Yılın girişimci başkanından önemli açıklamalar…

Elazığ’a ilk defa Türkiye’nin girişimcilik başkanlığını getiren Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Mitat Ulaş SonDakika23.com haber sitemize önemli açıklamalarda bulundu.

Yılın girişimci başkanından önemli açıklamalar… Güncel

Başkan Ulaş ile yaptığımız röportaj…

Başkanım 2014 yılında oda başkanlığına seçildiniz. Esnaf odası başkanı olmak hayallerinizde varmaydı?  Ve başkan olma süreciniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

“2014 yılının Ocak ayı itibariyle Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı oldum. Oda başkanı olmadığım süre içinde de sürekli esnaflarla iç içeydim. Esnaflarımızın sorunlarını esnaf olduğum için çok iyi biliyordum. Esnaf olduğum süre ve Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odasında yürüttüğüm görevde de sürekli esnaflarımızla iç içeydim. Şu açık yüreklilikle söyleyebilirim oda başkanı olmam öncesinde oda başkanı olmak düşüncesi hiç aklımdan geçmedi. Çünkü benden önceki Başkanımız çok iyi bir başkandı esnaflarımızın sorunlarını yakından takip ederdi. Ben buradan eski başkanımız Necati Kaygılı Başkanımıza hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Başkan olmam sürecinde Necati Başkanımız ve esnaflarımızdan çok büyük destek gördük ve Yüce Rabbim bizlere bu makamı nasip etti. Bizlerde göreve geldiğimiz süre itibariyle esnaflarımızın faydasına tüm çalışmaları yapmaya gayret ettik ve etmeye de devam edeceğiz”.

Tuhafiyeciler ve Konfeksiyonculuk sektörü geniş bir sektör esnaflarınızın ne gibi sorunları var? Sorunların çözümü konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

“Odamızın 680 tane üyesi var. Üyelerimizin en büyük sıkıntılarından birisi BAĞ-KUR ve SGK primlerinin çok yüksek olması. Devletimizin asgari ücreti 1.300 TL yapmasının ardından prim borçları aşırı bir şekilde yükseldi. Bu yükselme sonucunda esnaflarımız prim borcunu ödemede çok zorlanıyorlar. Ben buradan Devlet büyüklerimizden bu konuya acilen bir çözüm bulmalarını istiyorum. Esnaf odamızın kapısı esnaflarımıza her zaman sonuna kadar açıktır. Tüm sorunlarına yardımcı olmak için yönetimimle birlikte gece gündüz çalışıyoruz. Esnaflarımızı haftada bir ziyaret ederek onların sorunlarını dükkânlarında dinlemeye çalışıyorum. Çünkü esnaflarımız her zaman odamıza gelme imkanını bulamıyor. Onun için sürekli olarak esnaflarımıza ziyaret gerçekleştiriyorum. Oda başkanı olduğum süre zarfında da bu ziyaretlerim artarak devam edecektir”.

Başkanım kısa süre önce Türkiye Esnaf Dergisi, Radyosu ve Televizyonu tarafından “Yılın Girişimci Başkanı” seçildiniz? Başkanım seçilme süreciniz anlatır mısınız?

“Doğrusu ödülü hak kazandığımı bende basındaki arkadaşlarla birlikte öğrendim. Göreve geldiğimiz gün itibariyle farklı alanlarda birçok hizmetlerimiz oldu. Tabi bu hizmetlerimiz ilimiz basınını, kamu kurum ve kuruluşlarını ciddi anlamda etkiledi. Çalışmalarımız il dışındaki basın mensuplarının da dikkati çekmiş. Türkiye Esnaf Dergisi, Radyosu ve Televizyonu yetkilileri bir gün odamızı aradılar ve Türkiye genelinde sürekli yaptıkları analizler sonucunda şahsın “Yılın Girişimci Başkanı” seçildiğimi söylediler. Tabi ki bu tür ödüllerin ilimize gelmesi bizleri çok sevindirdi. Türkiye Esnaf Dergisi, Radyosu ve Televizyonu tarafından yapılan anket çalışması ve değerlendirmeye göre, 140 adaydan 3 aday arasından yılın girişimci başkanı seçildik. İlimize hayırlar getirsin”.

Başkanım girişimciliğe çok önem veriyorsunuz. Odanızın açtığı girişimcilik kursları hakkında bilgi verebilir misiniz?

“Göreve geldiğimiz gün itibariyle yapmış olduğumuz hizmetler arasında yer alan girişimcilik eğitimlerini tekrar başlatmak üzere İŞ-KUR Müdürlüğümüzle protokol sonrasında girişimcilik eğitimlerimize 25 Mart’ta yeniden başladık. Biz bu sertifikayı esnaflığa başlayacak vatandaşlarımıza vermek istiyoruz.  Çünkü bu sertifikayı almak isteyen binlerce vatandaşımız var.  Eğitimler sonrasında kursiyerlerimize sertifikalarını vereceğiz Allah’ın izniyle esnaflığa başlayacaklar. Kurslarımız ilimize hayırlar getirsin.2015 yılında açtığımız 'Uygulamalı Girişimcilik' kurslarını tamamlayan 180 girişimcinin yüzde 50’ye yakının esnaflığa başladı. Bu oran Avrupa’da yüzde 3’ü Türkiye genelinde ise bu oran yüzde 5 civarındadır. Bizler bu tür kurslara devam edeceğiz. Ben değerli vaktinizi bizlere ayırdığınız için SonDakika23.com haber sitesine çok teşekkür ediyorum çalışmalarınızda başarılar diliyorum. ”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom