Elazığ'dan kısa kısa

7 Nisan 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ANNE ÜNİVERSİTESİ, YENİ DÖNEMDE ANNELERİ BEKLİYOR
Annelerin donanımlarını artırarak, geleceğe hazırlanmalarında yol gösteren Anne Üniversitesi, yeni dönem için anneleri bekliyor. Toplam 8 hafta sürecek eğitime katılan anneler, ev ekonomisi, çocuk gelişimi, Kur’an-ı Kerim, temel dini bilgiler ve sağlıklı beslenme dersleriyle kendilerine yeni ufuklar açacaklar. 

Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen Anne Üniversitesi'nde dördüncü dönem eğitimleri, 9 Nisan 2016 Cumartesi günü başlıyor. 

Elazığ Belediyesi Meclis Salonu'nda, cumartesi günleri 09.00-15.45 saatleri arasında verilecek eğitimlerle, anne ve anne adayları çağın gerekleri doğrultusunda bilgi ve donanım sahibi olacaklar. 

Anne Üniversitesi’nde, Fırat Üniversitesi’nden uzman eğitmenlerin katılımıyla, anne ve anne adaylarına, İnsan İlişkileri ve İletişim, Sağlıklı Beslenme ve Yaşam, Eğitimde Ailenin Rolü, Girişimcilik, Boş Zaman Değerlendirme, Temel Dini Bilgiler, Ev Ekonomisi ve Yönetimi, Değerler Eğitimi, Aile Sosyolojisi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Kuran-ı Kerim (Tecvit) ve Osmanlıca dersleri verilecek. 

Eğitime katılan anne ve anne adaylarının, kırtasiye malzemeleri, öğle yemekleri, çay ve kahve gibi ikramlar da Elazığ Belediyesi tarafından karşılanıyor. 

Yoğun bir talebin olduğu Anne Üniversitesi’ne kayıt yaptırmak isteyen anne ve anne adaylarının, eski Çağrı Tıp Merkezi üst kısmında bulunan EBEGEM binasına başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Toplam 8 hafta sürecek ve 28.05.2016’da tamamlanacak eğitimler sonunda anne ve anne adaylarına, Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi onaylı sertifika verilecek. 


ELAZIĞ'DA POLİS HAFTASI ETKİNLİKLERİ
Elazığ'da polis haftası etkinlikleri kapsamında, Polis Emeklilileri Derneği ile Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı ziyaret edildi.  

 

Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Türk Polis Teşkilatı'nın 171. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde, Polis Emeklileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı’na ziyarette bulundu. Ziyarete, İl Emniyet Müdür Vekili Erhan Zeren, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Gürkan Uslu, Zülfü AĞAR Polis Eğitim Merkezi  Müdür Vekili Murat Daşdelen ve emniyet mensupları katıldı.

İlk ziyaretini Polis Emeklileri Derneği’ne gerçekleştiren heyet, dernek başkanı Mehmet Ail Bulut ve polis emeklileriyle bir araya geldi. Daha sonra Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı’na geçen heyet, burada Dernek Başkanı Mehmet Gökçeer ile üyelerle sohbet ederek onların sorunlarını dinledi.

 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İLE KURTARMA EKİPLERİ TATBİKAT YAPTI
Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde, kurtarma ekipleri ile üniversite öğrencileri tatbikat yaptı.  

Kovancılar ilçesinde bulunan Fırat Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda Ulusal Medical Kurtarma (UMKE)  İl Afet Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Belediye İtfaiye Şefliği ekipleri ve öğrencilerin katılımıyla deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatı öncesi öğrencilere UMKE ve AFAD ekipleri tarafından teorik bilgiler verilirken, deprem anında nasıl hareket edilmesi ve neler yapılması anlatıldı.

Daha sonra ilçede 6,7 şiddetinde yaşanan deprem canlandırıldı. Deprem sırasında öğrenciler masaların aralarına oturarak, ellerini boyunlarına kilitleyip sarsıntının geçmesini bekledi. Sarsıntının geçmesinin ardından okuldaki öğretmenler ve idareciler sınıfı düzenli, hızlı bir şekilde boşaltırken, il yardım eğitim almış öğrenciler de sağlık ve kurtarma ekiplerine haber vererek ilk yaralıyı kendileri sedye ile dışarı taşıdı.
Daha sonra 112 Acil Komuta Merkezi’ne bağlı ambulanslar, UMKE, AFAD ve itfaiye ekipleri olay yerine gelerek, yaralılara müdahale etti. Yaralılar kurtarma ekipleri tarafından binadan çıkarıldı. Deprem tatbikatlarını sürekli yaptıklarını belirten UMKE Sorumlusu Hüseyin Kılıçkap, “Bugün yaptığımız tatbikatın senaryosu 6,7 şiddetinde yaşanmış bir depremdi. Deprem de okulda çöküntü olmuş, 7 çocuğumuz yaralanmıştır. Öğrencilerimiz tarafından bir yaralımız kurtarılmış, 6 yaralı da olay yerine ulaşan ekipler tarafından kurtarılarak ambulanslar da ilk müdahaleleri yapılmıştır. Geniş kapsamlı katılımla bir deprem tatbikatı gerçekleştirdik. Öncesinde öğrencilerimize deprem anında neler yapılması gerektiği konusunda verilen eğitimlerin başarılı olduğunu gördük. Başarılı bir tatbikat gerçekleştirdik” dedi.

 

ELAZIĞ'DA, OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESLENME BOZUKLUKLARI SEMİNERİ VERİLDİ
Elazığ'da, “Okul Öncesi Dönemde Beslenme Bozuklukları” konusunda yapılması gerekenler konusunda düzenlenen seminerle bilgi verildi.  

Elazığ'da bir hastane tarafından, “Okul Öncesi Dönemde Beslenme Bozuklukları” sağlık semineri düzenlendi. Hastanenin konferans salonunda düzenlenen seminerde konuşmacı olarak Çocuk Psikiyatrisi Uzm. Dr. Halil Kara, Psikolog Beliz Berktaş'ı çok sayıda davetli dinledi. Anne sütünün mucizevi bir besin olduğunu belirten Kara, "Anne sütünde çeşitli minareler, çinko, bakır gibi besinler bulunur. Anne yeterli beslenmiyorsa dişi eriyip o sütten besin veriyor. Gebeliğinden itibaren iyi beslenen bir anne çocuğu için verebileceği en güzel şeyi sütüyle vermiş oluyor. Altıncı aydan sonra çocuğu yavaş yavaş anne sütünden uzaklaştırmaya başlıyoruz. Ama yine anne sütü bu noktada verilmeye devam eden bir besin kaynağı olarak ortaya çıkıyor. Bu yaşa kadar sıvı gıdalarla beslenen çocuk bundan sonra meyve suları ve katı gıdalarla beslenilmeye başlanıyor" dedi.

Beslenme yaşamın devam etmesi için fizyolojik bir ihtiyaç olmasının yanı sıra, diğer insanlarla paylaşılması yönüyle sosyal bir eylem olduğunu söyleyen Psikolog Beliz Berktaş ise, "Çocukluk çağında kazanılan beslenme alışkanlığının çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından önem taşır. Çocukların davranışlarının çoğu, anne ve babalarının tepkisine göre şekillenir. Anne ve babaların, çocuğun yeme alışkanlıklarının gözlemlenen değişliklerle ilgili endişelenmemesi gerekir. Bu durumu çocuğun gelişiminin bir parçası olarak kabul etmelidirler" diye konuştu.

Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi için kaygılanan ebeveynler kaşıkla gezerek, televizyon karşısında yemek yedirmek gibi yöntemlere başvurabileceklerini anlatan Berktaş, "Çocuk yemek yeme konusunda ailenin aşırı hassasiyetini görür ailenin tüm istediklerini gerçekleştirmek ister. Bu durum aile ile çocuk arasında ciddi bir iletişim problemine yol açmaktadır. Yemek konusunda baskı uygulanması çocuğun özgüven gelişimini olumsuz etkiler" ifadelerinde bulundu.

Seminerin doktorların, katılımcıların sorularını yanıtlaması ile sona erdi.

 

ELAZIĞ’DA ÇEVRE MEVZUATI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Elazığ’da yatırımcılara, kurum temsilcilerine, çevresel değerlerin ve ekonomik dengenin korunması, geliştirilmesi hakkında bilgilendirme yapıldı.  

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü öncülüğünde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) ve Çevre İzinleri Şube Müdürlüğü tarafından yatırımcılara, ildeki tüm kurum temsilcilerine çevre mevzuatı anlatıldı. Toplantıda katılımcılara 2872 sayılı çevre kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan yönetmelikler kapsamında bilgi verildi. Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan bilgilendirme toplantısına ÇED ve Çevre İzini Şube Müdürü Muhittin Karabulut, Çevre Mühendisi Emel Kilimci, kurumların temsilcileri ve yatırımcılar katıldı.

ÇED ve Çevre İzini Şube Müdürü Muhittin Karabulut’un toplantı hakkında bilgi vermesinin ardından Çevre Mühendisi Emel Kilimci katılımcılara seminer verdi. Kilimci, “Çevre canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içerisinde bulundukları biyolojik, fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamı ifade etmektedir. Anayasamızın 56. Maddesin de de herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, sağlığını korumak, kirlenmesini önlemek devletin, vatandaşın ödevidir. Devlet herkesin hayatını beden ve ruh sağlığı içerisinde sürdürmesini sağlamak. İnsan, madde gücünde tasarruf ile verimi artırmak. İş birliğini geliştirmek amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini sağlar” dedi.

Çevre kanununu hakkında da bilgi aktaran Kilimci, “Çevre kanunu 11 Ağustos 1983 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Uzun bu süre bu haliyle devam eden çevre kanunu AB uyumuna göre yeniden 2006 da köklü bir takım değişiklikler yaşamıştır. 2872 sayılı çevre kanunun amacı bütün canlıların ortak varlığı olan çevrenin sürdürülebilir çevre ve kalkınma ilkeleri doğrultusunda korunmasını sağlamaktır” diye konuştu.

Toplantı daha sonra katılımcıların soru cevaplarıyla son buldu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom