Elazığ'dan kısa kısa

16 Nisan 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ'DA HAFIZLIK VE EZAN OKUMA YARIŞMASI YAPILDI
Elazığ'da, “Kur’an'ın Genç Muhafızları Hafızlık ve Genç Bilaller Ezan Okuma” yarışması bölge finali yapıldı.

Elazığ Hacı Hulisi Yayhagil Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde, “Kur’an'ın Genç Muhafızları Hafızlık ve Genç Bilaller Ezan Okuma” yarışması bölge finali Edibe Can Konferans Salonu'nda yapıldı. Programa, Belediye Başkan Yardımcısı Resul Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Hüseyin Demirbaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Suat Kenç, İl Müftü Yardımcısı Mevlüt Şahiner, Hulisi Yayhagil Anadolu i-İmam Hatip Lisesi Müdürü Ömer Dinç ve davetliler katıldı.

Mahmut Karataş'ın Kur’an'ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Elazığ'ı anlatan sinevizyon gösterisiyle devam etti. Açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ömer Dinç, "Kur-anı Kerim'i öğrenmenin engellediği, ezanın susturulduğu bir dönemde Allah'a şükürler olsun ki bugün yarışma yapar hale gelmişiz. Cenab-ı Hak'a ne kadar şükretsek o kadar azdır. Kur’an, yaşayan insanlara nasihat etmek için gönderilmiştir. Allah, Türkiye'mizde hafızlarımızın sayısını çoğaltsın, Kur’an'ı Kerim'i okuyan, anlayan ve anladığıyla amel eden kullarından bizleri eylesin. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi Allah vatanımızı ezansız Kur’an'sız bırakmasın" dedi.

İmam hatip liselerinin Türkiye'nin bir gerçeği olduğunu vurgulayan Bakanlık temsilcisi Hüseyin Demirbaş ise, "Elhamdülillah 1 milyonu aşan öğrencimiz, bin 200'e yakın imam hatip lisemiz, 2 bin 200'ü geçen imam hatip ortaokulumuzla şuan eğitim öğretime devam ediyoruz. Dün, okul müdürü arkadaşımla Elazığ'ın imam hatip lise ile ortaokullarını yerinde gezdik ve gördük. Pırıl pırıl çok kıymetli öğrencilerimizin derslerine girdim. Onlara 'büyükleriniz ellerinden geleni sizin için yapıyor ama sizden de beklentimiz büyük çünkü sizin omuzlarınızda çok büyük sorumluluklar var' dedim. Bu gençlerimizin omuzlarına dinini iyi bilen, en güzel şekilde iletişim kuran, teknolojiyi iyi kullanan yeni nesiller yetiştirmek zorundayız" diye konuştu.

Daha sonra program, Kur’an'ın Genç Muhafızları Hafızlık ve Genç Bilaller Ezan Okuma yarışmasıyla devam etti. Yarışmalarda hafızlıkta ve ezan okumada birinci olan Halil İbrahim Yücel ile Muhammet Dertli altınla ödüllendirildi.


KOVANCILAR'DA KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİĞİ
Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında konferans verildi.

Kovancılar’da, İlçe Kaymakamlığı ve belediye tarafından Kutlu Doğum Haftası ile ilgili etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında düzenlenen programda konuşmacı olarak Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi eğitim görevlisi Nizamettin Çelik ile Şair Emrah Güneş katıldı. Programı, Kaymakam Hasan Gündoğdu ile birlikte ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş izledi.

Konferansın ardından ilahiler eşliğinde sema gösterisi yapıldı.


HASTANEDE GERÇEĞİ ARATMAYAN DEPREM TATBİKATI
Hastane personellerinin deprem anında nasıl davranacaklarına yönelik bilincinin oluşturulması için Medical Park Elazığ Hastanesi'nde düzenlenen tatbikat gerçeği aratmadı.

Medical Park Elazığ Hastanesi’nde olası doğal afetlere karşı deprem tatbikatı yapıldı. Tatbikata, Ulusal Medical Kurtarma Ekibi (UMKE), İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD),Medical Park Elazığ Hastanesi UMKE Timi ve 112 Acil Komuta Merkezi ekipleri katıldı. Elazığ’ın birinci bölge deprem kuşağında bulunması nedeniyle herhangi bir deprem anında hastalara ve hastane çalışanlara neler yapacakları konusunda AFAD tarafından ilk önce konferans salonunda bilgilendirme semineri verildi. Seminerin ardından tatbikata geçildi.

Senaryo gereği 6,5 şiddetinde meydana gelen depremde hastanenin kardiyoloji yoğun bakımda göçük meydana geldi. Ardından Hastalar ve hastane personeli tahliye edildi. Olay yerine gelen UMKE, AFAD,112 Acil Komuta Merkezi ve Medical Park Elazığ Hastanesi UMKE Timleriyle beraber göçük altından kalan 1 sivil ve 2 görevliyi hastaneden çıkardı. Çıkarılan yaralılar ambulanslarla başka bir hastaneye götürüldü.

Tatbikat hakkında bilgi veren Elazığ UMKE Birim Sorumlusu Hüseyin Kılıçkap, “İlk defa Medical Park Elazığ Hastanesi UMKE ekibiyle, Elazığ UMKE ekibi karma bir tim oluşturdu.  Senaryo gereği AFAD ile birlikte 6,5 deprem neticesinde 2. kat kardiyoloji yoğun bakımdaki oluşan çöküntü de 3 kişi mahsur kaldı. Bunlardan bir tanesi sivil diğer ikisi ise görevlidir. Yaralılar AFAD ve UMKE tarafından müdahale edilip kurtarılmıştır. Medical Park Hastanesi’nde 10 kişiden oluşan bir UMKE ekibi bulunmaktadır. Biz Elazığ UMKE olarak da 7 kişi geldik. AFAD’dan 5 kişi, 112’den bir ekip ve Medical Park Hastanesi’nin ambulansıyla birlikte başarılı bir tatbikat gerçekleştirdik” dedi.

Yararlı bir tatbikat olduğunu ifade eden Medical Park Hastanesi İş Güvenliği Uzmanı Semih Aykurt, “Her yıl gerçekleştirmiş olduğumuz tatbikatımızı bu sene UMKE, AFAD ve Hastane UMKE timleriyle birlikte yaptık.  Depremde hastane ve bina tahliyesi yaparak tatbikatımızı gerçekleştirdik. Olası bir deprem durumunda hastalarımızın sağlığı kadar çalışanlarımızın da sağlığı önemli olduğu için tatbikatlarla sürekli güncel tutmaya çalıştık” diye konuştu.


ELAZIĞ BELEDİYESİ TARAFINDAN ‘KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE KADIN HAKLARI’ SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Elazığ Belediyesi Aile Psikolojik Danışma Merkezi ve KADEM Elazığ Temsilciliği işbirliğiyle düzenlenen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Hakları’ konulu bir seminer düzenlendi.

Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere, Av. Gülgün Erol ve Sosyolog Görkem Gökçe Yiğit konuşmacı olarak katıldı.

Toplumsal etkileme ve etkilenmeleriyle aile içi şiddet ve kadının nasıl bir gelişim izleyerek günümüze kadar geldiğini anlatan Sosyolog Görkem Gökçe Yiğit, son yıllarda yaşanan hızlı ekonomik değişiklikler ve buna bağlı olarak yaşanan ekonomik zorlukların kültürel farklılaşmalarla beraber, farklı kültürdeki insanların aynı hayatı yaşamalarına neden olduğunu belirterek, “Artan yoğunluk ve strese bağlı olarak ortaya çıkan bireylerin birbirlerine karşı olan tahammülsüzlükleri ve saygı kavramını yitirmeleri, bireylerin zor durumda kaldıklarında şiddete başvurma girişiminde bulunmalarına neden olmakta ve bu durumdan en çok kadınlarımız etkilenmektedir” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Av. Gülgün Erol ise Türk hukukunda kadınların sahip oldukları haklara ilişkin bilgilendirmede bulundu.


BAŞKAN ALAN DUAYEN GAZETECİ DONAT’LA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
Sabah Gazetesi Yazarı duayen gazeteci Yavuz Donat Elazığ TSO’yu ziyaret ederek, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan ile ülke gündemini, Elazığ iş dünyasının beklentilerini ve yeni anayasa çalışmalarını değerlendirdi.

ELAZIĞ İÇİN ÖNCELİKLİ KONU YENİ TEŞVİK YASASI…
Başkan Alan Donat’a yaptığı değerlendirmede Elazığ iş dünyasının öncelikli sorunun Yeni Teşvik Yasası olduğunun altını çizerek, “Sayın Donat, bu konu İlimiz iş dünyası üzerinde ve yeni yatırım yapacak girişimciler üzerinde son derece negatif bir enerji oluşturuyor. İlimiz halen yürürlükteki Teşvik Yasası kapsamında 4. Bölgede yer alıyor. Oysa komşu illerimiz 5 ve 6. Bölge desteklerinden istifade ediyor. Elazığ tarihi süreç içerisinde hep devletinin yanında yer almış ve özellikle son 30-40 yıllık süreç içerisinde de terör nedeniyle büyük bedeller ödemiş bir ildir. İlimiz bu dönemde hep nitelikli göç verirken bölge illerinden ciddi manada niteliksiz göç almaya başlamıştır. Bu göç dalgası ilin kültürel, sosyal ve ekonomik yapısını olumsuz yönde etkilemiş ve ilimiz ekonomik anlamda sıkıntılı bir sürece girmiştir. Teşvik Yasasının bu olumsuz yansıması nedeniyle Yatırım Teşvik Belgeli firma sayımız son iki yılda yüzde 70’ler seviyesinde gerilemiştir. Bu konuda Türkiye 8. Ekonomi Şurasında bir konuşma yaparak Sayın Başbakanımıza konunun vahametini ifade ettim. Sayın Başbakanımız konuyu en kısa sürede değerlendireceklerini belirmişlerdir. Aynı zamanda Elazığ ziyaretlerinde de bu sorunu çözeceklerini ifade etmişlerdir. Yine aynı şekilde Bölgemizin bakanları olan İçişleri Bakanımız, Gümrük ve Ticaret Bakanımız ve Kalkınma Bakanlarımız da bu konuya hassasiyetle yaklaşmakta ve sorunun çözümü için tüm girişimlere katılacaklarını ifade etmektedirler. Malumunuz olduğu üzere BDDK tarafından yayınlanan 2016 yılı Şubat ayı karşılıksız çek sıralamasında ilimiz maalesef 19. Sırada yer almıştır. Elazığ’ın altındaki tüm iller büyük şehir statüsündedir. Bu durum ilimiz ekonomik yapısının aslında büyük fotoğrafıdır. Bu nedenle Teşvikler hususunda ne yapılacak ise bir an önce yapılmasını Elazığ iş dünyası adına bekliyoruz” dedi. 

TERÖRÜN ÜLKE GÜNDEMİNDEN ÇIKMASINI İSTİYORUZ…
Başkan Alan yaşanan terör olayları ve yeni anayasaya çalışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, “Sayın Donat, maalesef ülkemizde bin yıllık kardeşliğimizi bozma girişimleri ve halkımızı birbirine düşürme gayretlerine şahit oluyoruz.  Bu bölgede ve Anadolu coğrafyasında yaşayan tüm halklar bin yıllık bir kardeşliğin ve ortak kaderin bir araya getirmiş olduğu ve akrabalık bağları ile et ve tırnak olmuş kitleleri oluşturmaktadır. Hükümetimizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma ve bulunduğu bölgede huzur ve güven adası olmayı planlayan Ülkemizin bu hedefleri birilerini rahatsız etmekte ve bu hedeflere ulaşılmasını engelleme noktasında gayret gösterilmektedir. Bu nedenle hükümetimizin terörle mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz. Bölgemizin ve Ülkemizin artık huzur ve sükunete kavuşması, istihdam, yatırım ve kalkınma hedeflerine odaklanmasını istiyoruz. Bu doğrultuda mevcut anayasa elbisesi dar geliyor ise bunun çağın gerektiği şekilde ivedi olarak yenilenmesi tüm halkımızın ortak beklentisidir. Bu hususta atılacak adımları iş dünyası olarak destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Alan görüşmenin ardından Elazığ Baskil yöresine ait kayısı ve yöresel gıda ürünlerden oluşan bir set armağan etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom