Iraklı çocuk baltayla oynarken...

Elazığ’da yaşayan 10 yaşındaki Iraklı Haidar Obait’in baltayla oynarken kopan parmağı mikro cerrahi yöntemle 4 saatte dikildi.

Iraklı çocuk baltayla oynarken... Sağlık

Edinilen bilgilere göre, Elazığ’da yaşayan 10 yaşındaki Iraklı Haidar Obait, önceki gün evlerinin önünde oynadığı baltayı kazara eline vurması bir parmağı koptu. Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine kaldırılan Obait, ameliyata alındı. Plastik Cerrahi ve Rekonstrüksiyon Uzmanı Op. Dr. Onur Gökdemir ve uzman ekip tarafından ameliyata alınan küçük çocuğun parmağı 4 saatte mikroskop altında mikro cerrahi yöntemle dikildi.

Hastanın acile başvurduğunda sol elinin 3. parmağının koptuğunu belirten Op. Dr. Gökdemir, “Hastayı acil olarak ameliyata aldık. Parmağının iki atar damarı var. Her ikisini de mikro cerrahi yöntemle onardık. Diğer iskeleti oluşturan tendronlarını, eklem kapsülü ile kemik yapısını onardık. Ameliyat sonrasında hastanın kan dolaşımında olduğunu gördük. Mikro cerrahi ile bu tür vakaları rahatlıkla yapabiliyoruz” dedi.

Hastanın durumunun iyi olduğunu ve parmağında kan dolaşımının olduğunu da kaydeden Dr. Gökdemir, küçük çoğu birkaç gün içinde taburcu edeceklerini kaydetti. Kopan uzuvlarla ilgili uyarıda da bulunan Dr.Gökdemir, “Parmak veya kol değil, kopan bütün uzuvlarda soğuk uygulama çok önemli. Çünkü dokular hemen ölmeye başlarlar. Soğuk uygulama metabolizmayı ve doku ölümünü yavaşlatır. Eğer hasta sağlık tesislerine çok uzaksa, hastanın kopan uzuvu ıslak bir beze sarılıp, poşete geçirip soğuk bir uygulamayla, buzla temas etmeden taşınması gerekir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom