Elazığ'dan kısa kısa

16 Mart 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞLI MUHTARLAR CUMHURBAŞKANI İLE BULUŞMAK ÜZERE ANKARA’DA
Elazığ Belediyesi birlikte yönetim ilkesi doğrultusunda muhtarlara yönelik desteklerini sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın periyodik olarak gerçekleştirdiği Muhtarlar Toplantısına katılacak olan mahalle ve köy muhtarları, Elazığ Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüsle Ankara’ya gittiler. 

Ankara’ya hareketlerinden önce bir açıklama yapan Elazığ Muhtarlar Derneği Başkanı Ayhan Atlan, Ankara Kızılay’da yaşanan terör saldırısına tepkisini dile getirerek, “Bu hain saldırıda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara verdiği önemden büyük mutluluk duyduklarını da ifade eden Ayhan Atlan, “Birlik ve beraberlik içinde çalışmaya büyük önem veren ve bizlere her zaman destek sağlayan Sayın Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz’a da tüm arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.


AK PARTİLİ SERDAR, İLÇELERİ ZİYARET ETTİ
AK Parti Elazığ Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi Ömer Serdar, Kovancılar ile Palu ilçelerini ziyaret etti.  

Palu ilçesinde Kaymakam Mehmet Öztürk ile Belediye Başkanı Mehmet Sait Dağoğlu’nu ziyaret eden Milletvekili Ömer Serdar, AK Parti ilçe teşkilatı ve esnaflarla bir araya geldi. İlçe hakkında bilgiler alan Serdar, esnafları da dinledi. Daha sonra Kovancılar ilçesine giden Serdar, burada da Kaymakam Hasan Gündoğdu ve Belediye Başkanı Havcı Akpınar ile bir araya geldi. Kaymakamlık tarafından yürütülen bakır işleme ve ahşap kutu yapma kursuna katılan kadınlarla da görüşen Serdar, kadınların el emeği göz nuru ortaya çıkardıkları bakır sanatlarını inceledi. Kadınların yaptıkları bakır sanatlarının çok beğendiğini ifade eden Milletvekili Serdar, bu konuda onlara destek olacağını söyledi. 

AK Parti Kovancılar İlçe Teşkilatı’na da giden Serdar, partililerle sohbet etti. Ardından muhtarlar ve esnaflarla bir araya gelen Serdar, onların sıkıntılarını ve yapılabilecekler konusunda görüşmeler yaptı. Son olarak ilçe kütüphanesinde gençlerle bir araya gelen Serdar, onların merak ettiği konulara cevap verdi. 


KOVANCILARLI KADINLAR, EV EKONOMİSİNE BAKIR İŞLEYEREK DESTEK OLUYOR
Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde, Kaymakamlık tarafından İş-Kur destekli açılan “Bakır İşleme ve Ahşap Kutu Yapma” kursuna katılan kadınlar, ürettikleri ürünlerle aile ekonomilerine destek sağlıyor.  

Kovancılar ilçesinde yaklaşık 1 yıl önce başlatılan “Bakır İşleme ve Ahşap Kutu Yapma” kursunda 50 kadın kurulan modern atölyelerde üretim yapıyor. Unutulmaya yüz tutan meslekleri öğrenmekten mutlu olduklarını belirten kadınlar, kendi ürettikleri ürünler sayesinde gelir elde edecek olmalarının da gurur verici olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl ilçeye atandığında ilçede müthiş bir potansiyel gördüğünü ifade eden Kaymakam Hasan Gündoğdu, “İlçemizde Bakır İşlemeciliği ve Ahşap Kutu Yapma kursunu başlattık. Özellikle işsiz kadınlarımıza, yeni istihdam alanları açmak ve sanat öğrenmeleri için bu sanatla buluşturduk” dedi.

“KADINLARIMIZIN ÖZ GÜVENLERİ ARTIYOR”
Başlattıkları projede sayesinde 25’i bakır 25’i de ahşap atölyesinde olmak üzere 50 kadının çalıştığını belirten Gündoğdu, “İş-Kur desteği ile atölyelerimizi kurduk. Çok modern atölyelerimizde kadınlarımız şuan bakır işleyip, ahşap kutu üretiyorlar. 1 yıla yakın süredir sanatı öğrenen kadınlarımız iyi bir şekilde çalışıyor. Bu işi emeklerini vererek yapan kadınlarımızın kendilerine öz güvenleri de artıyor. Bunların yanı sıra en önemlisi de kendi ailelerine ekonomik katkı sağlıyorlar. Bizler de bundan sonra benzer faaliyetlerin artması için gereken çabayı sarf edeceğiz” diye konuştu.

Kurstaki ürünleri Elazığ ve bölgesine hitap edecek şekilde geliştirip, piyasaya sunmayı amaçladıklarını vurgulayan Gündoğdu, amaçlarının sürdürebilirliği ve sanatı öğrenen kadınların kendi iş yerlerini açarak unutulmaya yüz tutmuş bakır sanatını geleceğe taşımaları olduğunu kaydetti.


ELAZIĞ’DA ‘AB FONLARI İÇİN PROJE HAZIRLAMA EĞİTİMİ’  VERİLİYOR
Elazığ’ın Avrupa Birliği fonlarından desteklediği projelerden daha fazla destek alması için kurumlara yönelik eğitim verilmeye başlandı.  

Elazığ Valiliği ve Avrupa Birliği Bakanlığı işbirliğinde kurum müdürleri ve çalışanlarına yönelik  “AB Metodolojisine Göre Proje Hazırlama Eğitimi” veriliyor. Eğitim kapsamında katılımcılar, AB mali yardımları kapsamında bilgilendirilerek proje hazırlama becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

AB fonları başta olmak üzere ulusal ve uluslararası fon, hibe ve mali desteklerden Elazığ’ın daha fazla proje yaparak etkin bir şekilde yararlanılması hedeflenen eğitimi Avrupa Birliği Bakanlığı AB İşleri Uzmanı Ünsal Genç veriyor. AB fonlarından ne şekilde faydalandığını hakkında bilgi veren Genç ,“Ülkemiz Avrupa Birliğine tam üyelik sürecinde aday konumunda. Bu kapsamda katılımı müzakerelerimizi hızlı bir şekilde sürdürüyoruz.  IPA dediğimiz katılım öncesi mali yardım aracı oluyor. AB’den ülkemizi çeşitli dönemlerde farklı adlar altında kaynaklar sağlandı. 1963-80 arasında mali protokoller dönemi yaşadık. Ankara Antlaşmasından sonra AB ilişkilerimiz hızlandı. Bu kapsamda ikili iş birliği imzalanarak çeşitli projeler gerçekleştirildi” dedi.
Eğitim programının 3 gün süreyle devam edeceği bildirildi.


FKA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI TUNCELİ’DE YAPILDI
Fırat Kalkınma Ajansı’nın (FKA) Mart ayı Yönetim Kurulu Toplantısı, Tunceli’de gerçekleştirildi.  

Tunceli’de 15 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya, Malatya Valisi Süleyman Kamçı ile birlikte Bingöl Valisi ve Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Selim Köşger, Tunceli Valisi Osman Kaymak, Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Kalkınma Kurulu Başkanı ve Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul,  Tunceli İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Yerlikaya, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz katıldı.

Toplantıda, 2016 yılı doğrudan faaliyet desteği kapsamında sunulan başvurular ele alınarak, devam etmekte olan sosyal analiz çalışmaları ile 2015 yılı faaliyetleri değerlendirildi. 24-25 Aralık tarihlerinde Elazığ’da yapılan Kalkınma Kurulu Toplantısının sonuçlarına ilişkin hazırlanan rapor da değerlendirilerek, ajansın idari, mali ve çeşitli konuları da ele alındı.


ERİMLİ BELEDİYE BAŞKANI YILDIZ, BAŞKAN ALANI ZİYARET ETTİ
Erimli Belediye Bakanı H.İbrahim Yıldız, Elazığ TSO’yu ziyaret ederek Başkan İdris Alan’la ilçe ekonomisi ve genel çalışmalar üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Alan, Erimli Belediye Başkanı Yıldız’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Sayın Başkanım bugün sizleri Odamızda ağırlamaktan gerçekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Elazığ Lisesinde uzun  süre eğitmen olarak bu şehre hizmet verdiniz. Şimdi Erimli gibi ilimizin gerçekten en zor bölgelerinden birinde yöneticilik yapıyorsunuz. Bizlere eğitmen olarak çok büyük katkılarınız ve üzerimizde emeğiniz var. Ben öncelikle sizlere teşekkürlerimi sunuyor görevinizde başarılar diliyorum. Ben bu vesile ile kısa bir süre sonra kutlayacağımız Nevruz Bayramı vesilesiyle tüm Arıcak, Alacakaya, Erimli, Palu bölgesi başta olmak üzere tüm halkımızın bayramını kutluyor, bu güzel günün, birlik, beraberlik, kardeşlik ve barışın sembolü olmasını Yüce Allah(c.c)’tan niyaz ediyorum” dedi.

Erimli Belediye Başkanı H.İbrahim Yıldız’da Elazığ’da eğitmen ve dershaneci kimliği ile yaklaşık 30 bin gencin üniversitelere gitmesine katkı sağladığını belirterek, “Sayın Başkanım sizin gibi ilimiz de ve ülkemizin bir çok bölgesinde kamuda, özel sektörde, iş hayatında, ticarette, kültür ve sanatta, siyasette, sivil toplum kuruluşlarında başarılı görevler üstlenmiş olan binlerce eski öğrencimizi görmekten gerçekten çok büyük bir gurur duyduğumu öncelikle belirtmek istiyorum. Erimli ifade ettiğiniz gibi ilimizin gerçekten zor bir bölgesini oluşturuyor. İl Merkezine 61 km, Arıcak ilçesine 11 km. mesafede yer alan bir yerleşim yeri. Belediyemizin imkanları ölçüsünde halkımıza en iyi hizmeti vermeye gayret gösteriyoruz. Nevruz bayramı vesilesiyle güzel temenni ve dileklerinize ben de içtenlikle katılıyorum. Bu vesile ile, nazik karşılamanız ve iltifatlarınız için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi. 


ELAZIĞ BELEDİYESİ FEN İŞLERİ EKİPLERİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Elazığ Belediyesi Fen İşleri ekipleri, bahar aylarının gelmesiyle birlikte yol yapım, bakım, onarım çalışmalarını yeniden hızlandırdı.

Şehrin dört bir yanında sürdürülen çalışmalar kapsamında Çayda Çıra Mahallesi Memur-Sen TOKİ konutlarında başlatılan mahalle içi yeni imar yolu açma çalışmalarına devam ediliyor. Dolgu ve sıkıştırma çalışmaları yapılan yeni imar yolunun tamamlanmasıyla minibüs ve otobüs güzergahı oluşturularak, trafiğin rahatlamasına katkı sağlanacak.

Öte yandan yine çalışmalar doğrultusunda, Ulukent Mahallesi Kaptanı Derya Sokak’ta başlatılan yol genişletme çalışmaları da sürüyor. Ulukent ve Doğukent mahallelerinin ortak kullanımına sunulacak olan 1 km uzunluğunda, 20 metre genişliğindeki çift şeritli bulvar, yapımı devam eden Elazığ Entegre Sağlık Kampüsü’ne alternatif yol olacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom