Selami Gedik vefat etti

Harput’u ve Elazığ’ gözlerde gülümseten; yaşadığı şehri; çizgi çizgi, desen desen fırçasıyla tuvale aksettiren ressam Selami Gedik, 21 Mart 2016 pazartesi günü vefat etti. Cenazesi, 22 Mart Salı günü İhsaniye Camisinde kılınan öğlen namazını müteakip Harput’ta ki aile mezarlığına defnedildi.

Selami Gedik vefat etti Güncel

Elazığ sanat camiası ve kamuoyunun yakından tanıdığı Selami Gedik, 1926 yılında Keban’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Elazığ’da tamamladı.1947 yılında Akçadağ Köy Enstitüsü’nden mezun oldu.  1954 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü bitirdi. Refik Epikman ve Malik Aksel’in atölyelerinde eğitim gördü. Resim öğretmeni olarak ilk görev yaptığı il Kars’tı. 1956’da askerlik görevinden sonra Akçadağ Öğretmen Okulu’na atandı. 1977 yılına kadar Elazığ Lisesi, Gaziantep Lisesi, Elazığ Kız Öğretmen Okulu ve Elazığ Atatürk Lisesi’nde resim öğretmenliği ve yöneticilik görevlerinde bulundu. 1989-1996 İnönü Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

Prof. Dr. Zafer Gençaydın, Prof. Dr. İbrahim Bozkuş, Mehmet Güler, Aydın Topaloğlu, Yrd. Doç. Tamer Kavuran gibi çok önemli sanatçıları yetiştiren Selami Gedik, resim tekniklerinin çoğunu kullanmasına rağmen sanatçı daha çok suluboya tekniğini tercih etti. Kendince çok önemli nedenlerinden biri suluboyayı önemli bir teknik olarak görmesi bir diğeri de şiirsel güzellik olduğunu düşünmesinden kaynaklanmaktaydı. Özellikle sulu boya tekniğinde önemli esreler veren sanatçı Selami Gedik, bugüne kadar üç binden fazla esere imza attı.

 Elazığ’da ve ülkemizin çeşitli illerinde kişisel ve karma sergiler açtı.

Kişisel Sergileri;

1988 Akbank Sanat galerisi, Elazığ.

1988 Akbank Sanat Galerisi, Diyarbakır.

1992 İnönü Ünv. Sanat Galerisi, Malatya.

1996 İnönü Ünv. Sanat Galerisi, Malatya.

1996 İnönü Ünv. Sosyal Hizmetler Merkezi, Malatya.

1998 Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi, Elazığ.

2001 Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi, Elazığ.

2001 Elazığ Ekonomi Fuarı, Elazığ.

Karma Sergileri

1954 Resim Öğretmenleri Sergisi, İzmir.

1954 XV. Devlet Resim ve Heykel Sergisi, İzmir

1963  Çınarlı Kütüphanesi, Gaziantep.

1986  Fırat Ünv. Sanat galerisi, Elazığ.

1990 Sabancı Kültür Merkezi, Malatya.

1993 İnönü Ünv. Sanat Galerisi, Malatya.

1996 Sabancı Kültür Merkezi, Malatya.

1998 Muharrem Göktayoğlu İş Merkezi, Elazığ.

2000 Çağdaş Sanat galerisi, Ankara

Ressam Selami Gedik eserini anlatırken; “satmaya kıyamıyorum, onlar artık benim malım olmaktan çıkıp Elazığ’ın malı olmuştur”, diyerek sağlığında eserlerinin Elazığ’ın malı olduğunu ifade etmiştir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom