eker, panelin ardından öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Panelle ilgili bilgi veren Kütüphane Müdürü Selami Demir ise, bu tür etkinlikleri sürekli hale getirip özellikle gençlerin katılarak dinlerini daha iyi tanıma fırsatı bulmalarını amaçladıklarını söyledi.


BAŞKAN YANILMAZ: “FATİH SULTAN MEHMET BULVARI SANAYİ MAHALLESİ’Nİ CANLANDIRACAK”
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz Sanayi Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinde başlatılan yol genişletme çalışmalarını yerinde inceledi.

Mahalle sakinleri ve esnafla bir araya gelen Başkan Yanılmaz, Elazığ’ın pek çok noktasında yolları üç gidiş, üç geliş olmak üzere altı şeride çıkardıklarını ifade ederek, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nın da yapılacak çalışmalarla altı şeride çıkarılacağını kaydetti. 

“Yol medeniyettir” diyen Başkan Yanılmaz, “Mahalleleri kalkındıran, cazibe merkezi haline getiren en önemli unsurlardan biri yollardır. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, yapılacak çalışmaların ardından Sanayi Mahallesi’ne canlandıracak. Cadde üzerindeki çalışmaları en kısa zamanda bitireceğiz, şimdiden Sanayi Mahallemize hayırlı olsun” dedi. 

Sanayi, Mustafa Paşa ve Kırklar mahalleleri arasında ulaşımı sağlayan, yapılacak çalışmalarla altı şeride çıkarılacak olan yaklaşık bin 200 metre uzunluğundaki Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinde üç nokta da kavşak düzenlemesi yapılacak. Cadde, kaldırım-tretuvar, sinyalizasyon ve aydınlatma çalışmalarının tamamlanmasının ardından hizmete sunulacak.

Sanayi Mahallesi Muhtarı Harun Fırat yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti belirterek, mahalle halkı adına Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a teşekkür etti.


ELAZIĞ’DA 569 KURSİYERE SERTİFİKA VERİLDİ
Elazığ’da, “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor ve Sürü Yönetimi Elamanı Benim” projeleri kapsamında 569 kursiyere sertifika verildi.  

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ziraat Odası Elazığ Şube Başkanlığı, Çalışma ve İş Kurumu Şube Müdürlüğü, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa hayata geçirilen “Tarım Nüfus Gençleşiyor, Sürü Yönetimi Elemanı Benim” projesi kapsamında eğitim alan 569 kursiyer için tören düzenlendi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü konferans salonunda yapılan sertifika törenine, Vali Yardımcısı Haluk Çakmak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Gürbüz, İş-Kur İl Müdürü Abdullah Balcı, oda başkanları ve kursiyerler katıldı. Kurslar hakkında bilgi veren Gürbüz, “Programa alınan ‘Tarımsal Nüfus Gençleşiyor’ projesi kapsamında yer alan 14 kursumuz gerçekleşti. Elma, domates, alabalık, arı yetiştiriciliği, meyve ağaçlarını budama, meyve bahçelerini gübreleme, süt hijyeni eğitimi, traktör bakım onarım konularında açılan 14 kursa katılan 264’ü bayan 61 erkek olmak üzere toplam başarılı olan 325 kişi belge almaya hak kazandı. Sürü Yönetimi Elemanı Benim’ projesi kapsamında ise 8 kurs gerçekleşmiştir. Bu kurslarda 242’si erkek ve 2 ‘si bayan olmak üzere başarılı olan toplam 244 kişiye sertifikaları verildi” dedi.

Bu kursların çok önemli olduğunu ifade eden Vali Yardımcısı Haluk Çakmak ise, “Bu projelerimiz kapsamında 14 adet ‘Tarımsal Nüfus Gençleşiyor’ ve 8 adette ‘Sürü Yönetimi Elemanı Benim' Projesi kursları açılmış, toplamda 569 kişiye kurs verilmiştir. Buda ilimiz için bir başarıdır. Bu yıl içerisinde de en az 600 kişiye kurs vermeyi planlıyoruz. İnşallah bunu da gerçekleştiririz” diye konuştu.
Daha sonra kurslarda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi.


VALİ ZORLUOĞLU ULUKENT MAHALLESİNİ ZİYARET ETTİ
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Ulukent Mahallesini ziyaret ederek mahalle sakinleri ile sohbet edip sorunlarını dinledi.

Vali Zorluoğlu Ulukent Mahallesine gelişinde Mahalle Muhtarı Ayhan Atlan ve mahalle sakinleri tarafından karşılandı.

Mahallenin tarihçesi ve konumu hakkında Mahalle Muhtarı Ayhan Atlan’dan bilgi alan Vali Zorluoğlu Hüseynik’in adının Harput kadar bilindiğini ve adının türkülere yansıdığını söyledi.

VALİ ZORLUOĞLU : HARPUT VE HÜSEYNİK BİR BÜTÜNÜN PARÇASIDIR
Vatandaşların çeşitli konulardaki taleplerini dinleyen ve bu taleplerin çözüme kavuşturulmasına dair ilgili kurumlar ve Elazığ Belediyesi ile görüşeceğini kaydeden Vali Zorluoğlu şunları söyledi “Talep ettiğiniz mahallede imar düzenlemesinin yapılması, asfalt, kaldırım ve parke taşı ile sokak aralarının yenilenmesi gibi konuları Belediyemiz ile görüşeceğim.  Hüseynik tarihi bir yerleşim yeridir. Türkülere konu olmuş bir adı bulunmaktadır. Bu sebeple adı ülkemizde Harput kadar bilinmektedir. Harput ve Hüseynik tarihsel olarak mütemmim biz cüzün, bir bütünün iki ayrılmaz parçasıdır. Hüseynik tarihi dokusu ve güzellikleri ile Elazığ’a değer katan bir yerdir. Bu sebeple korunması ve geliştirilmesi gerekmektedir”.

Mahalle Muhtarı Ayhan Atlan ve mahalle sakinlerinin çeşitli konulardaki taleplerini dinleyen Vali Zorluoğlu daha sonra mahalleden ayrıldı.


YAĞMUR SUYU IZGARALARI TEMİZLENDİ
Elazığ Belediyesi ekipleri, kent merkezi genelinde yağmursuyu kolektör hat ve ızgaralarının işlevselliğini korumak amacıyla periyodik temizlik çalışmalarını sürdürüyor.  

Elazığ Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler başta ana arterler olmak üzere şehir genelindeki ızgaraların temizlik ve bakımları gerçekleştirdi. Çalışmalar doğrultusunda DSİ girişinde yer alan Fırat Üniversitesi’ne ait hat üzerindeki yağmur suyu ızgaraları Fırat Üniversitesi ve Elazığ Belediyesi ekiplerinin ortak çalışmasıyla, Malatya Caddesi üzerindeki Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne ait hat üzerindeki yağmur suyu ızgaraları da Karayolları ve Elazığ Belediyesi ekiplerinin ortak çalışmasıyla temizlendi.

Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Mevsim koşulları ve çeşitli malzemelerin birikmesi sonucu yağmursuyu hatları ve ızgaralarda oluşan birikintiler ekiplerimiz tarafından düzenli olarak temizleniyor. Muhtemel yağışlar sonrası vatandaşlarımızın mağdur olmaması için oluşabilecek taşkınlara karşın gerekli önlemleri alıyoruz” denildi. 


VALİ ZORLUOĞLU KAMU YÖNETİMİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Fırat Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde düzenlenen bir söyleşi programına katıldı ve öğrencilerin sorularını yanıtladı. 

Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nün tecrübe paylaşımları ve söyleşi programının konuğu Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu oldu.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Sabri Ülgener Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ,  İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver Çakar, Kamu Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yatkın, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver Çakar, her yıl benzeri etkiliklere ev sahipliği yaptıklarını belirterek, amaçlarının tecrübe paylaşımları sağlamak olduğunu söyledi.

Kamu Yönetimi bölümünde eskiden ağırlıklı erkek öğrencilerin olduğunu şu anda öğrencilerin önemli bir kısmının bayan olmasının önümüzdeki yıllarda kamu yönetiminde kadın yönetici sayısının artışı anlamına geleceğini kaydederek sözlerine başlayan Vali Zorluoğlu ise programın kendisini çok mutlu ettiğini, öğrencilerle bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti. Sözlerine kendisini ve eğitim hayatını anlatarak başlayan Vali Zorluoğlu, okul hayatı ve mezuniyeti, kaymakamlık stajı dönemi, ilk görev yeri olan Gülnar Kaymakamlığı, 4 yıl görev yaptığı Bingöl Genç Kaymakamlığı, İçişleri Bakanlığı ile Çevre Şehircilik Bakanlığındaki görev ve çalışmaları ve son olarak Elazığ Valiliğine atanma sürecini anlattı. 

Soru cevap şeklinde süren programda daha sonra Vali Zorluoğlu öğrencilerin ağırlıklı olarak ülkemizin kamu idaresi olmak üzere çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom