Türkiye'de ilk defa Elazığ'da yapılıyor

Türkiye’nin ilk “Doku Kültürü Laboratuvarı ve Serası” Elazığ’da Fırat Üniversitesi kampüsü içerisinde yapılıyor.  

Türkiye'de ilk defa Elazığ'da yapılıyor Güncel

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Tür Koruma Eylem Planları Uygulaması Projesi kapsamında nesli tehlikede olan Flora türlerinin yetiştirilmesi amacıyla “Doku Kültürü Laboratuvarı ve Sera” alanı yapılması için çalışma başlatılmıştı. Geçtiğimiz aylarda Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında, projenin hayata geçirilmesi için üniversitenin merkez kampus alanında yapılması yönünde protokol imzalanmıştı.

2015 yılının son günlerinde ihalesi yapılan ve Türkiye’de ilk olma özelliği bulunan Doku Kültürü Laboratuvarı ve Serası’nın inşaatında çalışmalar başladı. Yapımına başlanılan inşaatın 2016 yılı bitmeden tamamlanarak hizmete girmesi hedefleniyor.

Doğa ve Milli Parklar Elazığ Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Yapılan merkezde ülkemizdeki endemik türler ve nesli tehlike altında olan bitkilerin devamlılığı ve çoğaltılması planlanmaktadır. Ayrıca biyolojik çeşitliliğimizin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına önemli katkılar sunması hedeflenmektedir” denildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom