Kobilere KOSGEB’den finansman desteği

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) proje destek çağrısı yayınlanmış olup, imalat sanayindeki KOBİ’lere 200 Bin TL ile 600 Bin TL arasında finansman desteği sağlanmaktadır.

Kobilere KOSGEB’den finansman desteği Güncel

MÜRACAATLAR BAŞLADI
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) proje destek çağrısını yayınladı.

‘Geleneksel imalat sanayi KOBİ’lerinde katma değerin artırılması’ ve ‘Orta-ileri teknoloji KOBİ’lerinde kapasite geliştirme’ başlığıyla yayınlanan iki ayrı proje teklif çağrısında kabul edilecek projelere 200 bin TL ila 600 bin TL arasında finansman desteği sağlanacak.

01 Nisan’da başlayan müracaatlar 06 Mayıs tarihinde sona erecek. KOBİGEL Proje Teklif Çağrısı iki ayrı başlık altında; ‘Yüksek ve orta yüksek” ile ‘Düşük-orta düşük teknoloji’ olarak yayınlanmıştır.  Orta ve Düşük Teknoloji Teklif çağrısına başvuracak KOBİ’lerin 2014 ve 2015 yıllarındaki net satış hâsılatı 200 Bin TL ve SSK’lı olarak istihdam ettiği kişi sayısının en az 2 olması gerekiyor. Yüksek ve Orta Yüksek çağrısına başvuracak KOBİ’lerin ise 2014-2015 yılındaki net satış hasılatı 300 Bin TL ve SSK’lı olara istihdam ettiği kişi sayısının en az 3 olması gerekiyor.

GELENEKSEL İMALAT SANAYİ KOBİ’LERİNDE KATMA DEĞERİN ARTIRILMASI
Geleneksel imalat sanayi KOBİ’lerinde katma değerin artırılması proje çağrısı ile gelişmekte olan bölgelerde geleneksel imalat sanayi KOBİ’lerinin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin artırılmasının ayrıca rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesinin amaçlandığı proje teklif çağrısından Elazığ’ın da içinde bulunduğu 4. Bölge illeri yararlanabiliyor. 150 milyon TL toplam bütçeli bu çağrı kapsamında, KOSGEB tarafından uygun görülen projelere yüzde 80’i geri ödemesiz 200 bin TL, geri ödemeli 400 bin TL olmak üzere toplam 600 bin TL’ye kadar finansal destek sağlanacak.

ORTA-İLERİ TEKNOLOJİ KOBİ’LERİNDE KAPASİTE GELİŞTİRME
Bu proje çağrısı ile de orta-yüksek ve ileri teknoloji KOBİ’lerinin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin artırılması, kapasitelerinin geliştirilmesi, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amaçlanıyor. 150 milyon TL bütçeli bu proje çağrısı kapsamında KOBİ’lere, geri ödemesiz 300 bin TL, geri ödemeli 500 bin TL olmak üzere toplam 800 bin TL’ye kadar finansal destek sağlanacak.

ÇAĞRILARDAN EN ÜST SEVİYEDE YARARLANMALIYIZ
Elazığ TSO Başkanı İdris ALAN, Elazığ iş dünyasının girişimci ruha sahip olduğunu, ancak finansman noktasında çeşitli sorunların yaşandığını belirterek, “KOSGEB’in bu proje teklif çağrılarının finansman sağlama açısından son derece verimli olacağını düşünüyorum. İlimiz, gerek jeopolitik konumu gerekse yatırımlar açısından sağlamış olduğu tüm avantajlar ile bölgemizde diğer illerden öne çıkmaktadır.  Girişimciler yatırım için güvenli liman aramakta ve bu anlamada Elazığ ideal bir şehir konumundadır. KOSGEB’in bu desteğinden yararlanarak yatırım yapacak tüm girişimcilerimizi Elazığ’a davet ediyoruz. Bununla birlikte ilimizden de hali hazırda üretim yapan çok sayıda KOBİ’miz de her iki proje teklif çağrısından yararlanabileceklerdir. Dolayısıyla girişimcilerimizin bu fırsatı iyi değerlendirmelerini bekliyoruz. Ekonomideki paylarını artırmış, kapasitelerini ve rekabet güçlerini yükseltmiş KOBİ’lerimiz, daha çok kazanım elde ederek, hem ilimize ve hem de ülkemize çok daha fazla katma değer sağlamış olacaklardır. KOSGEB Elazığ İl Müdürlüğümüzün bu bir aylık dönem içerisinde yoğun mesaileri olacaktır. Kendilerinden öncelikli ricamız Elazığ işletmeleri için büyük önem arz eden bu desteklerden ilimizin en üst düzeyde istifade etmesi için KOBİ’lere gerekli bilgilendirme desteği vermeleri ve bu süreçte mesai kavramından uzak şekilde çalışmalarıdır” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom