ETSO'dan Mesleki Yeterlilik Belgesi uyarısı

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris ALAN ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ konusunda uyarıda bulunarak, “25 Mayıs 2016 tarihinde uygulamaya konulacak yönetmelik ile ilk aşamada inşaat sektörünü ilgilendiren hususlarda belgesi olmayanlar ağır cezai işlemlere muhatap olacaktır. Üyelerimizin mağduriyet yaşamaması için Odamıza müracaat etmelerini ivedilikle bekliyoruz” dedi.

ETSO'dan Mesleki Yeterlilik Belgesi uyarısı Güncel

Başkan Alan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca belirlenen, tehlikeli ve çok tehlikeli meslek kapsamında zorunlu hale getirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile ilgili Oda olarak Ocak ayından beri medya ve Elazığ TSO web sitesi ve sosyal medya üzerinden yoğun bir şekilde bilgilendirme faaliyeti yaptıklarını ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) yetkililerinin katılımıyla Elazığ’da bir bilgilendirme toplantısı yapılacağını açıkladı.

Başkan Alan yaptığı yazılı açıklamada, “Mesleki Yeterlilik Belgesi uygulaması Ülke genelinde 25 Mayıs 2016 tarihinde başlayacaktır. Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Meslekler olmak üzere Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen mesleklerde çalışanların TÜRKAK tarafından akredite edilip Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca sınavları yapılarak başarılı olanların MYK sertifikasına (Mesleki Yeterlilik) sahip olması şarttır. Tüm meslekler zamanla kapsam dahilinde olacaktır. 

TOBB bünyesinde kurulan ve belgelendirme yetkisine sahip olan MEYBEM A.Ş. kapsamında, Asansör Bakım ve Onarımcısı, Ahşap Kalıpçı, Betonarme Demircisi, Betoncu, Duvarcı, İskele Kurulum Elemanı, Sıvacı, CNC Programcısı ve Metal Sac İşlemecilerine yönelik olarak belgelendirme hizmetleri başlamıştır. 

25 Mayıs 2016 tarihinden sonra belirlenen kırksekiz farklı meslekte iştigal edenlerle, müteahhitler ve inşaatçıların mağduriyet yaşamaması için Odamıza müracaat ederek, daha az maliyetle bu hizmeti Elazığ’da almalarını beklemekteyiz. Belgelendirme ücretlerinin de İşsizlik Fonu tarafından karşılanıyor olması da yine işletmelerimiz açısından önemli bir fırsattır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom