Vali Zorluoğlu Oteller Birliği toplantısına katıldı

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Elazığ Turizm ve Kültür Tanıtma Derneği (ETUDER ) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Oteller Birliği’nin toplantısına katıldı.

Vali Zorluoğlu Oteller Birliği toplantısına katıldı Güncel

Bir otelin toplantı odasında gerçekleştirilen programa Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Vali Yardımcısı Haluk Çakmak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, Elazığ Turizm ve Kültür Tanıtma Derneği Başkanı Burak Soylu, ETUDER Yönetim Kurulu Üyeleri ile Elazığ Oteller Birliği Komitesi Üyeleri katıldı.

Elazığ’daki otellerin durumu ve yatak kapasiteleri hakkında bir sunum yapan Elazığ Turizm ve Kültür Tanıtma Derneği Başkanı Burak Soylu, toplantının temel amacının sektördeki işbirliği ve dayanışmayı artırmak olduğunu söyledi. Elazığ’ın önemli bir konaklama potansiyeli olduğunu, yapımı süren otellerin faaliyete geçmesi ile birlikte yatak sayısının 2000’i geçeceğini vurgulayan Soylu, bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi için sektör olarak kongre, seminer ve sempozyum gibi organizasyonların Elazığ’da yapılması için çalışma başlattıklarını kaydetti. Soylu, Kalkınma Kurultayında Elazığ’ın en önemli sektörlerinden biri olarak belirlenen turizm sektörü ile alakalı yol haritasının çıkarılması için çalışmaların devam etmesini istediklerini sözlerine ekledi.

VALİ ZORLUOĞLU: ELAZIĞ GÜVENLİ VE HUZURLU BİR ŞEHİR
Toplantıda sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerini dinledikten sonra bir değerlendirme yapan Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Elazığ’ın geleceğinin bugünden daha iyi olacağına inandığını söyledi.

Vali Zorluoğlu şunları söyledi, “Bölgede yaşanan terör hadiseleri turizm sektörünü olumsuz yönde etkilemiş ve Elazığ da maalesef bundan etkilenmiştir. Bu seneki duruma bakarak kimse bir umutsuzluk yaşamasın. Netice itibariyle sizler önemli yatırımlar yaptınız ve bu yatırımların ömrü elbette bir yıl değildir. Bu geçici bir durumdur, inşallah gelecek yıl bu meseleleri değil başka şeyleri konuşuyor olacağımızı umuyorum. Konjonktür insanlarımızı da, yatırımcılarımızı da bir ümitsizliğe sevk etmesin. Kısa bir süre sonra Elazığ’ın da bölgenin de normale döneceğini düşünmekteyim. Elazığ çok güvenli ve huzurlu bir şehirdir. Ama maalesef komşu illerde yaşanan hadiselerden dolayı Elazığ’la ilgili de bu şekilde bir algı olmakla beraber bu sürecin geçici olduğunu ve bu algının değişeceğini ifade etmek isterim.

VALİ ZORLUOĞLU: SEKTÖR AÇISINDAN DEVLET DESTEĞİ ÖNEMLİ
Turizm sektörünün istenen noktalara ulaşması için yatırımcılar kadar devlete de düşen işler bulunmaktadır. Turizm sektörü bütün dünyada devlet desteği ile yürüyen bir alandır. Kültür ve Turizm Bakanlığının sektörün içerisinde bulunduğu sıkıntıları aşması için bazı teşvik çalışmaları bakanlık nezdinde devam etmektedir.

VALİ ZORLUOĞLU: ELAZIĞ KONGRE TURİZMİNDE ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP
Burada ifade edilen bir diğer husus olan Elazığ’da kongre ve sempozyumların yapılması için bazı yönlendirmelerin yapılması hususunda bizler ve Sayın Milletvekillerimiz de üzerimize düşeni yapacağız. Bunun ilk örneği olarak talebimiz üzerine Sayın İçişleri Bakanlığı Müsteşarının talimatı ile Elazığ’da Mayıs ayında bir mülki idare eğitim semineri yapılacak ve bu seminere 120 civarında kaymakam ve vali yardımcısı katılacak. Bu bir başlangıç olacaktır. Bunun diğer kurumlara da yaygınlaştırması lazım. Bu meyanda Çevre Şehircilik Bakanlığından da benzeri bir talebimiz olacak. Bu konuda Ankara’da Elazığlı bürokratlarla da bir araya gelerek bu bürokratlar üzerinden önerimizi bütün bakanlıklara yayarak, bakanlıkların seminerlerini Elazığ’da yapmalarını sağlama girişimleri başlatmak istiyoruz. Elazığ’ın ve Elazığlıların batıdaki algısı teröre destek vermeyen, milliyetçi, muhafazakâr insanlar şeklindedir. Bu algıya Elazığ’ın tarihi ve kültürel zenginlikleri ve konaklama potansiyeli de eklenirse Elazığ bu kongre turizmi açısından önemli bir potansiyele sahiptir diye düşünmekteyim.

Kalkınma Kurultayında turizm sektörü ile öngörülen çalışmaları realize etmek için çalışmaları yakın zamanda başlatacağız. Turizm alt komitesini toplayarak bu komiteyi işler hale getireceğiz.

Elazığ tek başına turist çekecek potansiyeli olmakla beraber yapılacak çalışmalarda bölgenin bir havza olarak düşünülmesi gerekmektedir. Sadece Elazığ Harput değil, Palu, Çemişgezek, Kemaliye, Arapgir, Pertek’i de içine alarak bir perspektifle konuya yaklaşmak gerekmektedir. Onun için Elazığ’ın bu havza ile birlikte düşünülmesi ve planlanması daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

VALİ ZORLUOĞLU: ELAZIĞ’IN GELECEĞİ AYDINLIK
Elazığ aynı zamanda bir tarım ve sanayi şehridir. Uluova Projesinin tamamlanması, teşvik düzenlemesinin Elazığ’ın beklentisi doğrultusunda gerçekleşmesi ile ben inanıyorum ki Elazığ sanayisi, tarıma dayalı sanayileşmesi ile çok daha iyi bir noktaya gelecek, bu sanayileşme de elbette beraberinde çok önemli oranda bir konaklama talebi getirecektir. Bu sebeple ben Elazığ’ın geleceğinin daha aydınlık olacağına inanıyorum”. 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom