Kabe-i muazzamanın örtüsü Elazığ’da sergilenecek

Yeryüzünün ilk mabedi, Müslümanların kıblegahı Kabe-i Şerifin kapısına ait tek parça halindeki mukaddes 3 örtüsünden birisi Elazığ Kültür Park Camii’nde sergilenecek.

Kabe-i muazzamanın örtüsü Elazığ’da sergilenecek Güncel

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz yaptığı açıklamada, 1988 yılında kullanılan Kabe-i Şerifin kapısına ait tek parça halindeki örtüsünün Elazığ Kültür Park Camii’nde, 22 Nisan Cuma günü ziyarete açılacağını müjdeledi.

Elazığ Belediyesi olarak fiziki çalışmalara parelel olarak kültür-sanat hizmetlerine de önem verdiklerinin altını çizen Başkan Yanılmaz, “Harput manevi kimliğiyle, Palu ilçemiz medreseleriyle sadece Türkiye’de değil, dünyaya örnek olan alimleri yetiştirmiş ve bu manevi kimliğiyle daima öne çıkmıştır. Elazığ Belediyesi olarak bu binlerce yıllık birikimimizin yeni nesiller tarafından tanınması için Aziz Şehrin Aziz Şahsiyetleri, Harput Konuşmaları, Şehir konuşmaları adı altında pek çok program düzenliyoruz” diye konuştu.

Elazığ Belediyesi olarak Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde çok önemli bir çalışmaya imza atacaklarını belirten Başkan Yanılmaz, “Çok değerli hayırsever bir kardeşimize Mekke Dinar İslam Müzesi tarafından hediye edilen dünyada üç tane olan Kabe-i Muazzama’nın kapısının bir bütün halindeki örtüsünü ve 22 Nisan Cuma günü, Cuma namazı sonrasında Kültür Park Camii’nde ziyarete açacağız. Tüm hemşehrilerimizi  bekliyoruz” dedi.

Kabe-i Şerifin kapısına ait bir bütün halindeki örtüsünün Kültür Park Camii’nde 22 Nisan Cuma gününden itibaren Ramazan Bayramına kadar sadece Elazığlıların değil çevre illerden vatandaşların da ziyaret edeceğini ifade eden Başkan Yanılmaz, “Kültür Park Camiimiz bu süreçte sürekli Kur-an’ı Kerim ve ilahiler okunarak, 24 saat açık olacaktır” dedi.

658 metrekare olan, 14 metre uzunluğunda, 101 santimetre genişliğinde, 47 parçadan oluşan Kabe örtüsü her yıl yenisi ile değiştiriliyor ve eskisi parçalara ayrılarak, İslam coğrafyasına kutsal emanet vasfıyla gönderilmektedir. Ayrı bir parça olarak dokunan ve "Burka" denilen ve siyah ipek kumaştan dokunan Kabe kapısı üzerindeki örtüde, altın ve gümüş karışımı ipliklerden işlenmiş kabartma ayetler yer alıyor. 6.15 metre uzunluğunda ve 3.30 metre genişlikteki Kabe kapısına ait örtü, 70 kg ağırlığındadır.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA