Elazığ'dan kısa kısa

14 Nisan 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ'DA ‘TEVHİD, VAHDET, GELİN BİRLİK OLALIM’ KONFERANSI DÜZENLENDİ
Elazığ Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum Haftası nedeniyle, “Tevhid, Vahdet, Gelin Birlik Olalım” konulu konferans düzenlendi. 

Edibe Can Konferans Salonu'nda düzenlenen programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İl Müftüsü Peyami Güngör, Vali Yardımcısı Üzeyir Yılmaz ve davetliler katıldı. Program öncesi davetliler, Kızılay tarafından kurulan stantta kan bağışında bulundu. Cabir Karataş'ın Kur'an’ı Kerim tilaveti okumasıyla başlayan program, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından konusu birlik olan sinevizyon gösterisiyle devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Peyami Güngör, "Kutlu Doğum Haftası’nı kutlamamızın sebebi o yüce Resulü daha iyi tanımak, anlamak ve onu hayatımızın her şubesinde kendimize rehber edinmektir. Muhakkaktır ki insanoğlu onu tanımadıkça, sevmedikçe, onun yolunda gitmedikçe hiçbir zaman kurtuluşa ermesi mümkün değildir. Hayatımızın her şubesinde, yememizde, içmemiz de ve oturmamızda o yüce Resulü kendimize örnek edinerek ancak dünya ve ahiret mutluluğuna erebiliriz" dedi.

Tevhidin, Allah'ın tek ve her şeyin sahibi olduğuna inanmanın ve İslam'ın kendilerine öğrettiği en önemli değer olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, "Hz. Adem'den Hz. Muhammed'e gelinceye kadar Kur'an’ı Kerim'de adları geçen 28, hadislerde 124 bin veya 224 bin peygamberin her birinin gönderildikleri kavimlere ilk anlattıkları şey tevhiddir. Bizim yüce dinimiz tevhide ermenin yollarını gösteriyor. İnsanoğlunun bu alemde pek çok ilgisi, alakası, arzusu ve hevesleri vardır. Peygamber efendimiz, 'Bu alaka, hefes ve arzuların teke indirilmesin tevhidi husud ile yükümlüdür' der" ifadelerinde bulundu.

Program, lise ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı bilgi yarışmasında dereceye girenlere Diyanet İşleri Elazığ Şubesi tarafından ödül verilmesiyle sona erdi.


ELAZIĞ'DA 'MEDYADA YENİ YÖNELİMLER VE GAZETECİLİĞİN GELECEĞİ' ADLI SEMİNER VERİLDİ
Elazığ’da, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey tarafından İletişim Fakültesi ve İletişim Lisesi öğrencilerine “Medyada Yeni Yönelimler ve Gazeteciliğin Geleceği” adlı seminer verildi.

Elazığ’da, İletişim Fakültesi ve İletişim Lisesi öğrencilerine BİK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey tarafından “Medyada Yeni Yönelimler ve Gazeteciliğin Geleceği” adlı seminer verildi. Seminere, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, BİK Elazığ İl Müdürü Murat Yürekli, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Osman Umar, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Medyanın her yönüyle toplumun şekillenmesi ve doğruları bulması  açısından önemli görevler üstlendiğini belirten Demirdağ, “Son geçen son yüz yılda ve bu yüzyılın ilk başından itibaren medyadaki değişimler baş döndürücü şekilde olmuştur. İnternetin gelişmiş olmasının da beraberinde kitle iletişim araçlarının yaygın bulunması her şeyin anında bütün dünyaya kısa sürede iletilmesini sağlamaktadır. Bu açıdan geleceğin siz genç iletişimciler şansı bir devire sahipsiniz” dedi.

Gazetenin geçmişi hakkında bilgi veren BİK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, “Gazetenin basın hayatı bin 600’lü yıllarla beraber başlıyor. Uzun yıllar tahtında devam ediyor. Tabi radyo çıkana kadar. Radyo çıkıyor bu kez gazete tedirgin olmaya başlıyor. Acaba tahtımdan iniyor muyum diye düşünüyor. Fakat öyle olmuyor. Gazete ve radyo beraber devam ediyorlar. Birbirlerini destekliyorlar. Aradan biraz zaman geçiyor televizyon çıkıyor. Radyo ve gazete kendini tehdit edişmiş gibi hissetmeye başlıyor. Ama yine beraber yaşamaya devam ediyorlar” ifadelerinde bulundu.

Yeni çağın medyayı inanılmaz bir şekilde etkilediğini ifade eden Canbey, “Çağımızda yaşanan teknolojik unsurlar medyayı inanılmaz şekilde etkiliyor. Sadece teknoloji değil, şartlar, medya teknolojisinde yaşanan gelişmeler medyayı da derinden etkilemeye başlıyor. 2050’li yıllarda gazeteler sona erecek diyorlar. Çünkü kitleler nerede olursa medya da oraya yöneliyor. Şimdi herkesin sosyal medyası ve interneti var. Haberler o kadar hızlı yayılmaya başlıyor ki gazetenin, radyonun ve televizyonun kendine çeki düzen vermesi gerekiyor. Dijital devrim sadece gazeteyi tehdit etmiyor. Hepsini tehdit ediyor. Geçtiğimiz ay içerisinde Mecidiyeköy de bir patlama oldu. Patlama sonrasında olayı son dakika haberi olarak verdiler. Ama aynı anda orada olan birisi periskopu açıyor ve kamera çekimi yapmaya başlıyor. O anda periskopun içerisinde olan tüm dünya bunu izlemeye başlıyor” diye konuştu.


BİK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI CANBEY, REKTÖR DEMİRDAĞ’I ZİYARET ETTİ
Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Fırat Üniversitesi (FÜ) Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’ı ziyaret etti. 

BİK ile Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Medyada Yeni Yönelimler ve Gazeteciliğin Geleceği” konulu konferansa katılmak üzere Elazığ’a BİK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, FÜ Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’ı makamında ziyaret etti. Ziyarete, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Osman Umar, BİK Elazığ Şube Müdürü Murat Yürekli ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Yardımcısı Doç. Dr. İlhan Oğuz Akdemir'de katıldı.Ziyaret sonunda, Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Rektör Prof. Dr. Demirdağ'a “Basın Penceresinden Harb-i Umumi ve Çanakkale” kataloğunu hediye etti.


DOKTOR ADAYLARI ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ
Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği öğrencilerinden oluşan bir grup doktor adayı sosyal sorumluluk kapsamında zihinsel engelli çocuklarla bir araya geldi. 

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği öğrencilerinden oluşan Yeryüzü Doktorları Topluluğu sosyal sorumluluk kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Elazığ Şubesi’ndeki çocuklarla bir araya geldi. Zihinsel engelli çocuklarla beraber kahvaltı yapan doktor adayları, tüm çocuklarla yakından ilgilendi.

Genç doktorların ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Elazığ Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güleç, “Çocuklarımızla sabah kahvaltısı yapmak üzere geldiler. Bizde kendilerine vakfımızı tanıttık. Çocuklarımızla yarının doktorları, çocuklarımızı teşhis edecek ve görecekler. İleride kendilerine bu konularla ilgili yabancılıkta çekmeyecekler. Yer yüzü doktorlarının misyonunu ve vizyonunu biliyoruz. Çalışmalarını da takdirler karşılıyoruz. Sınır tanımıyorlar. Dünyanın her tarafında faaliyet içerisindeler” dedi.

Bir sosyal sorumluluk gerekliliği olarak böyle bir çalışmaya girdiklerini ifade eden doktor adaylarından Muhammet Sait Kaya, “Bu aynı zamanda bir vakıflar buluşmasıdır. Yeryüzü Doktorları da dünyada ve Türkiye’de çeşitli insani yardım faaliyetlerinde bulunan bir kurum. Bu bağlamda buluşmamız çok güzel oldu. Umarım böylesi hizmetler devam eder” diye konuştu.

Daha sonra gitar çalan genç doktor adayları zihinsel engelli çocuklarla keyifli vakit geçirdi.


ASRİ MEZARLIKTA ARA YOLLAR YENİLENİYOR
Elazığ Belediyesi Asri Mezarlık ara yollarında beton parke döşeme çalışmaları başlattı.

Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, hava koşullarının normale dönmesiyle birlikte çalışmalarını hızlandırdı. Yapılan çalışmalar kapsamında Asri Mezarlık’ta kabir ziyaretinde bulunan vatandaşların sıkıntı yaşamamaları için ara yollar bakıma alınarak, beton parke döşemesi gerçekleştiriliyor.

Elazığ Belediyesi tarafından, başta Asri ve Harput mezarlık alanları olmak üzere mezarlıklarda yeni düzenleme çalışmaları kapsamlı bir şekilde sürdürülüyor.

Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından Asri Mezarlıkta 2015 yılında gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda 168 adet sıra mezar defin işlemine hazır hale getirilerek, bu alanlara su şebeke  hattı çekilmiş ve 3 adet yeni çeşme yapımı tamamlanmıştı. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte başlatılan çalışmalar doğrultusunda ise su şebeke hattı bulunmayan Asri Mezarlık üst kısımlarına 2500 metre uzunluğunda yeni su hattı döşeniyor. Yoğun bir şekilde sürdürülen çalışmaların kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.


KGF ELAZIĞ ŞUBESİ AÇLIŞ SÜRECİ BAŞLADI
İş dünyasının kefelet noktasında önemli hizmetler aldığı Kredi Garanti Fonu (KGF) Elazığ Şubesi’nin açılış süreci başladı. Elazığ TSO hizmet binası içerisinde Diyarbakır KGF Şube Yöneticisi Hasan Yeşil incelemelerde bulunarak Başkan Alan’la görüş alışverişinde bulundu.

ELAZIĞ İŞ DÜNYASININ UZUN SÜREDİR BEKLEDİĞİ HİZMET…
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, KGF Elazığ Şubesinin yer tespiti için gelen Diyarbakır KGF Şube Yöneticisiyle konu hakkında istişarelerde bulunarak, Elazığ TSO’nun altyapı ve ofis hizmeti için hazır olduğunu ifade etti. Başkan Alan konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Kredi Garanti Fonu Elazığ Şubesi konusu yaklaşık 3-4 yıldan beri iş dünyamızın gündeminde olan bir konu. Odamız tarafından konuyla ilgili geçmişte bir süreç başlatılmış ve çeşitli yazışmalar ve görüşmeler gerçekleştirilmiştir. İş dünyasının kefalet noktasındaki talep ve ihtiyaçlarını karşılayan bu önemli kurumun Elazığ’a bir an önce kazandırılması hususunda KGF Başkanı Sayın Faik Yavuz bey ve TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu beyle görüşmelerimiz olmuş ve konunun hassasiyeti ifade edilmiştir. Milletvekilimiz ve TBMM Katip Üyesi Sayın Av. Ömer Serdar beyin konuya olan duyarlılığı ve takibi neticesinde KGF Elazığ Şubesinin açılışı bugüne nasip olmuştur. Diyarbakır  Şube Müdürümüz Sayın Hasan Yeşil ile konu hakkında gerekli incelemeleri ve görüşmeleri yaparak sürecin hızlandırılması ve kısa bir süre içerisinde Şubenin Elazığ TSO bünyesinde iş dünyasına hizmet vermesi için gerekli adımları atmış bulunuyoruz. İş dünyamız kefalet noktasında artık Diyarbakır yada başka bir ile gitmesine gerek kalmadan bu ihtiyacını Elazığ’da kısa süre içerisinde çözme imkanına kavuşacaktır. Ben bu vesile ile, başta Sayın Milletvekilimiz Ömer Serdar Beye konuya göstermiş olduğu hassasiyet nedeniyle teşekkür ediyorum. KGF Elazığ Şubesinin iş dünyasına ve Odamıza hayırlı olmasını temennisiyle, en derin saygılarımı sunuyorum” dedi.


BASIN İLAN KURUMU’NDAN VALİ MURAT ZORLUOĞLU’NA ZİYARET
Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey Vali Murat Zorluoğlu’nu ziyaret etti.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü ve Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen ‘Medyada Yeni Yönelimler ve Gazeteciliğin Geleceği’ konulu konferansa katılmak üzere ilimize gelen Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Vali Murat Zorluoğlu’na bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette Basın İlan Kurumu Elazığ Şube Müdürü Murat Yürekli’ de eşlik etti.

Sayın Valimizin daha önce Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nde Bakanlık Temsilcisi olarak görev almış olmasından duydukları memnuniyeti ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Canbey, Basın İlan Kurulu Genel Müdürlüğünce yeni çıkarılan ve Çanakkale dönemindeki basının nasıl çalıştığını ve neler yaptığını anlatan ‘Basın penceresinden Harbi Umumi ve Çanakkale’ isimli bir kitap hediye ederek ilgi ve alakasından dolayı Vali Zorluoğlu’na teşekkür etti.

Ziyaretlerinden dolayı memnun olduğunu belirten Vali Zorluoğlu; “Kütüphanemize güzel bir eser kazandırdıkları için Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey’in şahsında Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğüne teşekkür ederim” dedi.


FİNAL OKULLARI’NDAN HAYIR ÇARŞISINA DESTEK
Elazığ Belediyesi’nin ödüllü sosyal projeleri arasında yer alan Hayır Çarşısı, veren el ile alan el arasında kardeşlik köprüleri kurmaya devam ediyor.

Hayırsever vatandaşların desteğiyle kısa sürede güçlenen Hayır Çarşısı’na Elazığ’ın önemli eğitim kurumları arasında yer alan Final Okulları öğrencilerinden anlamlı bir destek geldi. Anaokulundan lise seviyesine kadar öğrencilerin ailelerinin ve öğretmenlerinin katkılarıyla bizzat yer aldığı organizasyonda, hazırlanan gıda kolileri Hayır Çarşısı görevlilerine teslim edildi. Çocuklarda sosyal sorumluluk bilincinin gelişimine önemli destek sağlayan organizasyona katılan miniklerle, abla ve abilerinin yaşadığı mutluluk gözlerine yansıdı.

Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kısa bir süre önce hizmete açılan Hayır Çarşısının vatandaşların yardımıyla her geçen gün daha da güçlendiği belirtilerek, “Hayır Çarşı’na bağışta bulunmak isteyen vatandaşlarımızın, ALO 153 Beyaz Masa hattı ve (424) 225 19 21 nolu telefonla irtibata geçmelerinin ardından ekiplerimiz belirtilen adrese ulaşarak, bağışları tutanakla teslim alıyor. Gerekli bakımları yapılan ürünler, puanlama yapılmasının ardından barkotlanarak Hayır Çarşımızda reyonlardaki yerlerini alıyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın da Elazığ Belediyesi ALO 153 Beyaz Masa ve (424) 225 19 21 nolu telefonla irtibata geçerek, talepte bulunmaları gerekiyor. Başvurular doğrultusunda alınan talepler, değerlendirmeye alınarak, gerekli araştırmaların ardından Elazığ Belediyesi Sosyal Yardım ve Hizmet Komisyonu’nun onayına sunuluyor. Komisyon tarafından ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere, alışveriş kartları verilerek, ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanıyor. Vatandaşlarımız arasında gönül köprüleri kuran bu anlamlı proje, hemşehrilerimizin desteğiyle daha da güçlenecektir” denildi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom