Elazığ'dan kısa kısa

12 Mart 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ASKER ÇOCUKLARI İÇİN MORAL ETKİNLİĞİ 
Elazığ'dan Nusaybin'e giden askerlerin çocukları düzenlenen programla eğlendi.  

Elazığ İl Jandarma Komutanı Albay İlker Temel'in eşi Nejla Temel ile asker eşleri ve özel bir anaokulu tarafından Elazığ 8. Kolordu Komutanlığı emrinde görevli olan ve Nusaybin'e göreve giden asker ailelerine moral etkinliği düzenledi. Bir otelin toplantı salonunda gerçekleşen programa, İl Jandarma Komutanı İlker Temel'in eşi Nejla Temel ve asker aileleri katıldı. Bu etkinliği terörle mücadelede görev yapan askerlerin çocuklarına düzenlemiş olduklarına belirten Nejla Temel, “Etkinlik, görevde olan askerlerin çocuklarına ve eşlerine moral amacıyla yapıldı" dedi.

Anaokulu öğretmeni ve asker eşi Ayşenur Şahin, "Diyarbakır Sur'da görevli olup oradan da Nusaybin'e geçen terörle mücadele personellerimizin çocukları adına düzenledik. Onlara moral anlamında katkıda ve yanlarında olmak için" ifadelerini kullandı.
Program, asker ailelerin pasta kesmesiyle son buldu.


KOVANCILAR’DA VERGİ REKORTMENLERİNE PLAKET VERİLDİ
Elazığ’da Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında Defterdar Erdoğan Yıldıraner, Kovancılar ilçesi vergi rekortmenleri ile birlikte Kaymakam Hasan Gündoğdu’yu ziyaret etti.  

Elazığ Defterdarı Erdoğan Yıldıraner, kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşmasını gönüllü olarak vergi ödeme alışkanlığının kazanılması amacıyla her yıl şubat ayının son haftasını Vergi Haftası olarak kutlanıldığı söyledi. 27’ncisi kutlanan Vergi Haftası kapsamında ilçe vergi rekortmenlerinden ilk 3’e giren işletme sahiplerine ilçe protokolü tarafından plaket verildi.


ELAZIĞ’DAKİ SURİYELİLERE GIDA YARDIMI
Elazığlı işadamı Recep Alyamaç, Suriyeli 200 aileye gıda yardımı yaptı. 

Elazığlı işadamı Recep Alyamaç tarafından Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Elazığ’ın Hicret ve Aksaray mahallelerine yerleşen Suriyeli 200 aileye gıda yardımı yapıldı. Hicret Mahallesi Sosyal Tesisleri’ne gelerek yardımları alan Suriyeliler, Alyamaç’a teşekkür etti. Alyamaç, “Biz bu muhacir gelen kardeşlerimizle hem komşuyuz hem akrabayız. Türk milleti dünde bugünde yarında kendisine gelip irtica eden ve yardım isteyen herkese yardımcı olmuştur. Bizde bu amaçla buradayız. İnşallah bu yardımlarımız memleketimizin birliğine, dirliğine hayırlar ve huzur getirir” dedi.

Diğer işadamlarının da yardım elini uzatmasını isteyen Hicret Mahallesi Muhtarı Murat Gülbasan, “Bugün Hicret Mahallesi ve Aksaray bölgesinde yaşayan Suriyelilere iş adamımız yardım etti. Ben bu duyarlı davranışlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Diğer işadamları da inşallah yardımcı olur. Çünkü Aksaray ve Hicret Mahallesi'nde  oturan 2 bin 500’e yakın Suriyeli ve Iraklı mülteciler var. Bunlara yardımcı olunmasını istiyorum” diye konuştu.


ELAZIĞ’DA DEZAVANTAJLI ÇOCUKLARI TOPLUMA KAZANDIRMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
İnsanı Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Elazığ Şubesi, “Dezavantajlı Çocukları Topluma Kazandırma Etkinliği” kapsamında yetim çocuklarla bir araya geldi.  

İHH Elazığ Şubesi dezavantajlı olan yetim çocukları topluma kazandırmak etkinlik düzenledi. Bir otelde yapılan etkinliğe, AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, İstanbul Milletvekili Dr. Ravza Kavakçı Kan, Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Gıyasettin Arslan, İHH Elazığ Şube Başkanı Erdal Altunbaş, İHH Elazığ Yetim Birimi Elazığ Şube Başkanı Ümmügülsüm Sönmez ve çocuklar katıldı.

Çocuğun anne ile baba üzerinde ve anne ile babanın da çocuk üzerinde hakkı olduğu gibi yetimlerin de tüm toplumun kesimleri üzerinde hakkının olduğunu belirten Elazığ Milletvekili Bulut, “Onlar bizim ortak evlatlarımız. Rabbim o kadar çok önemsiyor ki Kuran’ı Kerim de sadece onlarla alakalı 23 tane ayet var. Rabbimin bu kadar önemsediği bir kesimi bizimde baş tacı yapmamızdan daha normal bir şey olamaz” dedi.

İHH’ın çalışmalarının çok kıymetli ve güzel olduğu vurgulayan İstanbul Milletvekili Kavakçı Kan ise, “İHH  bizim gönüldaşı olduğumuz için kıymetli.  Onlar geçe gündüz demeden çalışmasalar bu evlatlarımızın yada dünyadaki bütün yardım eli uzatılması gereken üzerimize farz olan kimselerin vebali hepimizin boynuna olacak. Onun için İHH’yı seviyorum. Yetimlerimizi özellikle seviyorum. Çünkü sizler çalışmasanız bizler evimizde rahat rahat oturamayız. Yada başka meşkuliyetlerimizle uğraşamayız. Bugün bu güzel sabahta tarihimizin, kültürümüzün, medeniyetimizin beşiği olan Elazığ’da bizim için çok kıymetli olan resullullah efendimizin emanetleri olan güzel yavrularımıza burada gülen yüzler çizerek onları neşelendirmeye katkınız bulunduğu için bizleri de bu sevaba şahit olmaya dahil ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından çocuklar hep beraber pasta keserek, palyaçolarla eğlendi.


BAŞKAN YANILMAZ: “SİVRİCEMİZİ HAK ETTİĞİ DEĞERE KAVUŞTURMALIYIZ”
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Sivriceliler Derneği’ni ziyaret ederek, Sivrice’nin bir turizm merkezi olması yönünde adımların atılması gerektiğini kaydetti. 

Ziyarette konuşan Sivriceliler Derneği Başkanı Ali Koç, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “Her zaman vurguladığınız ’Bu şehri birlikte yönetiyoruz’ ifadeniz, sivil toplum kuruluşlarına verdiğiniz değerin göstergesidir” dedi.

Sivrice’nin tabii özellikleri açısında çok istisnai bir yere sahip olduğunu belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Sivrice ilçemiz çok önemli bir değerdir. Bu değeri tanıtırsak, piyasaya arz edersek bir anlam ifade edecektir. Olduğu yerde durdukça bir anlam ifade etmez. Sivricemiz önemli bir değerdir, ama maalesef hak ettiği gerçek değerine kavuşmamıştır” dedi.

Elazığ Kalkınma Kurultayı’nda turizmin öncelikli üç sektörden biri olarak kabul edildiğini hatırlatan Başkan Yanılmaz, “Sivrice’yi turizm açısından atılacak adımların başına oturtarak, değerlerini hem pazarlamak, hem de görselliğini artırmamız gerekir. Elazığ’ın en önemli zenginliklerinden sayılan Sivrice gölümüz, Hazarbaba kayak merkezimize hep birlikte sahip çıkacağız” diye konuştu. 

Sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde yapılacak çalıştayların önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Yanılmaz, “Yapılacak çalışmalarla Sivricemizde göl turizmiyle, dağ turizmini birleştirebiliriz. Yaz ve kış turizmi ile 12 ay süresince Sivrice’de turizmi canlı tutabiliriz. Bu yönde birçok çalışmayı hep birlikte gerçekleştireceğiz. Sivrice bizim çalışma alanımız içinde olmasa dahi, gönlümüzde önemli bir yere sahiptir” şeklinde konuştu. 


ELAZIĞ'DA TARIM VE İNSAN KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI
Türkiye genelinde 2015 yılı içerisinde çekilen fotoğraflardan oluşan “Tarım ve İnsan” konulu sergi Elazığ'da açıldı.  

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın koordinesinde düzenlenen fotoğraf yarışmasından seçilen fotoğrafların yer aldığı “Tarım ve İnsan” konulu fotoğraf sergisi Elazığ'da bir alışveriş merkezinde açıldı. Açılışa, Vali Yardımcısı Haluk Çakmak, Belediye Başkan Yardımcısı Masar Ayas, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Gürbüz ve davetliler katıldı.

Fotoğraf yarışmasının 2009 yılından beri devam ettiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Gürbüz, "Fotoğraf sergisinin temel amacı tarımın ve toprağın önemi konusunda duyarlılığın geliştirilmesidir. Tarımsal gelişmeler ile tarım, doğa, çevre ve insan ilişkilerinin estetik ve öznel bakış açılarıyla belgesel olarak arşivde yerini alabilmesi için düzenlenen bir fotoğraf yarışmasıydı. Türkiye'nin bütün illerinde çekilen fotoğraflar komisyon tarafından değerlendirme yapılıyor. Bu senede 2015 yılı içerisinde değerlendirilen fotoğrafların sergisini yapmaktayız. Toplamda 401 kişi bin 827 eserle bu yarışmaya katıldı. Bu eserlerden 739 eser değerlendirmeye alınıp 17 eser ödül ve 156 eser ise sergileme ve albüm çalışması için seçilmiştir" dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom