Fırat Üniversitesi'ne yeni bölüm geliyor

Elazığ Fırat Üniversitesi (FÜ) Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Sivil Havacılık Yüksekokulu bünyesinde açmayı planladıkları “İnsansız Hava Araçları Sistemleri Bölümü” ile ilgili Yükseköğretim Kurumu’na (YÖK) yaptıkları başvurunun olumlu değerlendirildiğini belirterek, bölümün açılması için yazı beklediklerini kaydetti. 

Fırat Üniversitesi'ne yeni bölüm geliyor Güncel

FÜ Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Sivil Havacılık Yüksekokulu bünyesinde açmayı planladıkları bölümlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yüksekokul bünyesinde 4 bölüm açılması için YÖK’e başvuruda bulunduklarını belirten Demirdağ, bunlardan “Uçak Elektrik-Elektronik”, “Uçak Gövde-Motor” ve “Hava Trafik Kontrol” bölümlerinin açılmasına onay verildiğini kaydetti. Üniversitelerarası kurula “İnsansız Araç Sistemleri” bölümü adı altında yeni bir bölüm teklifi de yaptıklarını anlatan Demirdağ, “Türkiye’de ilk olduğundan görüş için üniversitelerarası kurulda bir komisyon oluşturuldu. O komisyonun değerlendirme raporu şubat ayı içerisinde tamamlandı. Üniversiteler arası kurulun son toplantısında da olumlu bir şekilde değerlendirilip, geçti. Yakın bir zamanda YÖK’ten de o bölümün açıldığına dair yazıyı bekliyoruz” dedi.

2016- 2017 eğitim-öğretim yılında Sivil Havacılık Yüksekokulu’nda 28 öğrenci ile eğitime başlanacağını anlatan Prof. Dr. Demirdağ, “İlk olarak Uçak Elektrik-Elektronik bölümüne öğrenci teklif dosyamızı YÖK’e gönderdik. Önümüzdeki 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde de öğrenci almaya başlayacağız. Sivil havacılık sektörü olarak ileride de plotaj, kabin içi hizmetleri, yer hizmetleri gibi farklı bölümleri de oluşturabilmek, onlara ait öğrenci alabilmek için planlama yapmaktayız” ifadelerinde bulundu. 

Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun Elazığ’ın ekonomik yönden gelişmesine de katkı sağlayacağına dikkat çeken Demirdağ, şunları kaydetti: 
“Havacılık ile ilgili yan sanayiler Türkiye’de de oluşturulmaya çalışılmaktadır. Biz de havacılık sektörünü Elazığ’a taşıyarak kendi organize sanayi bölgemizdeki iş adamları ve yatırımcıların dikkatini çekmek istiyoruz. İleri teknoloji ürünleri ile eğer tanışıp, bu ürünleri üretmeye çalışırlarsa havacılık sektöründeki firmalara çok rahat pazarlayabilirler veya bakım aşamasında bazı ürünlerin tedariklerini yapabilirler. Dolayısıyla Elazığ ekonomisine ciddi bir katkısının olacağını düşünüyorum.” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom