Malatya’da peyzaj tasarım projesi sergisi açıldı

Malatya'da 42'inci Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Darende Zengibar Kalesi 'Kale çevresi peyzaj tasarım projesi' sergisi açıldı.

Malatya’da peyzaj tasarım projesi sergisi açıldı
Malatya
Malatya’da 42’inci Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Darende Zengibar Kalesi ‘Kale çevresi peyzaj tasarım projesi’ sergisi açıldı.

İnönü Üniversitesi, Malatya İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Darende Belediyesi organizasyonu kapmasında bir otel de düzenlenen serginin açılışına İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Levent İskenderoğlu,İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Darende Belediye Başkan Yardımcısı Savaş Kazancıoğlu ve öğrenciler katıldı. İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri tarafından oluşturulan Darende Zengibar Kalesi Kale çevresi peyzaj tasarım projesi sergi açılışında ilk olarak söz alan İl Kültür ve Turizm Müdürü Levent İskenderoğlu, sergi çalışmasının 1,5 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. Toplam 13 projenin sergide yer aldığını belirten İskenderoğlu, “Özellikle regreasyon alanlarının peyzaj tasarımın turizm açısından önemi bizim bakanlığımız açısından oldukça önemli. Biz bunların hepsinde istifade etmeyi düşünmekteyiz. Burada İnönü Üniversitesi özellikle kültür ve sanat alında yaptığımız bütün işbirliklerin önemi açıkça ortaya çıkıyor. Akademik bilginin sektörün içerisindeki yeri ve önemi ayrıca ortaya çıkmış oluyor. Bizde turizm haftası nedeniyle bunun bir galasını ve sergisini planladık. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü son sınıf öğrencilerinin Darende Zengibar Kalesi ile ilgili Kale çevresi peyzaj tasarım projesini hazırladıklarını belirtti. Öğrencilerin gruplar halinde hazırladıkları projelerini bugün sergiledikleri ifade eden Kızılay, “Hepsi birbirinden güzel 13 proje sergileniyor. Ben bu projelerden İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Darende Belediyemizin yararlanarak Darende Zengibar Kalesi çevresini yeni peyzajlarla zenginleştirerek mevcut güzelliğin daha da öteye taşınacağına inanıyorum. Projeleri yapan tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...