Elazığ'dan kısa kısa

4 Mart 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ’DA KAMU TAŞINMAZLARININ YATIRIMLARA TAHSİSİ TOPLANTISI YAPILDI
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Defterdarlık işbirliyle, “Kamu Taşınmazlarının Yatırımlara Tahsisi” konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.  

Elazığ TSO’da yapılan toplantıya, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, İl Defterdarı Erdoğan Yıldıraner, Milli Emlak Müdürü Davut Avı ve oda üyeleri katıldı. İstihdam yaratıcı teşvik yatırımlı yatırımlar için gerçek ve tüzel kişilere belirtilen kamu idarelerine ait arsa ve arazilerin tahsisine ilişkin olarak devletin önemli bir desteğinin söz konusu olduğunu belirten Alan, “Biz oda olarak ilimizde yatırımların artması, ihracatın yükselmesi ve bunlara bağlı olarak istihdamın artarak halkımızın refah seviyesinin yükselmesini istiyoruz” dedi.

Defterdarlığın ve Milli Emlak Müdürlüğü’nün ilde özellikle yatırımcıların istifadesine sunulacak hazine arsalarının, yer, yatırım konusu ve büyüklükleriyle ilgili bir çalışma yapmasının çok büyük bir hizmet olacağını vurgulayan Alan, “Bugün ilimizdeki yatırımlarla ilgili en önemli sorunların başında bu konu gelmektedir. Odamızı ziyaret eden girişimcilerimizin bu konularla ilgili bilgi talebi de maalesef şuana kadar karşılanmamaktadır. Elazığ Sanayi ve Ticaret Odası olarak biz bu konuda yapılacak her türlü çalışmada defterdarlığımızın yanında olmayı ve her türlü desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Kiralama, irtifak hakkı ve yatırımların teşviki hakkında bilgi veren Defterdar Erdoğan Yıldıraner ise, şunları kaydetti: 
“Kiralama rayiç bedel üzerinden yapılıyor. Bizim buradan tavsiyemiz 30 yıllık irtifak haklarıyla 49 yıllık yatırım teşvikleri üzerine konuşacağız. Bunlardan en hesaplısı irtifak ve yatırım teşvikli yatırımlar. 29 yıllığına yapacağımız irtifak hakları tesislerinde rayiç bedelinin yüzde 2’si, 49 yıllık yatırımlarda teşvik belgeli olduğu zaman da emlak beyan değerinin yüzde 1’iridir. Bizim tavsiye edeceğimiz buralarda satışı istemekten daha çok irtifak veya yatırım teşvikli kiralama talebidir. Arsaya, araziye yatıracağınız bedellerin doğrudan doğruya yatırıma analiz edilmesi daha sonrada 5 yıl içinde eğer siz yatırımları tamamladığınız takdirde rayiç bedeli üzerinden satış yapılabilecek.” 


MİNİKLERDEN ANLAMLI DESTEK
Elazığ Anaokulu öğrencileri, minik yürekleriyle koca bir etkinliğe imza atarak, ihtiyaç sahibi kardeşlerine destek oldular.

Elazığ Belediyesi Hayır Çarşısı açıldığı günden itibaren 7’den 70’e tüm Elazığlılar tarafından sahiplenerek, her geçen gün daha da güçleniyor. Elazığ Anaokulu öğrencileri de hazırladıkları hediyelerle Hayır Çarşısı’nı ziyaret ederek, ihtiyaç sahibi kardeşleriyle paylaşmanın mutluluğunu yaşadılar. 

Hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında köprü kuran ve toplumun tüm kesimlerinden gelen desteklerle büyüyen Hayır Çarşısı’na gelen minikler, hazırladıkları hediyeleri Hayır Çarşısı yetkililerine teslim ettiler. 


KVC AMELİYATHANESİNDEKİ İLK OPERASYON BAŞARILI GEÇTİ
Elazığ Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapımı tamamlanarak, hizmete sunulan Yeni Acil Servis Ünitesi bünyesinde bulunan  KVC (Kardiyovasküler Cerreahi)  ameliyathanesindeki ilk ameliyat, Uzm. Dr. Latif Üstünel tarafından yapıldı.  

Göğüs ağrısı şikayeti ile Kardiyoloji Kliniği’ne başvuran 72 yaşındaki M.C nin yapılan koroner anjiyografisi sonucu koroner arterler de 2 damarının tıkalı olduğu tespit edildi ve hastaya operasyon kararı verildi. Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Uzm. Dr. Latif Üstünel tarafından yapılan bypass ameliyatı ile hastanın tıkalı bulunan 2 damarı başarılı bir şekilde değiştirildi. Daha sonra aynı ameliyathanedeki 2. operasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kalp Damar Cerrahı Uzm. Dr. Davut Azboy tarafından yapıldı. Başarılı geçen her iki operasyon sonucu sağlıklarına kavuşturulan hastalar aynı bina içerisinde hizmete sunulan 5 yataklı kardiyovasküler kliniğine ait yoğun bakım ünitesine alınarak tedavilerine devam edildi.

Henüz resmi açılış yapmamakla beraber kısa bir süre önce Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde çağın gereklerine uygun modern yeni bir acil servis binasını halkın hizmetine sunmuş olduklarını belirten Uzm. Dr. Latif Üstünel, "Binanın 2’nci katında bulunan ameliyathanen ve 5 yataklı kliniğine ait yoğun bakım ünitemiz çağın gereklerine uygun en son tıbbi teknolojik donanım ile dizayn edilmiştir. Burada ilk ameliyatı yapmak bana nasip oldu. Bundan dolayı da çok mutluyum. Yine aynı katta düzenledikleri  10+10 anestiyoloji ve reanimasyon kliniği, 3. düzey modern bir yoğun bakım ünitesi, 7 yataklı 3. basamak çocuk yoğun bakım ünitesi aynı donanıma sahip olup, açılması için gerekli işlemleri başlatmış bulunmaktayız. Gerekli işlemler tamamlandığında bu binada toplamda 32 yataklı Yoğun Bakım Ünitelerimiz olacaktır. Zaten giriş katında bulunan acil servis ünitemizi tam teşekküllü olarak daha önce hizmete açmıştık. Buradaki donanım ve konfor eskisi ile kıyaslanamayacak düzeydedir. Elazığ halkına çok modern bir sağlık tesisi kazandırılmıştır” dedi.


HARPUT ÜÇ BOYUTLU GÖRÜNTÜLENDİ
Elazığ Belediyesi tarafından, dört bin yıllık bir medeniyet beşiği olan tarihi Harput’un tanıtımına katkı sağlamak amacıyla, tarihi mekanlar, insansız hava aracı drone kullanılarak üç boyutlu olarak görüntülendi. 

Elazığ genelinde bulunan taşınmaz kültür varlıklarının tamamıyla ilgili işlem ve uygulamaları yürütmek ve denetlemekten sorumlu olan KUDEB öncülüğünde başlatılan çalışmayla, Harput’un tarihi mekanları ve doğal zenginliği 3 boyutlu olarak insansız hava aracı dron kullanılarak görüntülendi. 

Altı kişilik uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilen çekimlerle, Sarahatun Camii, Ulu Cami, Harput Kalesi, Kale Hamamı, türbeler, çeşmeler, Dabakhane, Buzluk Mağarası başta olmak üzere Harput’un tarihi ve turistik mekanlarının üç boyutlu olarak gezilmesine olanak sağlanacak.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından Belediye web sayfası üzerinden de yayınlanacak görüntülerle, mesafeler kaldırılarak internet kullanıcılarının Harput’un dört bir yanının ziyaret edilmesine olanak sağlanmış olacak. 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom