Ters Laleyi okul bahçesinde yetiştirdiler

Elazığ’da bir okulun öğretmen ve öğrencileri, Türkiye’de nadir olarak yetişen ters laleyi okul bahçesine dikerek büyütmeyi başardı. 

Ters Laleyi okul bahçesinde yetiştirdiler Güncel

Elazığ’da c idarecileri, öğretmenleri ve öğrenciler, Türkiye’de birkaç ilde nadir olarak yetişen ters laleyi okul bahçesinde yetiştirdi. Laleler açtıktan sonra büyük bir özenle onlarla ilgilenen çocuklar, öğretmenleriyle beraber okul bahçesine farklı çiçekler de ekti. 4. sınıf öğrencisi Su Eda Karahan, “Çiçek dikiyoruz, çok güzel bir etkinlik oldu. Bizim gibi çocukların çiçek dikme alışkanlığını kazanması çok güzel. Herkese öneriyorum, çok eğlenceli” dedi.

Bahçede yeşil alan oluşturma projesi yaptıklarını belirten Okul Müdürü Mesut Karabulut, “Öğrencilerimizle birlikte bahçemizde çiçek dikimi gerçekleştirdik. Aynı zamanda Elazığ’ın Arıcak ilçesine mahsus ters laleleri bahçemizde yetiştirdik. Öğrencilere ağaç ve çiçek sevgisini vermek için bir faaliyette bulunduk” diye konuştu. 

Ters laleyi Arıcak’ın dağlarından getirip bahçede yetiştirdiklerini ifade eden Müdür Yardımcısı Mehmet Kılınçer ise, şunları kaydetti: 
“Elazığ’a yakışan bir çiçek. Bu çiçeğin çoğaltılması ve tüm insanların görmesi ve tanıması gerekiyor. Çocuklarımızı bugünden yetiştirmek ve çocukken bunları görmesi önemli. Ters laleyi öğrencilerimize tanıttım. Çocuklarımız gelip gördüler ve mutlu oldular. Bir çocuğun bir ağaç ve çiçek  ekmenin ne kadar güzel bir etkinlik olduğunu yaparak ve yaşatarak bu etkinliği tanıttık. Kitaplarla görmeyle olmuyor. Bizzat kendileri yaşasınlar.” 

Türkiye’de Elazığ’ın Arıcak ilçesi, Tunceli, Hakkari, Şırnak, Adıyaman ve Erzurum’un yüksek kesimlerinde yetişen ters laleye bazı yörelerde “ağlayan gelin” deniliyor.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom
pırlanta organizasyon, kına organizasyon, nişan organizasyon, doğum günü organizasyon gezilecek yerler