Elazığ'dan kısa kısa

22 Mart 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ’DA ‘BALIK ETİ VE İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ’ KONULU SEMİNER VERİLDİ
Elazığ Halk Eğitim Müdürlüğü ve Akşam Sanat Okulu’nda eğitim almakta olan kadınlara “Balık eti ve insan sağlığı açısından önemi” konulu seminer verildi.

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nce Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nda eğitim almakta olan kadınlara “Balık eti ve insan sağlığı açısından önemi” konulu seminer düzenlendi. Elazığ Halk Eğitim Müdürlüğü toplantısı salonunda düzenlenen seminere, Halk Eğitim Müdürü Kazım Atıcı, Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Hakan Akgün, Su Ürünleri Mühendisi Erdem Memişoğlu ve kursiyer kadınlar katıldı. Balıkçılık sektörünün tüm dünyada olduğu gibi ülkede de sürekli büyüyen bir sektör olduğunu belirten Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Hakan Akgün, “Bu sektörün ekonomik getirisi yanında sağladığı istihdam olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Üretimin hızla artmasına karşın balık tüketiminin arzu edilen seviyelerde değil. ABD’de kişi başına düşen balık tüketimi 20 kg’dan fazla, Avrupa Birliği ülkelerinde 22 kg olurken bu oranın Türkiye’de 5,5 kg, Elazığ’da ise 3,3 kilogramdır” dedi.

Elazığ’ın son dönemlerde alabalığın başkenti haline geldiğini vurgulayan Su Ürünleri Mühendisi Erdem Memişoğlu, “Bu paralelde tüketimimizi baza aldığımızda üretimimizle bir tezat oluşturmaktadır. Tüketim yeterli seviyelerde görülmemektedir. Bu da bu tür eğitim seminerlerinin önemli olduğunu göstermektedir. Elazığ’da faaliyette bulunan su ürünleri tesislerinin tamamı alabalık yetiştiriciliği yapmaktadır. Su ürünleri avcılığı ise Keban, Karakaya, Kalecik baraj gölleri ve Hazar Gölü’nde yapılmaktadır” diye konuştu.

Yetişkinlik döneminde ortaya çıkan birçok hastalığın gelişme çağındaki yenilen besinlerle ilgili olduğunu aktaran Memişoğlu, “Besin bileşenlerinin incelenmesi ve sağlığımız üzerindeki etkinin bilinmesiyle balık önemli bir protein kaynağıdır. Balığın en büyük özelliği, insanların balık etinin yüzde 90’nına kadar olan kısmını rahatlıkla değerlendirebilir olmasıdır. Bu da balık etini oldukça önemli bir hale getiriyor” ifadelerinde bulundu. 

Seminer daha sonra Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından katılımcılara balık dağıtılmasıyla sona erdi.


ELAZIĞ'DA, FİŞ TOPLAYAN ÖĞRENCİLERE ÇEŞİTLİ HEDİYELER VERİLDİ
Elazığ Defterdarlığı tarafından ilk ve orta okul öğrencilerine fiş topladıkları için çeşitli hediyeler verildi.

Elazığ Defterdarlığı tarafından başlatılan 'Geleceğim için fişimi alıyorum' kampanyasına katılan öğrenciler için çekilişle hediye dağıtım programı düzenlendi. Defterdarlık toplantı salonunda gerçekleşen programa, Vali Yardımcısı Mehmet Fevzi Dönmez, Defterdar Erdoğan Yıldıraner, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. Maksatlarının çocuklara fiş toplatmaktan çok fiş toplama bilincini aşılamak olduğunu belirten Defterdar Erdoğan Yıldıraner, "Sizin topladığınız fişler bizim geleceğimiz demek. Buralarda topladığımız vergilerle sizlere okul, hastane ve güvenlik hizmetleri karşılanıyor" dedi.

Defterdarlığın çocuklara fiş toplama bilincini kazandırmak için güzel bir çalışma yaptığını vurgulayan Vali Yardımcısı Mehmet Fevzi Dönmez, "Hem öğrencilerimizi eğlendirmişler hem de çekiliş gibi heyecanlı bir usulle öğrencilerimizin fiş toplama bilincini ve ülkemizde vergi toplanmasının yolunda örnek bir çalışma gerçekleştirmişler" şeklinde konuştu.

Program, hediye çekiliş törenin yapılmasıyla sona erdi.  


VALİ ZORLUOĞLU’NDAN MÜDÜR BİLGİÇ’E KUTLAMA
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Manisa İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Fevzi Bilgiç’i kabul ederek hizmetlerinden dolayı kutladı ve yeni görev yerine başarılar diledi. 

Vali Zorluoğlu Bilgiç’e bakır işlemeli bir süs eşyası hediye ederek görevini kutlarken, “İnşallah yeni görev yerinizde bir sıkıntı yaşamadan huzur içerisinde görev yaparsınız. Ailenizle, çocuklarınızla güzel bir görev dönemi geçirirsiniz. Allah utandırmasın, hayırlı hizmetlere vesile kılsın” dedi.

Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Fevzi Bilgiç de Vali Zorluoğlu’na teşekkür ederek, “Elazığ’dan memnuniyetle ayrıldığımızı, sizden ve idareciliğinizden çok memnun olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi. 


ALAN’A FARKLI KESİMLERDEN TEBRİK ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bilgin Pişkin Elazığ TSO’yu ziyaret ederek, Başkan İdris Alan ile görüştü. Pişkin ziyarette, “Elazığ iş dünyasının kalbini ziyaret ederek Başkan Alan ile istişare etmek maksadıyla bu ziyareti gerçekleştiriyorum” dedi. 

İL EKONOMİ VE SANAYİSİNİN KALBİ ELAZIĞ TSO’DUR…
Başsavcı Pişkin ziyarette yaptığı değerlendirmede “İl ekonomi ve sanayisinin kalbini oluşturan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, Sayın Başkan ile ilin genel sorunları hakkında istişare yapmak amacıyla bugün buradayım. 2014 yılından beri Elazığ’dayım. Daha önce bu ziyareti gerçekleştirmem gerekiyordu ama nasip bugüneymiş. Elazığ TSO’nun çalışmalarını yakından takip ediyorum, Elazığ’daki kurumlar arası istişare ve diyalog şehirlerin kalkınması için son dere önemlidir. Sayın Başkanımız ve yönetimine teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’da Başsavcı Pişkin’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirterek, “Sayın Başsavcıma nazik ziyareti ve Odamızla ilgili düşünceleri için şahsım ve Odam adına teşekkürlerimi sunuyorum. Kurumlararası diyalog ve işbirliği noktasında İlimizin ciddi manada eksiklikleri olduğu kanaatindeyim. Sayı Valim ve Sayın Belediye Başkanımızın bu konulardaki hassasiyetlerini yakından biliyorum ve girişimlerini de takdir ediyorum. Tüm kurumlarımızın ve siyasi iradenin de bu işbirliği ve diyalog ortamına katkı sağlayarak eşgüdüm halinde ilimizin için hareket edilmesi ilin tüm sorunlarının çözümü noktasında çok önemli bir adım olacaktır. Biz Oda olarak ilimizdeki tüm kurumlar ve yerel yönetimler başta olmak üzere, Elazığ için atılan her adımda koşarak gidiyoruz. Bu duruşumuz bundan sonra da devam edecektir. Sayın Başsavcımızın ziyareti de bu amaca hizmet eden önemli bir adımdır. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom