Fabrikada gerçeği aratmayan tatbikat

Elazığ’da kurtarma ekipleri tarafından şeker fabrikasında düzenlenen tatbikat gerçeği aratmadı.

Fabrikada gerçeği aratmayan tatbikat Güncel

Elazığ’ın deprem bölgesi olması nedeniyle Ulusal Medical Kurtarma (UMKE) ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinin tatbikatları aralıksız devam ediyor. Elazığ Şeker Fabrikası’nda, UMKE, AFAD, 112 Acil Hizmetler ve İtfaiye ekiplerinin katılımı ile deprem ve yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikat öncesi, şeker fabrikası personeline deprem ve yangın anında neler yapılacağı konusunda eğitimler verildi. Eğitimin ardından ekipler tatbikat gerçekleştirdi.

Senaryo gereği meydana gelen tatbikatta, yaralılardan bazıları öncelikle fabrikanın ilk yardım ekipleri tarafından dışarı taşınarak gelen ambulanslarla hastaneye kaldırılması sağlandı. Ardından olay yerine ulaşan UMKE ve AFAD ekipleri, binada sıkışan yaralıları kurtarmaya başladı. Demir borularının arasına sıkışan bir yaralı, AFAD ekipleri tarafından borular kesilerek kurtarıldı. Bazı merdivenlerde oluşan çökmeler nedeniyle ise yaralılar sedye ile aşağı indirildi. Bina tamamen tahliye edilerek deprem tatbikatı başarılı bir şekilde sona erdi.

Daha sonra yangın tatbikatı sırasında ilk müdahaleyi şeker fabrikasına ait itfaiye aracı yaparken, çevre belediyelerden itfaiye ekipleri de takviye gelerek yangını söndürdü.


“TATBİKATLARA DEVAM EDECEĞİZ”
Başarılı geçen tatbikatın ardından açıklama yapan Sağlık İl Müdür Yardımcısı Ramazan Görügöze, “Yaklaşık 500 personeli bulunan şeker fabrikamızda UMKE, AFAD ve itfaiye ekiplerimizle işbirliği içerisinde deprem ve yangın tatbikatı gerçekleştirdik. Bu tatbikat kapsamında olay yerinden yaralılar uzaklaştırırken, enkaz altından yaralıları çıkararak, en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırmayı hedefledik. Bu kapsamda geniş kapsamlı tatbikatlarımıza sürekli devam edeceğiz” dedi.

Fabrikanın kapalı alanları geniş olduğunu belirten Şeker Fabrikası Müdürü Lütfi Çevik ise, deprem esnasında yapılması gerekenleri gördüklerini ve tatbikatın başarıyla neticelendiğini söyledi. Tatbikatların çalışanlar ve fabrikamız açısından maddi, manevi zararları askeri seviyeye düşüreceğine kaydeden Çevik, faydasını her zaman göreceklerini aktardı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom