Elazığ yeni bir cazibe merkezine kavuşuyor

Elazığ, Gazi ve Hürriyet Caddesi kadar ticari bir yoğunluğa sahip yeni bir cazibe merkezine kavuşuyor.

Elazığ yeni bir cazibe merkezine kavuşuyor Güncel

Şehir merkezinde sıkışan yaya ve ticari merkezleri değişik noktalara da yayarak farklı noktalarda da yeni ticari ve cazibe merkezleri oluşturmak amacıyla projelendirilen Bosna-Hersek alt geçit, çevre düzenlemesi ve peyzaj projesi hayata geçiriliyor.

YENİ GAZİ VE HÜRRİYET CADDESİ
Şehir merkezinde olmasına rağmen işyerlerinin bulunduğu yönlerde dar olan kaldırımlar sebebiyle halkımızın ne yürüyüş ne de alışveriş için pek de tercih etmediği Bosna-Hersek Bulvarı, hayata geçirilecek yeni proje ile yepyeni bir görünümle birlikte ticari olarak da tercih edilecek bir bulvar haline gelecek.

PROJEDE NE VAR?
Şehrin ana arterleri arasında yer alan Bosna Hersek Bulvarı’nı kaldırımlarının genişletilerek yaya sirkülasyonunu artırmak suretiyle hem ticari olarak canlandırmak hem de tıkanan trafik sorununun çözümüne katkı sağlayarak şehir içi trafik akışında alternatif yollar oluşturmak amaçlanıyor. Hayata geçirilecek Bosna Hersek Bulvarı Peyzaj ve Altgeçit Projesi ile marka şehir Elazığ yolunda önemli bir kazanım elde edilmiş olacaktır.

Peyzaj projesi ile dekoratif bitkilendirme, kentsel donatı elemanları, oturma birimleri, cep otoparkları, yaya üst geçidi ve kentteki tarihi yapılara ait tanıtıcı simgesel figürlerle zenginleştirilerek, yepyeni bir görünüme kavuşturulurken, alt geçit projesi ile de özellikle Buzluk Kavşağı’ndaki trafik problemi de önemli ölçüde giderilmiş olacak.

ALT GEÇİT MEVCUT YOLLARA ZARAR VERMİYOR
Bosna Hersek Caddesi alt kavşağında özellikle belirli saatlerde kördüğüm haline gelen trafiği rahatlatmak amacıyla projelendirilen alt geçit, mevcut yollar korunuyor hatta daha da genişliyor. Buzluk kavşağı ile Hulusi Sayın Lisesi kavşağında uygulanacak alt geçit, sadece orta refüj alanları kullanılarak inşa edilecek.

İŞ YERLERİ DEĞER KAZANIYOR
Devlet Tiyatrosu binası önünden başlayıp Hulusi Sayın Lisesi önünden çıkacak olan çift yönlü Bosna Hersek Bulvarı Altgeçit Projesi ile bu bulvar üzerinde bulunacak işyerlerinin cazibesi daha da artacağı için değer kazanacak. İşyerlerinin önündeki dar kaldırımların yerini, yürümesi daha olay ve modern kaldırımlar alacağı için halkımızın Gazi Caddesi ile birlikte yeni yürüyüş güzergâhına dâhil olacak ve caddenin yaya yoğunluğu ve alış-veriş trafiği artacak.

BİNALARDA RİSK YOK
Bosna Hersek Bulvarı üzerinde yapılacak alt geçitten dolayı hiçbir bina ve işyeri zarar görmeyecek. Bu amaçla sondaj çalışmaları yapılarak zemin etüdü çıkartıldı.

Çalışmalar doğrultusunda 45 metre derinliğinde sondaj çalışması gerçekleştirildi ve incelemeler sırasında yer altı suyuna rastlanılmadı. Proje doğrultusunda Bosna Hersek Bulvarı alt geçidinin sağlam zemine oturtulması ve yapı yüklerinin sağlam zemine ulaştırılması amacıyla 806 adet fore kazık uygulaması gerçekleştirilecek.

Yapılan bu çalışmalar, değerlendirmeler ve analizler neticesinde altgeçit projesinin alandaki yapılar için hiç bir tehlike ve risk oluşturmadığı tespit edildi.

AĞAÇLAR NAKLEDİLDİ
Öte yandan proje doğrultusunda yapılacak çalışmalar dikkate alınarak, mevsim koşullarının uygunluğu doğrultusunda, bulvar üzerindeki ağaçlar, ağaç sökme aracıyla, köklerine zarar verilmeden sökülerek, başka noktalara nakledildi.
Yapılan çalışmalarla, 40 adet dut ağacı Abdullahpaşa Mahallesi 293. Sokak  Nenehatun İlköğretim Okulu yanında bulunan parka, 15 adet dut ağacı Doğukent Mahallesi 98. Sokak’ta bulunan park alanına dikildi. Yine bulvar üzerinde bulunan 150 adet Şimşir, 200 adet Taflan, 300 adet Ateşdikeni, 100 adet gül, 50 adet Ardıç bitkisi, eksikleri bulunan parklara dikilmek üzere saksılara alınarak, belediyenin serasında muhafaza altına alındı.

VATANDAŞ VE ESNAF MEMNUN
Bosna Hersek caddesinin şehir merkezinde olmasına rağmen istenen ticari ve yaya yoğunluğuna ulaşmadığından şikâyetçi olan vatandaşlar ve bulvar esnafı, yapılacak bu proje ile bulvarın şehirde yeni bir alışveriş ve yürüyüş merkezi olacağına inanıyor. Yine bu proje ile trafik sorunun çözülecek olmasına dikkat çeken esnaflar projeyi hayata geçiren Başkan Mücahit Yanılmaz’a teşekkür ediyorlar.

Kaynak: Elazığ Hakimiyet Gazetesi

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom