Elazığ'dan kısa kısa

23 Mart 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

VALİ ZORLUOĞLU YAŞLILAR HAFTASINI KUTLADI
Toplumsal kültürümüzde manevi zenginliğimizi teşkil eden yaşlılarımız, engin hayat tecrübesi ve birikimleri ile bizler için önemli bir kaynaktır.

Başımızın tacı olan yaşlılarımız, ömrünün büyük bir kısmını topluma ve ülkemize hizmetle geçirmiş olup, onların bakıma muhtaç oldukları bu dönemlerinde  hak ettikleri itibarın sağlanması, ve ömrünün kalan kısmını rahat bir şekilde tamamlaması için hem devletimize hem de bizlere çok büyük görevler düşmektedir.

Örf, adet ve geleneklerimizin bir gereği olarak yaşlılarımıza merhametle muamele etmeli, sevgide, saygıda ve hürmette kusur etmemeli, varlıklarıyla mutlu olduğumuzu her fırsatta dile getirmeliyiz. 

Bu vesile ile tüm yaşlılarımızın “Yaşlılar Haftası”nı kutluyor sağlıklı ve huzurlu ömürler diliyorum. 


KAYISIYI KURTARMA PROJESİ İLGİ GÖRDÜ
TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri yarışması kapsamında İnönü Üniversitesi’nde sergilenen Malatya Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ait Kayısı Çiçeğini Kurtarma Amaçlı Proje ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.  

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) arasında bu yıl 47’ncisi düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Bölge Sergisi 22 Mart tarihinde İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde başladı. Malatya, Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Mardin, Şanlıurfa ve Tunceli illerinden oluşan TÜBİTAK bölge yarışmasında 100 adet proje 25 Mart tarihine kadar sergilenmeye devam edecek. Yarışmada Malatya Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ait Kayısı Çiçeğini Kurtarma Projesi yarışma stantlarını gezen ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Proje konusunun gündeme dair olması ziyaretçilerin ilgisini artırdı. Bölge yarışmasında Malatya Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin danışman öğretmeni Ali Yılmaz Altunsuyu nezaretinde fizik alanında hazırlanan ilkbahar geç dönem donlarından olan radyasyon donunun, kayısı çiçeği ve meyvesine verdiği zararın önlenmesi projesi Malatya ve bölge için önem arz ediyor. Geliştirilen proje her türlü arazi şartlarına uyumluluğu ile çiftçilere de umut olmayı hedefliyor. Dereceye giren projeler, Ankara’da yapılacak olan Türkiye birinciliği içinde yarışmaya katılmaya hak kazanacak.


MAHKUMLARA, SAĞLIK SEMİNERİ VERİLDİ
Elazığ’da mahkumlara yönelik “KOAH ve Astım” hastalıkları ile ilgili sağlık semineri verildi.  

Elazığ E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü ve tutuklulara yönelik gerçekleştirilen sosyal kültürel ve eğitsel faaliyetler kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, “Pulmoner Rehabilitasyon, KOAH ve Astım” hastalıkları ile ilgili seminer verildi. Semineri, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Selim Murat Terzi verdi. KOAH’ın Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olduğunu belirten Dr. Selim Murat Terzi, “Hastalığın en kötü yanı, bronşlarda oluşan tıkanmanın bir daha düzelmemesi ve tedavi olunmaz ise hastalığın sinsice ilerlemesidir. Hastalığın en KOAH ilerleyici ve geriye dönüşü olmayan bir hastalık olduğu için, ne kadar erken teşhis edilir ve ne kadar erken tedaviye başlanırsa hastalık o kadar az rahatsızlığa neden olacaktır. Ne yazık ki, KOAH’lı hastalar ilk teşhis edildikleri anda genellikle akciğer kapasitelerinin önemli bir kısmını kaybetmiş oluyorlar. Bunun nedeni öksürük, balgam ve nefes darlığı şikayetlerini ihmal etmeleridir. Hastalığın hafif dönemde iken teşhis edilmesi ile tedavi kolaylaşacak, hastalar tedaviden daha çok yararlanacak ve hastalığın ilerlemesi durdurulmuş olacaktır” dedi.

Astımın nefes borusunu, hava yollarını ve akciğerlere hava taşıyan küçük tüpleri  etkileyen bir durum olduğunu aktaran Dr. Terzi, “Astımlı biri, astımı tetikleyen bir şeyle temasa geçtiğinde, hava yollarının duvarları çevresindeki kas gerilerek hava yolu daralır. Hava yollarının yüzeyleri iltihaplanıp şişmeye başlar. Herkesin astımı farklı olup büyük olasılıkla birkaç tetikleyici olur. Soğuk algınlığı ya da grip, tütün dumanı, egzersiz ve çiçektozu, kürklü ya da tüylü hayvanlar ya da ev tozu akarları gibi şeylere duyulan alerjiler, yaygın tetikleyiciler arasındadır. Astım her yaşta başlayabilir” diye konuştu.


ELAZIĞ’DA KURUM ÇALIŞANLARINA SEMİNER VERİLDİ
Elazığ Valiliği koordinesinde il genelinde bulunan tüm kurum ve kuruluşlarda çalışan personellere yönelik eğitim semineri verilmeye başlandı.

Valilik koordinesinde, İl Özel İdaresi tarafından il kurum ve kuruluşların yönetici ve personellerine, “5018 sayılı kanun uygulamalarında ki mali denetimler, ihale mevzuatı ve icra şekilleri, Sayıştay denetim usulleri, iç kontrol ve ön mali kontrol,  bütçe, stratejik planlama ve performans yönetimi, kamuda memur disiplin ve ahlakı ile liderlik” konularını içeren seminer verilmeye başlandı.

İl Özel İdaresi toplantı salonunda başlayan ve 3 gün sürecek olan seminere Vali Yardımcısı Haluk Çakmak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, Maliye Bakanlığı Bütçe uzmanı Hakan Dilmen, kurum müdürleri ve personeller katıldı. Vali Yardımcısı Çakmak, “Hepimizin bildiği gibi kamu kurumlarındaki işler daha çok önceden sınırları belirlenmiş mevzuata bağlı ve evrak üzerinde işleyen işlerdir. Onun için yapabileceğimiz bir hatamız evrak üzerinde belki dönüşü olmayacaktır. Olsa bile idari, mali, hukuki ve cezai yaptırımları da beraberinde getirebilecektir. Bu anlamda hepimiz kendi alanımızla alakalı mevzuata hakim olmamız gerekiyor.  Programımızın bir amacı da güncel haliyle mevzuatımızı iyi bir şekilde burada anlatabilmek ve aktarabilmektir. Diğer bir amacı ise vatandaşlarımıza hizmet sunarken onların memnuniyetini nasıl sağlayacağımızı burada tartışmak ve konuşmaktır” dedi.

5018 sayılı kanunun amacı hakkına seminer veren Maliye Bakanlığı Bütçe Uzmanı Hakan Dilmen, “5018 sayılı kamu mali yönetim ve kontrol kanunun temel amacı, kamu kaynaklarının temel üst belgelere dayalı olarak, kalkınma plan ve programlarda yer alan politika ve hedefler doğrultusunda harcanmasına ilişkindir. Kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli bir şekilde gerçekleştirmek. Mali saydamlık ve hesap verebilirlik ilkelerine göre bu kaynakların elde edilmesi ve kullanılmasını sağlamak için çıkarılan bir kanun olarak kendini tahkim eden bir kanunundur. Dolayısıyla temel amacı budur. 5018 kanun öncesinde ki sürece ilişkin temel eleştirilerden yola çıkarak böyle bir çalışma belirlendi” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom