Gerçeği aratmayan tatbikat

Elazığ'da öğrencilerin deprem ve yangın anında nasıl davranacaklarına yönelik bilincinin oluşturulması için bir okulda gerçekleştirilen tatbikatı gerçeği aratmadı.

Gerçeği aratmayan tatbikat Güncel

Elazığ Atatürk Anadolu Lisesi’nde olası doğal afetlere karşı deprem ve yangın tatbikatı yapıldı. Tatbikata, Ulusal Medical Kurtarma Ekibi (UMKE), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve 112 Acil Komuta Merkezi ekipleri katıldı. Tatbikatta, senaryo gereği okulda depreme yakalanan öğrencilerin tahliyesi gerçekleştirildi. Siren çalmasıyla birlikte öğrenciler, öğretmenler ve diğer personel kısa sürede okulu tamamen boşalttı. Olay yerine UMKE, AFAD ve 112 ekipleri gelerek, 2 yaralıyı okuldan çıkardı. Daha sonra itfaiye ekipleri gelerek, yangını söndürdü. Tatbikatta, okulun 3. katında mahsur kalan yaralının halat kullanılarak kurtarılması ise öğrencileri heyecanlandırdı.

Mart ayı sonun kadar tüm okullarda deprem ve tahliye tatbikatı yapacaklarını belirten Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Orhan Yıldız, “Bugünde bu okulumuzda tatbikat yaptık. Çok güzel ve faydalı oldu. Öğrenciler ve öğretmenler bu konuda bilgi sahipleri oldular” dedi.


Öğrenciler verilen seminerlerin canlandırılması adına tatbikat yaptıklarını ifade eden AFAD Eğitim Uzmanı Teymen Şimşek, “28 Şubat Sivil Savunma Gününden bu yana özellikle seminerler şeklinde deprem tahliye tatbikatlarıyla genel tatbikatlar yapmak suretiyle öğrencilerimiz vermiş olduğumu bu bilgilerin yeniden canlandırılması adına tatbikat gerçekleştiriyoruz. Bu tatbikatları gerçekleştirirken kurumlar arası sinerjide üst seviyeye çıkarmış oluyoruz. Tatbikatlar verimli geçiyor. Yaptığımız bilgilendirmelerin hakikaten öğrencilerde yer ettiğini ve toplumsal bilincin oluştuğunu görüyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom