Elazığ'dan kısa kısa

7 Mart 2016 - Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ'DA PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASINDA STAND AÇILDI
Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, 7-13 Mart Pulmoner Rehabilitasyon (kronik akciğer kanseri) haftası olması nedeniyle stant açtı.  

Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi Pulmoner Rehabilitasyon Uyku Ünitesi'nde açılan standa Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Semih Koçyiğit, Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları katıldı. Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Semih Koçyiğit, "Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen pulmoner rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür. Pulmoner rehabilitasyonun amacı, hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması, hastalığın ilerlemesini önlenme, egzersiz toleransının artırılması, sağlık durumunun iyileştirilmesi, komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi, hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması, sağ kalmada artış sağlamasıdır" dedi.

Stand sonunda Göğüs Hastalıkları Servisi Pulmoner Rehabilitasyon Uyku Ünitesi'nde kalan hastalara broşür dağıtıldı.


VALİ ZORLUOĞLU İMAM HATİP LİSESİNİ ZİYARET ETTİ
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Merkez İmam Hatip Lisesini ziyaret etti.

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, İmam Hatip Lisesine gelişinde Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Okul Müdürü Ekrem Onhan ve okul idarecileri tarafından karşılandı.

Okul Müdürü Ekrem Onhan’dan İmam Hatip Lisesinin tarihi, şu anki durumu ve eğitim öğretim faaliyetleri hakkında bilgi alan Vali Zorluoğlu, okulun tarihçesini içeren fotoğraf albümü ve Din Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından yeniden basımı gerçekleştirilen Karahisari Hattı Kuranı Kerim’i de inceledi.

Okul hakkında bilgi veren Okul Müdürü Ekrem Onhan, 1953- 54 yılından beri eğitim öğretim veren bir okul olarak Vali Zorluoğlu’nun ziyaretlerinin kendilerini memnun ettiğini kaydetti. Okulda halen 1260 öğrenci mevcudunun bulunduğunu bunun 120’sinin pansiyonda yatılı kaldığını belirten Onhan, 200 kişilik yeni pansiyon binasının inşaatının devam ettiğini de sözlerine ekledi. 

Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş ise Vali Zorluoğlu’nun Elazığ’daki eğitim faaliyetleri ile yakın alakasının kendilerini mutlu ettiğini ve çalışmalarında şevk verdiğini ifade ederek, İmam Hatip Lisesinin Elazığ’daki okullar arasında özel bir yeri olduğunu söyledi.

Vali Zorluoğlu : İmam Hatip Lisesi Başarılı İsimler Yetiştirdi

Her ortamda eğitimin önemine değindiklerini ve okullardaki kaliteyi yükseltmek için çaba harcadıklarını vurgulayan Vali Zorluoğlu ise şunları söyledi, “Her zaman eğitime, okulların kalitelerinin artırılmasına önem verdiğimizi, ne kadar öncelik verdiğimizi defalarca ifade ettik. Sabahları okullarımızı ziyaret edip öğrencilerle, eğitimcilerle buluşmak bana ayrı bir heyecan, ayrı bir enerji veriyor. Elazığ İmam Hatip Lisesi sadece ilimizin değil ülkemizin de en eski İmam Hatip Liselerinden biridir. Bu yönüyle de bizim için özel bir öneme haizdir. Okulun resim albümü de gösteriyor ki bu kurum büyük fedakarlıklarla kurulmuş ve bu hale gelmiştir. 

Bugün memleketimizin bir çok yanında ülkemize başarılı hizmetler gerçekleştiren çok sayıda insan bu okuldan yetişmiştir. İnşallah yine memlekete hizmet yolunda çok başarılı isimler yetiştirmeye devam edecektir. 

Okulun çok önemli bir ihtiyacı olmadığını gördük. Okul Müdürümüz yeni pansiyon binasının da 2016- 2017 eğitim öğretim yılına yetişeceğini söylediler. Biz de bu konuyu yakından takip edeceğiz. Çocuklarımızın çok daha kaliteli bir ortamda kalmalarını, konaklamalarını sağlamış olacağız. 

Okulumuzun idarecilerine ve öğrencilerine üstün başarılar temenni ediyorum, YGS sınavında da bu okulun öğrencilerine de tüm öğrencilerimize de başarılar diliyorum. İmam Hatip Liselerinin yeniden 1980’li ve 1990’lı yıllardaki eski ihtişamlı günlerine dönmeleri için çalışacağımızı ifade ediyorum”. 

Vali Zorluoğlu daha sonra İmam Hatip Lisesinin Kütüphanesini gezdi ve Spor Salonunu gezerek spor yapan öğrencilerle sohbet etti. 


FÜ'DE FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) Farabi değişim programı kapsamında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.  

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Bahaeddin Ögel Konferans Salonunda Farabi öğrenci ve öğretim görevlisi değişim programı kapsamında yapılan toplantıya, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Toplantıda FÜ Farabi Koordinatörü Doç. Dr. Özgür Canpolat, başvuru süreci hakkında bilgiler verdi.

Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bu programdan faydalanabileceklerini, hazırlık sınıfında okuyan ve transkripti henüz oluşmamış öğrencilerin ise bu programdan faydalanamayacağını belirten Doç. Dr. Canpolat, Programın öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumları dışında başka bir yükseköğretim kurumunda eğitim, öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlayan bir değişim olduğunu söyledi.

Farabi programına başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin, öncelikle başvurmayı düşündükleri üniversite ile okudukları üniversite arasında protokol olup olmadığına bakmalarını isteyen Doç. Dr. Canpolat, daha sonra ise başvurulacak üniversitede bölümlerinin olup olmadığını ve kaç kişilik kontenjan olduğunu kontrol etmeleri gerektiğinin altını çizdi.


SEBZEHALİ ESNAFIYLA İSTİŞARE TOPLANTISI
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan Sebze Halini ziyaret ederek, Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Resul Kırılmaz ve Dernek Üyeleriyle hal esnafının sorunlarını istişare etti.

Sebze Halinde bulunan Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği’ni ziyaret ederek, burada Dernek Başkanı Resul Kırılmaz ve Dernek  yöneticileriyle görüşen Başkan Alan, Elazığ TSO’nun 6. Meslek Grubunu oluşturan yaş sebze ve meyve komisyoncuları grubundan seçilerek Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini ifa ettiğini söyledi. Başkan alan makamların sorumluluk ve vebal duyguları içerisinde doldurulması gerektiğine işaret ederek “Makam ve mevkilerin geçici Allah rızasının kalıcı olduğuna inanan insanlarız. Bu nedenle ilimizin ve üyelerimizin her türlü sorununu çözme noktasında talep makamı olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya devam ediyoruz. Bugün de sizlerin daveti üzerine sorunlarınızı istişare etmek için buradayız. Esnafımızın sorun ve beklentileri hangi makamı ilgilendiriyor ise biz Oda olarak esnafımızın ve üyemizin sesi olarak bu talep ve beklentileri ilgili tüm mercilere en hızlı şekilde ulaştırmanın gayretindeyiz. Ben bu düşüncelerle Sayın Dernek Başkanımız ve Üyelere tüm hal esnafının sorunlarıyla yakından ilgilendikleri için teşekkür ediyor, bu toplantı da çıkacak sonuçlar doğrultusunda Oda olarak her türlü girişimi başlatacağımızı bilgilerinize arz ediyorum” dedi.  

KIRILMAZ: Hal Esnafı Ekonomik Olarak Zor Günler Geçiriyor

Elazığ Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Resul Kırılmaz da yaptığı açıklamada Sebze Hali Esnafı olarak ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederek, “Sayın Başkanım öncelikle sizleri bugün aramızda görmekten Elazığ TSO Başkanlığı görevine seçilmenizin ardından bir yıl içerisinde iki kez bizlerle bir araya geldiğiniz ve sorunlarımızla ilgilendiğiniz için teşekkür ediyoruz. Sayın Başkanım Hal esnafı ekonomik olarak gerçekten zor günler geçirmektedir. İlimizde çok yaygın hale gelen ve ulusal markaların zincir mağazalarını oluşturan firmalar yaş sebze ve meyvelerini Elazığ halinden değil il dışından getirmektedir. Elazığ piyasasının çok büyük bir kesimine hitap eden bu mağazaların alımlarını dışarıdan yapması Elazığ Halini bitme noktasına getirmiştir. Haldeki esnaf arkadaşlarımız Belediyeye olan mevcut kira ve rüsum aidatlarını dahi ödeyememekte ve zor durumda kalmaktadırlar. Hal esnafı olarak öncelikle Elazığ’a dışarıdan gelen yaş sebze ve meyveyle ilgili çok sıkı bir denetim uygulaması yapılmasını bekliyoruz. Bu düşüncelerle ziyaretiniz ve ilgiliniz için teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz” dedi. 


AK PARTİ ELAZIĞ MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK’TEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI
AK Parti Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak “Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi. 

Öztürk, mesajında şu ifadeler yer verdi: Toplumların istikametini belirleyen, sevginin, fedakarlığın simgesi kadınlarımızın toplumda hak ettiği konuma gelmesive fırsat eşitliğinin sağlanması adına AK Parti hükümetleri döneminde önemli adımlar atılmıştır. Kadınlarımıza yönelik yasal düzenlemelerden, kadın istihdamının artırılmasına yönelik çalışmalara, eğitimden, siyasete kadınlarımızın yolunu açacak adımlar, bir bir hayata geçiriliyor. İnancımız odur ki;toplumumuzun gelişmişlik düzeyine yönelik yapılacak en önemli katkı da kadınlarımızın sosyal, kültürel ve ekonomik hayatta güçlenmeleri yönünde atılan ve atılacak olan adımlardır. Kadınlarımızın toplumun her alanında kazanacağı etkin güç, ülkemizin gücüne güç katacaktır. Kadınlarımızın her alanda daha güçlü olması temennisiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.” 


BAŞKAN YANILMAZ’DAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Toplumumuzun mimarları olarak, geleceğimize yön veren kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Başkan Yanılmaz mesajında şunları kaydetti: “Toplumumuzun temel taşı aile, ailenin merkezi ise kadınlarımızdır. Sağlıklı bireyler ve güçlü bir toplum kadınlarımızın ellerinde şekillenecektir. Bir toplumda kadın ne kadar güçlü olursa, o toplum bir o kadar güçlü olacaktır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kadınlarımızın sorunlarına dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak adına önemsiyoruz. Zira biz her çalışmamızda kadınlarımızı önceliyor, bu noktada atılması gereken adımları kendimize görev kabul ediyoruz. Elazığ Belediyesi olarak, kadınlarımızın donanımlarına katkı sağlamak adına Anne Üniversitesi’ni Ankara, İzmir, İstanbul ve Gaziantep'ten sonra ilimizde açtık. Elazığlı hanımlar ürettikleri birbirinden değerli ve özel el emeği göz nuru ürünlerini, Harput’ta bulunan El Emeği Göz Nuru Çarşısı’nda satarak, aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Yine EBEGEM bünyesinde 25 kadın girişimci adayına yönelik KOSGEB Onaylı Girişimcilik Eğitimi başlattık. Açtığımız Ahşap Oymacılığı ve Boyama kursunda bir yandan kadınlarımızın sanatsal bir faaliyetle gelişimlerine katkı sağlarken, bir yandan da iş sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerlemelerine olanak sağlıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kadınlarımızın daha güçlü ve etkin bir şekilde toplumda hak ettiği konuma gelebilmesi adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kültürümüzde ve inancımızda her zaman özel bir konuma sahip olan, toplumumuzun mimarları olarak, geleceğimize yön veren kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”


PROF.DR.YASEMİN AÇIK: 
“KADINLARIN EKONOMİK OLARAK GÜÇLENMESİ BÖLGESEL KALKINMANIN VE TOPLUMSAL BARIŞIN ANAHTARIDIR”

Elazığ İş Kadınları Derneği ve TÜRKONFED Kadın Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Yasemin Açık, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak tüm kadınların dünya kadınlar gününü kutladı. 

Elazığ İş Kadınları Derneği (ELİKAD) ve TÜRKONFED Kadın Komisyonu Başkanı Prof. Dr.Yasemin Açık mesajında, kadının toplumsal statüsünün iyileştirilmesi ve toplumun her alanına etkin ve yetkin bir şekilde katılabilmesi için kadınların ekonomik olarak güçlenmesi gerektiğini vurgulayarak; “Sürdürülebilir kalkınmanın ve toplumsal barışın sağlanabilmesi için, toplumun yarısını oluşturan kadınların ekonomik olarak güçlenmesi ve yaşamın her alanında hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan eşit bir şekilde yer alması gerekmektedir.Ancak; kadına yönelik  şiddet, kadınların okullaşma ve mesleki eğitim oranının düşüklüğü, kadın istihdamının yetersizliği,  iş dünyası ile yetki ve karar alma  aşamasındaki mesleklerde kadınların yeterince yer almaması gibi önemli sorunlar, kadının ekonomik olarak güçlenmesinin önündeki en önemli engellerin bazılarıdır” dedi. 

Ülkemizde kadınların istihdam oranı ile  kadın girişimci oranının oldukça düşük olduğunu belirten Prof.Dr.Yasemin Açık, “2014 yılı verilerine göre ülkemizde, 15 yaş ve üzeri nüfusta istihdam oranı %46 olup, bu oran erkeklerde %65, kadınlarda %27'dir. Aynı yıl için, AB’ye üye ülkelerde erkek istihdam oranı ortalaması %69, kadın istihdam oranı ortalaması ise %59'dır. En yüksek kadın istihdamı %72.5 ile İsveç'tedir. Ülkemizde çalışan kadınların %56’sı ücretli veya yevmiyeli çalışırken,  %31’i ücretsiz aile işçisi olarak çalışmaktadır.  İş dünyasında kendi hesabına ya da iş veren olarak çalışan kadın oranı %11.9’dur. İş dünyasında yer alan bu kadınların %10.7’si kendi hesabına çalışırken, işveren konumunda olan kadın oranı sadece %1.2’dir. Yine; ülkemizde kadın girişimci oranı da oldukça düşüktür. Bu nedenle; kadının niteliksel gelişiminin artması ve işgücü piyasasına girişini sağlayacak gerekli mekanizmaların oluşmasına ihtiyaç vardır. Bu mekanizmaların oluşturulmasında ve kadının ekonomik olarak güçlenmesinde; tüm sektörlerin ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliği içerisinde ve ekip anlayışı ile emek vermelerinin ve kadın konusunda farkındalık ve savunuculuk oluşturulması için mücadele etmelerinin önemi büyüktür. Kadınların ekonomik olarak güçlenmesi;yerel kalkınmanın sağlanması ve bölgeler arası gelişmişlik farkının azaltılmasında çarpan etki oluşturacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Anadolu kadının yüreğindeki vatan ve millet sevgisi ile tarihin her döneminde ülkemizin gelişip, güçlenmesi için her türlü gayreti ve çabayı gösterdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Yasemin Açık, “Ülkemizdeki temel problemlerden biri bölgeler arasındaki gelişmişlik farkıdır. Ülkemizde sürdürülebilir bir kalkınmanın sağlanması ve bölgeler arasındaki gelişmişlik farkının ortadan kaldırılması için kadınların işgücüne katılım oranı yükselmeli, kadın girişimci sayısı artmalı, kısaca kadınların ekonomik ve sosyal yaşama daha fazla katılımlarını sağlayıcı mekanizmalar oluşturulmalıdır. Bu anlamda, özellikle kadın girişimciliğine yönelik düzenlemeleri yeniden revize edilerek, hayata geçirilmesi sağlanmalıdır. Ekonomik yaşama katılımda hep ihmal edilen kadınların yetenek, beceri ve katma değerinin bölgesel kalkınma sürecine dâhil edilmesi adeta bir zorunluluktur. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların kalkınma sürecine daha fazla katılımlarını sağlayacak düzenlemelerin yapılması, teşvik edici mekanizmaların oluşturulması, ülkeye katkılarının da daha fazla olmasını sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.

Elazığ İş Kadınları Derneği ve TÜRKONFED Kadın Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yasemin AÇIK mesajında son olarak, “kadınların ekonomik olarak güçlendiği, yaşamın tüm alanlarında etkin ve yetkin bir şekilde yer aldığı, yetki ve karar mekanizmalarında daha fazla söz sahibi olduğu, ülkemize ve milletimize daha fazla hizmet etme imkânı bulduğu günler dileğiyle,  tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü`nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.


ALAN: 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLUYORUM
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris ALAN, Elazığ TSO olarak hedeflerinin, Elazığ’daki kadın girişimci sayısını artırarak, kadınların iş dünyasında daha fazla yer almalarını, sağlamak olduğunu söyledi.

Başkan ALAN mesajında, “Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma yolunda verdiği mücadelenin temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde başlamıştır. 

Anacak; Milletimizin tarih sahnesine çıktığı günden bugüne kadar, Türk kadını her dönemde etkin rol oynamış ve tarih yazmıştır.  Türk ve İslam tarihi bu anlamda kadın kahramanlarımızın başarı ve fedakârlık öyküleri ile doludur.  

Modern yaşamda  kadının yerinin ve kimliğinin hak ettiği yerde olmasına yönelik çalışmalar Cumhuriyetimizin ilanı ile başlamış ve Türk kadını, yaşamın her alanında kendisini göstermeye başlamıştır. Ancak, modern dünya ile kıyasladığımızda Ülkemizde kadınların işgücüne ve üretime yeterince katılamadıkları görülmekte ve bu alanda dünyadaki yerimiz oldukça kötü durumdadır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, KOSGEB ile yapmış olduğumuz protokollerle Girişimcilik eğitimleri vererek KOSGEB desteklerinden istifade edip kendi işlerini kurmaları için bayanlara özel bir kontenjan uygulaması yapmakta ve her dönem eğitimlerimizin yüzde 50’sini bayanlar oluşturmaktadır. 
Annelik gibi kutsal bir görevin yanı sıra, iş yaşamına da katılarak aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunan kadın girişimcilerin sayısının ilimizde artması için bu çalışmalarımız devam edecektir.

Bu düşüncelerle; Ülkemiz ve dünya kadınlarının ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar; sağlık, mutluluk ve esenlik dileklerimle, saygılar sunarım” dedi. 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom