Elazığ’da Nevruz Bayramı kutlandı

Elazığ’da Nevruz Bayramı, çeşitli etkinliklerle kutlandı.  

Elazığ’da Nevruz Bayramı kutlandı Güncel

Elazığ Valiliği koordinesinde İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan 21 Mart Nevruz Bayramı programı İzzetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirildi. Programa, Vali Murat Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Sedat Acar, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Belediye Mehter Takımı ve Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibi de gösteri yaptı. 
Nevruz’un halen Anadolu’da yaşatılan bir kültür değeri olduğuna vurgu yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, “Nevruz tabiatla buluşmanın, ilkbaharın coşkunu yaşamanın, sevgi ve kardeşliğin bayramıdır. Bu kutlu bayram, asırlardan beridir bereketin, beklentilerin, huzurun ve mutluluğun başlangıcı olarak kabul edilerek günümüze kadar ulaşmıştır” dedi.

Daha sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Nevruz Bayramı nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Zorluoğlu ve Başkan Yanılmaz tarafından madalyaları takılırken, çeşitli hediyeler de verildi.

Vali Zorluoğlu ile Başkan Yanılmaz günün anlam ve önemine binaen örs üzerinde çekiçle demir dövdü. Program, Nevruz ateşinden protokol üyeleri ile vatandaşların atlamasıyla sona erdi.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ'NDE NEVRUZ BAYRAMI KUTLANDI
Fırat Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikle “Nevruz Bayramı” kutlandı.  

Fırat Üniversitesi Kampüsü'nde 21 Mart Nevruz Bayramı programı düzenlendi. Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kazez, Genel Sekreter Sadettin Tanyıldızı, akademisyenler, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Nevruz, kışın ağırlığında, sıkıntılı günlerinde baharın ilk günüyle rahata huzura kavuşma günü olduğunu belirten İnsanı ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beşir Aşan, "Onun için kültürümüzde, tarihimizde nevruzun çok anlamlı ifadeleri ve yorumları vardır. Tarihe baktığımız vakit özellikle bizim Türk dünyası olarak ifade ettiğimiz Avrasya ile de isimlendirdiğimiz balkanlardan uzak doğuya kadar uzanan Türk coğrafyasında, bugün tarihin eski dönemlerinden itibaren bir bahar bayramı olarak kurtlara gelmiştir" dedi.

Nevruz bayramını öğrenci ve personelle beraber kutladıklarını ifade eden Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kazez, "Son dönemlerde ülkemiz üzerindeki olumsuzluklardan bu bayram münasebetiyle bir cevap olarak birlik ve beraberlik içerisinde bir bayram geçirdiğimizi tüm dünyaya, bizimle aynı gönül birlikteliği yapan herkese duyurmak adına güzel bir vesile oldu" diye konuştu.

Nevruz’un, Türk tarihinde diriliş bayramı ve barışı sembolize eden önemli bir gün olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Sadettin Tanyıldızı, "Nevruz, kışın sıkıntılı günlerinden kurtulup tekrar kainatın dirilişini, her şeyin bolluğunu ve bereketini temsil eder. Ülkemizin belki de en çok barışa ihtiyacı olduğu dönemleri yaşıyoruz. Bir önceki nevruzla, şimdiki nevruz arasında geçen sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Birçok oyuncunun ülkemizde rol almak istemesiyle ortaya çıkan sıkıntılı bir süreç. Türk milletinin bu sıkıntılı oyunlara alet olmaması lazım. Ülkemiz içerisine parmak sokmaya çalışan herkese, her şeye rağmen inadına hayatın devam ettiğini ve Türk milletinin yükselişini durduramayacaklarını ifade ediyoruz" ifadelerinde bulundu. 

Konuşmaların ardından örs üzerinde demir dövüldü, yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlandı. Program yumurtaların tokuşturulması ile sona erdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom