Elazığ'dan kısa kısa

9 Mart 2016 - Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

VALİ ZORLUOĞLU MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNİ ZİYARET ETTİ
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Elazığ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.

Vali Zorluoğlu Elazığ Mesleki ve Teknik Anadolu gelişinde Vali Yardımcısı Haluk Çakmak, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Okul Müdürü Yavuz Yeşilkaya ve okul idarecileri tarafından karşılandı.

Okulun 11. Sınıf öğrencisi olan Engelli Öğrenci Yunus Bayülgen’in elinden çiçek alan Vali Zorluoğlu engelli öğrenci ile yakından ilgilenerek sorunu olup olmadığını sordu. 

Ziyarette önce Okul Müdürü Yavuz Yeşilkaya okulun tarihi, şu anki durumu ve eğitim öğretim faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Okulun Elazığ’ın eski okullarından biri olduğunu kaydeden Yeşilkaya, 1945-1946 eğitim öğretim yılında faaliyetine başladığını, 1969 yılında ek binaların yapıldığını söyledi. Okulun atölyelerinde üretilen masa ve diğer ekipmanların Elazığ’daki okulların ihtiyacını karşıladığını kaydeden Yeşilkaya, 1250 öğrencileri bulunduğunu, yeni bir atölye binasına ihtiyaç duyduklarını da sözlerine ekledi. 

Vali Zorluoğlu : Elazığ’ın En Köklü Okullarından Birindeyiz

Elazığ’ın eğitim alanındaki köklü kurumlarından birini ziyaret ettiklerini ifade eden Vali Zorluoğlu ise şunları söyledi, “Elazığ’da önceden “sanat okulu” olarak bilinen Elazığ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret ediyoruz. Elazığ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elazığ’ın en köklü eğitim kurumlarından bir tanesidir.70 yıldır eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Memleketimizin birçok yerinde önemli görevler üstlenen çok sayıda insan bu okuldan mezun olmuştur. 

Bugün ziyaretimizde okulun durumu ve ihtiyaçları konusunda okul idarecilerimizden bilgi aldık. Okul idarecileri yeni bir atölye ihtiyacı olduğunu belirttiler. O konuyu da inceleyeceğiz. Okuldan mezun olan öğrencilerimiz sanayide ara eleman ihtiyacını karşılamaktadır”. 

Vali Zorluoğlu : Elazığ’ın YGS ve LYS Sıralaması Üst Sıralarda

13 Mart Pazar günü yapılacak olan YGS sınavına da değinen Vali Zorluoğlu, sınava öğrencilerin sorunsuz bir şekilde girmeleri için gerekli olan bütün tedbirlerin alındığını söyledi. Vatandaşlara da seslenen ve yapılacak sınav esnasında sürücülerin korna çalmaması ve gürültü konusunda dikkatli olması çağrısında bulunan Vali Zorluoğlu, bazı basın organlarında yer alan YGS ve LYS sınavında Elazığ’ın yer aldığı sıralama ile ilgili olumsuz haberlere de tepki gösterdi.

Vali Zorluoğlu şunları söyledi, “YGS ve LYS sınavında Elazığ Türkiye ortalamasının üzerindedir. Bu konuda yapılan olumsuz yorumları anlayabilmiş değilim. Bizim bütün açıklamamalarımıza rağmen birileri ısrarla aksini iddia etmektedirler. Bu konuda elinde belge ve bilgi olan herkesle konuyu tartışmaya hazırız. Elazığ YGS ve LYS’de ortalamaların üzerindedir. Eğitim alanındaki planlamalarımız, yatırımlarımız ve gayretlerimiz devam etmektedir. Yapılacak YGS ve LYS sınavında da Elazığ’ın yine ülke ortalamalarının üzerinde olacağına inanıyorum. Bu vesileyle sınava girecek bütün öğrencilerimize bir kez daha başarılar diliyorum. Allah bütün öğrencilerimizin emeğini boşa çıkamasın”. 
Vali Zorluoğlu daha sonra okul öğretmenleri tarafından hafta sonu etkinliği kapsamında öğrencilere öğretilen bakır işlemeciliği atölyesini, bilişim teknolojileri sınıflarını, ahşap teknoloji atölyelerini gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı, yeni atölye kurulması planlanan alanı inceledi. 


BAŞKAN YANILMAZ, AK PARTİ KADIN KOLLARI YÖNETİM KURULUNU AĞIRLADI
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, eşi Nebahat Yanılmaz ile birlikte, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde AK Parti Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Kültür Park Mamurat’ül Aziz Salonu’nda gerçekleşen buluşmaya, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Gülersem Çopur, AK Parti bayan Belediye Meclis Üyelerinin yanı sıra çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara’dan gelen Yeni Mahalle Kadınlar Eğitim ve Dayanışma Derneği (YEKAD) Başkanı Nazan Aytop ve YEKAD Başkan Yardımcısı Sevil Aksoy Altıparmak katıldı.

Programda bir konuşma yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, “Kadınlarımızın daha hür, daha huzurlu ve işkenceden uzak olduğu bir dünya diliyorum. Biz kadınlarımız denilince, inancımızın ve medeniyetimizin kadına verdiği değeri anlamamız gerekir. Çünkü kainatta bizim medeniyetimizin kadına verdiği değeri, hiçbir medeniyet ve hiçbir inanç vermemiştir. ‘Cennet annelerin ayaklarının altındadır’ inancına sahip tek medeniyet, bizim medeniyetimizdir. Böyle bir medeniyet bünyesinde kadın ve anne olmak çok önemlidir” diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze ise yaptığı konuşmada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, gelecek nesilleri yetiştiren annelerin her açıdan daha donanımlı ve duyarlı olması gerektiğine dikkat çekti. Gürgöze, “Bugün İslam coğrafyasında yaşanan acı ve zulümlerin son bulması için hepimize daha fazla görev düşüyor” dedi.

AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Gülersem Çopur da, böylesi anlamlı günde bir arada bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, “Belediye Başkanımıza böylesi özel bir organizasyonda bizi buluşturduğu için teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak söz alan YEKAD Başkanı Nazan Aytop ise organizasyonda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, kadının dünyada barışın ve güzelliğin temsilcisi, yarınların teminatı olduğunu kaydetti. 

Program, günün anısına hatıra fotoğrafı çekinilmesinin ardından sona erdi.


GALERİCİLER SİTESİ İÇİN BAŞKAN YANILMAZ’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ Belediyesi tarafından kısa sürede yapımı tamamlanarak hizmete açılan Galericiler Sitesini ziyaret ederek, Site Başkanı Ercan Yılmaz ve Galerici esnafla bir araya geldi. Başkan Alan burada yaptığı değerlendirmede,

Belediye Başkanı Yanılmaz’a Elazığ ekonomisine yaptığı bu önemli katkı nedeniyle teşekkür etti.

ELAZIĞ’IN ÖNEMLİ BİR EKSİKLİĞİ GİDERİLDİ
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan Galericiler Sitesinde Oda üyesi esnaflarla bir araya gelerek sitenin sorunları, iş hacmi ve beklentiler konusunda istişarelerde bulundu. Site Başkanlığını yapan Ercan Yılmaz, Elazığ Belediye Başkanı Yanılmaz’a destekleri ve katkıları için teşekkür ederek, site esnafının öncelikli beklentileri hakkında Başkan Alan’a bilgiler verdi. Yılmaz konuşmasında, “Sayın Başkanım Galericiler Sitesini ziyaret ederek buradaki esnaflarla bir araya geldiğiniz için öncelikle teşekkür ediyoruz. Sitemiz yavaş yavaş eksikliklerini gidererek ilimize yakışır şekilde hizmet verecektir. Ben bizlere çok büyük destek veren Sayın Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz beye buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Sayın Başkanım, sitenin en önemli iki sorunu ulaşım ile açık alandaki araçların kar, yağmur, dolu ve güneşten korunması için sundurmaların yapılmasıdır. Sayın Belediye Başkanımız bu konuları yakından biliyor. Hava şartları da düzelmeye başladı. İnşallah sitemizin bu iki önemli sorunu ortadan kalkınca daha iyi hizmet verir bir noktaya geleceğiz” dedi.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’da, Elazığ’ın çok uzun yıllardan beri gündeminde olan Galericiler Sitesinin yapılması ve hizmete açılmasının Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a nasip olduğuna işaret ederek, “Sayın Belediye Başkanımıza ben de Elazığ’a böylesine prestij bir iş alanı kazandırdıkları ve sektörel gelişmeye öncülük ettikleri için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Galericiler Sitesi elbette yeni bir bölge. Eksiklikleri mutlaka olacaktır. Ancak bu eksiklikler zaman içerisinde çözülebilecek ve temel olarak zaten olması gereken beklentileri oluşturuyor. Siteye şu an iki saatte bir ulaşım olduğunu öğrendim. Bunun bir en az bir saate indirilmesi gerekiyor. Ayrıca ivedi olarak yan yolların da açılması lazım. Sitenin çok acil olarak bir yönetim ofisine de ihtiyacı var. Gelen protokol üyelerini ağırlayabilecek, toplantı ve bilgilendirmelerin yapılabileceği bir mekana ihtiyaç var. Ayrıca şehir merkezindeki ana arterlere ve ilimizin giriş çıkışlarına sitenin yerini gösteren tabelalar ve yönlendirme eksiklikleri de mevcut. Bölgede bir PTT şubesi ile banka irtibat noktası da önemli bir ihtiyaç gibi duruyor. Belediyemiz ilimizin çok prestij bir bölgesinde güzel bir mimari çalışmayla örnek bir bölge buraya oluşturmuş. Bu nedenle İlin vitrini diyebileceğimiz bu alanın peyzaj çalışmalarının ve ziyaretçilerin ibadet, kafeterya gibi hizmetini karşılayabilecek mekan ihtiyacının da kısa sürede giderilmesi gerekiyor. Elazığ Galericiler Sitesi’nin internet üzerinden yaptığı satışlarla ilimize Türkiye’nin her köşesinden gelen müşteriler olduğunu biliyoruz. Bu nedenle burası sadece araç alım satımı yapılan bir mekan değil, aynı zamanda ilin gönüllü kültür elçiliğini de yapıyor. Elazığ’a her gelen müşteri buradaki galeri sahipleri tarafından Harput başta olmak üzere ilimizi gezdirerek tanıtıyor ve yemek, musiki, inanç turizmi başta olmak üzere gönüllü bir hizmeti de ifa ediyorlar. Otellerimiz, lokantalarımız, yöresel ürün satışı yapan işletmelerimiz kısaca çok geniş bir esnaf kitlesi Galericiler Sitesi sayesinde ticaretine katkı sağlıyor. Ben bu vesile ile Sayın Başkanımız Yanılmaz’ın ilimiz için çok önemli bir değer olacak olan Mobilyacılar sitesini de Galericiler Sitesi gibi ivedi bir şekilde Elazığ’a kazandıracağına inanıyorum. Bu tür ticaret alanları ilin modern kimliğine de çok önemli bir değer katıyor. Ben şahsen bugün Elazığ’da böylesine bir mekanda bulunduğum için gurur duydum. Sayın Başkanımız Mücahit Yanılmaz’a iş dünyası adına şükranlarımı arz ediyorum” dedi. 


KADIN SAZ VE SES SANATÇILARI KONSER VERDİ  
Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, saz ve ses sanatçılarından oluşan “Gülmisal Bayanlar Topluluğu”  8 Mart Kadınlar Günü kapsamında konser verdi.  

Elazığ Devlet Korosu Salonu’nda düzenlenen konsere çok sayıda davetli katıldı. Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun periyodik konserlerine devam ettiğini belirten Koro Müdürü Olcay Bürhan, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Elazığ Devlet Korosu olarak bir konser düzenledik. Konserimizi, Elazığ Devlet Koromuzun bayan ses ve saz sanatçılarının oluşturduğu Gülmisal Bayanlar Topluluğu 12 eserden oluşan bir konser verdi. Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu olarak bizlerde gerek aile yapımızın gerekte toplum yapımızın mihenk taşları olan kadınlarımızın, kadınlar gününü kutluyoruz" dedi.


ELAZIĞ BELEDİYESİ’NDEN ULUSAL ÇEVRE VE SU YÖNETİMİ PANELİ
Elazığ Belediyesi tarafından 17 Mart 2016’da Ulusal Çevre Ve Su Yönetimi Paneli düzenlenecek. Su ürünleri potansiyeli, yüzey su kaynakları, su yönetimi ve sürdürülebilir su kullanımı konularının ele alınacağı panelde, su potansiyeli ve su kullanımına ilişkin toplumda farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. 

Alanında uzman konuşmacıların katılacağı panel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Elazığ Valiliği ve Fırat Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek. 

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın oturum başkanlığını yapacağı panel, dört oturum şeklinde düzenlenecek. Programın ikinci gününde ise tüm panelistlerin katılımıyla Harput ve Keban’ı kapsayan teknik ve kültürel içerikli bir gezi programı gerçekleştirilecek. 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom