Elazığ'dan kısa kısa

29 Mart 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ BELEDİYESİ ASFALT ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Elazığ Belediyesi, kaliteli yaşanan bir şehir amacı doğrultusunda cadde ve sokaklarda bakım-onarım ve yenileme çalışmalarını sürdürüyor. 

Elazığ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından Abdullahpaşa Mahallesi’nin ana arterleri arasında yer alan ve otobüs-minibüs güzergahı olarak kullanılan 273. Sokak’ta, asfalt yenileme çalışması başlatıldı. Asfalt söküm çalışmaları tamamlanan caddede, ekipler asfalt serim çalışmalarını sürdürüyor.

Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Abdullahpaşa Mahallesi 273. Sokak’ta başlatılan asfalt yenileme çalışmalarının kısa sürede tamamlanarak, hizmete sunulacağı belirtilerek, “Ekiplerimizce, şehir genelinde yolların kalitesini artırmak amacıyla başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürdürülecektir” denildi. 

ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ POLAT, KOVANCILARDA İNCELEME YAPTI
Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Kovancılar ilçesinde ıtri ve aromatik bitkilerin yetiştirileceği alanlarda ve yapılan Kapıaçmaz Göleti’nde incelemelerde bulundu.  

Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Elazığ Orman Fidanlık Müdürü Veysel Ayyıldız ile birlikte incelemeler yapmak üzere Kovancılar ilçesine gitti. İlçede, Kaymakam Hasan Gündoğdu ve Belediye Başkanı Hacı Akpınar ile bir araya gelen Polat, yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler aktardı. Vatandaşların orman ve orman ürünlerinden faydalanarak, gelir sepetinin genişletilmesi gerektiğini belirten Kaymakam Hasan Gündoğdu, ormanlara herkesin sahip çıkması gerektiğini, yeşilin ve doğanın korunması için ağaç dikmenin önemini bildiklerini ve ilçede de en iyi şekilde uygulanacağını söyledi.

Ziyaretin ardından Polat ve beraberindekiler, ıtri ve tıbbi aromatik bitkilerin ekimi planlanan alanlarda ve yapılan Kapıaçmaz Göleti’nde incelemelerde bulundu.

ÖĞRENCİLERE ‘KARİYER GÜNLERİ’ SEMİNERİ VERİLDİ
Elazığ'da, Kariyer Günleri kapsamında öğrencilere seminer verildi.

Öğretmen Sıdıka Avar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından, öğrencilerine yönelik, “Kariyer Günleri” semineri düzenlendi. Okulun Konferans Salonu'nda verilen seminere konuşmacı olarak Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Elazığ Temsilcisi Esra Soylu, Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Filiz Varol katıldı. Öğrencilerle birlikte okul idarecilerinin de yer aldığı seminerde konuşmacılar tecrübelerini aktardı.

Hiçbir başarının tesadüf olmadığını belirten KADEM Elazığ Temsilcisi Esra Soylu, "Başarı merdivenleri eller cepteyken çıkılmıyor. Böyle bir başarı hikayesi yoktur. Zorluklar, mücadeleler inanç ve inayetle aşılır. Başarıyı gerçekleştirirken kaybetmemeniz gereken çok önemli hususlarda var. Kişilik ve karakterinizden ödün vermeyin. Hut suresindeki ayeti kelimede, ' En bulunduğunuz gibi dost doğru olun' deniliyor. Bulunduğunuz noktanın en iyisi olun ama dost doğru olun" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Filiz Varol ise konuşmasında kendi eğitim yaşamından örnekler vererek katılımcıları bilgilendirdi.

Program, Okul Müdürü Özden Öztaş'ın, konuşmacı olarak katılan Soylu ve Varol'a katkılarından dolayı plaket vermesiyle sona erdi.

ELAZIĞ’DA BİTKİ SAĞLIĞI EĞİTİMİ VERİLDİ
Elazığ’da Bitki Sağlığı Uygulama Programı kapsamında meyve sinekleri ve biyoteknik mücadele konuları hakkında hizmet içi eğitim toplantısı düzenlendi.  

Eğitimler ile ilgili bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Vedat Ergün, iki aşamalı yaptıkları eğitimlerde hem teorik hem de uygulama ile tecrübe edildiğini söyledi. 

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Volkan Çelik, biyoteknik mücadelenin amacı, yöntemleri ve avantajları konusunu anlattı.

Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görevli uzman Mehmet Kaplan’da ülkesel boyutta sürvey çalışması başlatılan ve iç karantinaya tabii bir zararlı olan meyve sinekleri ile ilgili bilgi verdi.

Birçok meyve türünde zarar oluşturabildiği ifade eden Kaplan, Meyve sinekleri zararlısının zarar şekli, yaşam döngüsü, sürveyinin, morfolojisi ve başka alanlara yayılmasının nasıl önleneceği ile alınması gereken tedbirlerle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Eğitimin devamında ise merkez Hoş köyünde bağ alanına giden katılımcılara, biyoteknikle mücadele kapsamında uygulamalı eğitim verildi.

YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAL ORTAM HAZIRLANDI
Doğa Koruma ve Milli Parklar Elazığ Şubesi tarafından yaban hayvanlarının verdiği zararı en aza indirerek desteklenmesi konusunda hazırlanan “Yaban Hayvanlarının Doğal Ortamlarında Desteklenmesi Eylem Planı” kapsamında çalışmalar yapıldı.  

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün koordinesinde Elazığ Şube Müdürlüğü tarafından yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarını oluşturularak, zararlarının en aza indirilmesi kapsamında uygulanan “Yaban Hayvanlarının Doğal Ortamlarında Desteklenmesi Eylem Planı”nın ilk ayağı tamamlandı. Elazığ’ın merkeze bağlı Karataş, Göllübağ ve Oymaağaç köylerinde yaşayanlarla bilgilendirme toplantısı yapılmasının ardından başlayan eylem planı kapsamında, yaban hayvanlarının zarar tespit çalışması yapıldı.

Yapan hayvanları için Doğa Koruma ve Milli Parlar Şubesi tarafından Karataş Köyünde 23 da alanda 175 kilogram korunga ekimi, 2 alanda badem ve mahlep türleri kullanılarak teras dikimleri yapıldığını aktaran Şube Müdürü Hüseyin Çelik, “Ayrıca yine 2 alanda fıstık çamı ve dut dikimi yapıldı. Karataş köyünde yaban hayvanlarının yoğun olarak kullanıldığı alanlarda yaklaşık 100 adet ağaca badem, mahlep, alıç, şeftali, armut, kiraz gibi meyve ağacı aşıları yapıldı. İkinci çalışma alanı olan Oymaağaç köyünde ise 16 alanda daha önce belirlenen ve sürümü yapılan arazide 125 kilogram korunga ve fiğ ekimi yapılırken ağaçlara da meyve aşığı yapıldı. Üçüncü çalışma alanımız olan Karataş Köyünde 38  alanda 380 kilogram korunga, arpa ve fiğ dikimi, 14 adet ağaca da yine aşılama çalışması yapıldı” dedi.

Eylem planının uygulama projesinin 2017 ve 2018 yıllarında da devam edeceğini vurgulayan Çelik, 2016 yılında yapılan çalışmaların izleme ve değerlendirmelerinin teknik ekipleri tarafından sürekli yapılacağını kaydetti.

Projenin Elazığ’ın merkez ilçe sınırları içerisinde bulunan Harput Mahallesi, Kıraç, Hoşköy, Sedeftepe, Güneyçayır, Oymaağaç, Sarıbük, Obuz, Kurtdere, Serince, Erbildi, Beydalı, Beşoluk, Karataş, Beydoğmuş ve Göllübağ köylerinde toplam 20 bin 722 hektar alanı kapsadığı bildirildi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom