Ekmeklerini 'tenekeden' çıkartıyorlar

Elazığ’ın en eski teneke ustası olan 68 yaşındaki Ali Aksoy, oğluyla beraber mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Ekmeklerini 'tenekeden' çıkartıyorlar Güncel

Elazığ’da 55 yıldır tenekecilik yapan 4 çocuk ve 8 torun sahibi Ali Aksoy, oğluyla beraber yok olmaya yüz tutan mesleğini devam ettirmeye çalışıyor. 68 yaşındaki Ali Aksoy 55 yıldır, yanında mesleği öğrenip devam ettiren 45 yaşındaki oğlu Bahattin Aksoy ise 30 yıldır mesleği devam ettiriyor. Baba ile oğul, “tenekecilik” denilen kazan, soba kovası, mantıs, saç, huni, odun ve ekmek sobası gibi ürünler üretiyor. Okula gitmediğini ve meslek öğrenmek için işe girdiğini ahlatan Ali Aksoy, "Çıraklığım, kalfalığım, ustalığım hepsi 55 sene oluyor. İmalat yapıyoruz.  Eskisi kadar imalat kalmadı ama yine de imalatı devam ettiriyoruz” dedi.

“DOĞALGAZ MESLEĞİMİZİ ETKİLEDİ”
Eskiden daha büyük sobalar yaptıklarını ve işlerinin daha iyi olduğunu vurgulayan Aksoy, “Önceden sobaları perçinle çakardık. Şimdi ise punta kaynağı var. Soba kazanı ve meroş yapardık. Şimdi onlarda kalktı. Doğalgazın çıkması hepsini etkiledi. Bu durumda kendi kendimizi idare ediyoruz. Ayakta kalmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

30 yıldır aynı işi yaptığını ve mesleği babasından öğrendiğini ifade eden Bahattin Aksoy ise, “Bu mesleği devam ettirmek istiyoruz. İşler eskiden daha iyiydi ve sıkıydı. Daha çok iş vardı. Doğalgazın yaygınlaşmasıyla soba satışları düştü” ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom